Malmö: Zintegrowany proces tworzenia polityki na potrzeby zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju

Od ponad dekady szwedzkie Malmö inwestuje w inicjatywy wspierajÄ…ce proces dostosowania do zmian klimatycznych i Å‚agodzenia ich wpÅ‚ywu. Celem tych dziaÅ‚aÅ„ jest status Å›wiatowego lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju miejskiego. Miasto zobowiÄ…zaÅ‚o siÄ™ wywierać neutralny wpÅ‚yw na klimat przed 2020 rokiem, a przed 2030 rokiem caÅ‚a wykorzystywana w nim energia bÄ™dzie pochodzić ze źródeÅ‚ odnawialnych. Malmö realizuje obejmujÄ…cÄ… caÅ‚e miasto politykÄ™ zmian oraz strategie dostosowawcze i edukacyjne wraz z miejscowym uniwersytetem, promuje recycling, gospodarkÄ™ odpadami, wykorzystanie biomasy oraz wdraża projekty majÄ…ce na celu uczynienie miasta jeszcze piÄ™kniejszym.

Modelowe dzielnice Malmö
Jednym z przykÅ‚adów podejmowanych przez miasto inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju miejskiego i strategii redukowania wpÅ‚ywu na klimat, jest rewitalizacja poprzemysÅ‚owego terenu zlokalizowanego w dzielnicy Zachodnia PrzystaÅ„, oraz istniejÄ…cego obszaru mieszkaniowego i przemysÅ‚owego – dzielnicy Augustenborg. 

Dzielnica Zachodnia PrzystaÅ„, która byÅ‚a dawniej podupadajÄ…cym obszarem przemysÅ‚owym, zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w zrównoważony obszar miejski, posiadajÄ…cy wÅ‚asne źródÅ‚o energii, energooszczÄ™dne budynki usÅ‚ugowe i mieszkalne, system transportu naziemnego i gospodarki odpadami oraz bardzo maÅ‚o samochodów. 
Po upadku stoczni Kockums i zamkniÄ™ciu fabryki SAABa w Zachodniej Przystani, rada miasta i inne zainteresowane strony wykorzystaÅ‚y okazjÄ™ do opracowania czytelnej i precyzyjnie zdefiniowanej wizji opisujÄ…cej przyszÅ‚ość Malmö. Burmistrz Ilmar Reepalu nazywa istotnym krokiem opracowanie samej wizji  a nie planu „ponieważ pokazuje to, że wyniki można osiÄ…gnąć dziÄ™ki przyjÄ™ciu wizji”.
Dzielnica Augustenborg, która zaczęła podupadać w latach 50. ubiegÅ‚ego wieku, staÅ‚a siÄ™ po rewitalizacji zrównoważonym obszarem miejskim, w którym realizowane sÄ… projekty zwiÄ…zane z recyklingiem i energiÄ… odnawialnÄ…, posiadajÄ…cym udoskonalony system gospodarki wodnej i zielone dachy.

Istotne czynniki postępu
Już niemal na caÅ‚ym Å›wiecie dziaÅ‚ania sÅ‚użące dostosowaniu do zmian klimatycznych i Å‚agodzeniu ich wpÅ‚ywu sÄ… jednymi z kluczowych imperatywów spoÅ‚eczno-politycznych. Coraz wiÄ™cej ekspertów i przedstawicieli zarówno nauki jak i biznesu uznaje potrzebÄ™ powiÄ…zania tematyki zmian klimatycznych ze zrównoważonym rozwojem.

Szwecja uznawana jest za jedno z najbardziej postÄ™powych paÅ„stw Unii Europejskiej w zakresie polityki, strategii i dziaÅ‚aÅ„ sÅ‚użących dostosowaniu do zmian klimatycznych i Å‚agodzeniu ich wpÅ‚ywu. Już w 1991 roku rzÄ…d szwedzki wprowadziÅ‚ podatek wÄ™glowy majÄ…cy na celu uniezależnienie kraju od paliw kopalnych przed 2020 rokiem. Ponadto w 2002 roku opracowaÅ‚ pierwszÄ… strategiÄ™ w zakresie zrównoważonego rozwoju, która obejmowaÅ‚a szereg zachÄ™t legislacyjnych i finansowych dla wÅ‚adz samorzÄ…dowych miast, umożliwiajÄ…cych im wdrożenie dziaÅ‚aÅ„ sÅ‚użących dostosowaniu do zmian klimatycznych i Å‚agodzeniu ich wpÅ‚ywu. Także UE zapewnia Å›rodki na inicjatywy zwiÄ…zane ze zrównoważonym rozwojem miejskim, w tym finansuje programy edukacyjne. NajważniejszÄ… cechÄ… realizowanej przez rzÄ…d szwedzki strategii w zakresie zrównoważonego rozwoju jest ogólnosystemowe i zintegrowane podejÅ›cie zachÄ™cajÄ…ce do dziaÅ‚aÅ„ na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W badaniach ustalono, że sukces podejmowanych przez Malmö inicjatyw opiera siÄ™ na poÅ‚Ä…czeniu kompleksowych dziaÅ‚aÅ„ legislacyjnych i politycznych na szczeblu krajowym, zintegrowanych innowacyjnych strategii projektowych, staÅ‚ego dostÄ™pu do wyjÄ…tkowych możliwoÅ›ci finansowania, programów edukacyjnych oraz zaangażowania na rzecz procesów obejmujÄ…cych wiele zainteresowanych stron. Pozwala to wÅ‚Ä…czyć lokalnÄ… spoÅ‚eczność w realizacjÄ™ inicjatyw na rzecz przeksztaÅ‚cenia Malmö w oÅ›rodek wiedzy i miasto ekologiczne. Ponadto w zwiÄ…zku z tym, że decyzje podejmowane sÄ… na szczeblu miejskim (poziom decentralizacji w Szwecji jest wysoki), szwedzkie wÅ‚adze miast mogÄ… bezpoÅ›rednio realizować projekty opracowane specjalnie na potrzeby lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci, a projekty te majÄ… niezbÄ™dne wsparcie finansowe i polityczne.

Autor: Prof. Ann Dale, zajmuje stanowisko Canada Research Chair w Sustainable Community Development [Rozwój Zrównoważonych SpoÅ‚ecznoÅ›ci], Trudeau Fellow (2004), SzkoÅ‚a Åšrodowiska i Zrównoważonego Rozwoju, WydziaÅ‚ Nauk SpoÅ‚ecznych Stosowanych, Royal Roads University, 

ŹródÅ‚o: Community Research Connections, Royal Road University w Kanadzie
Zdjęcia: Justin Brown/imagebank.sweden.se
 

Projekt i wykonanie i2D