Strategia Daleka Północ [High North]

Daleka Północ jest dla Norwegii obszarem strategicznym o najwyższym priorytecie. Rząd norweski stawia sobie za cel stworzenie na tym obszarze warunków do zrównoważonego wzrostu i rozwoju poprzez intensyfikację współpracy międzynarodowej w zakresie zarządzania i wykorzystania zasobów naturalnych oraz badań środowiskowych.

Tłem dla rządowej Strategii Daleka Północ jest rosnące międzynarodowe zainteresowanie Arktyką i obszarami sąsiadującymi z Norwegią na północy, które wynika z tempa, w jakim topnieje arktyczny lód na skutek globalnych zmian klimatycznych.

Wraz z topnieniem lodu Arktyka staje się coraz bardziej dostępna. Pod dnem morskim znajdują się znaczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, szczególnie na obszarach należących do Rosji. Na terenie Arktyki zostaną otwarte nowe, krótsze szlaki żeglugowe między Azją, Europą i Ameryką Północną. To szybkie tempo zmian stanowi poważne wyzwanie w zakresie zarządzania Daleką Północą, a jednocześnie otwiera nowe możliwości.

Dla Norwegii istotne jest ścisła współpraca z innymi państwami. Rozwój tego obszaru musi przynosić korzyści zarówno północnej Norwegii, jak i całemu krajowi, dlatego strategia obejmuje elementy polityki krajowej.

Nowe moduły konstrukcyjne na północy
Aby określić przebieg wysiłków Norwegii w regionie rząd opracował Strategię Daleka Północ, która została zaprezentowana w grudniu 2006 roku. Głównym podmiotem odpowiedzialnym za jej wdrożenie jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale ze względu na element związany z polityką krajową w jej realizację zaangażowanych jest szereg innych ministerstw.

Większość z 22 punktów określających działania w ramach Strategii Daleka Północ zostało zrealizowanych lub było w trakcie realizacji, kiedy w marcu 2009 roku rząd przedstawił swoje plany dotyczące kolejnego etapu działań w tym zakresie. Nosi on nazwę Nowe Moduły Konstrukcyjne na Północy [New Building Blocks in the North] i ma zostać zakończony w ciągu 10-15 lat. Jest on podstawą dynamicznej polityki, i nie powinien być postrzegany jak ustalony na stałe plan działań.

Siedem głównych priorytetów politycznych
W rządowej Strategii Daleka Północ określono siedem priorytetów politycznych: sprawowanie władzy w wiarygodny, spójny i przewidywalny sposób; pogłębianie wiedzy; ochrona środowiska i zasobów naturalnych; rozwój działalności związanej z wydobyciem ropy naftowej; ochrona miejsc pracy ludności autochtonicznej; rozwój współpracy pomiędzy poszczególnymi ludami oraz zacieśnienie współpracy z Rosją.

Strategia Nowe Moduły Konstrukcyjne na Północy obejmuje następujące szczegółowe działania, które podejmie Norwegia:
•Pogłębianie wiedzy na temat klimatu i środowiska Dalekiej Północy;
•Poprawa systemów monitoringu, reakcji na nagłe wypadki i bezpieczeństwa morskiego na wodach północnych;
•Wspieranie zrównoważonego rozwoju w zakresie zasobów ropy naftowej wydobywanych na platformach wiertniczych oraz odnawialnych zasobów morskich;
•Wspieranie rozwoju działalności gospodarczej na lądzie;
•Dalszy rozwój infrastruktury na północy;
•Dalsze zdecydowane działania w zakresie korzystania z prawa do suwerenności oraz zacieśnienie transgranicznej współpracy na północy;
•Ochrona kultury i miejsc pracy ludności autochtonicznej.

Projekty
Zainicjowano także szereg konkretnych projektów. Obejmują one utworzenie ośrodka na rzecz zmian klimatycznych i badań środowiskowych w Tromsø, analizę konieczności zakupienia nowego statku badawczego klasy lodowej, opracowanie systemu monitoringu i powiadamiania dla obszarów mórz północnych oraz krajową inicjatywę na rzecz morskich poszukiwań biologicznych na potrzeby zastosowań przemysłowych. Tak aktywnemu podejściu pozwoli zapewnić ściślejszą współpracę transgraniczną. W ten sposób stworzone zostaną fundamenty pod rozwój gospodarczy, który przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom tego obszaru, jak i całej Norwegii.

‎‎Łączny budżet na działania w ramach Strategii Dalekiej Północy na rok 2013 wynosi pawie 2 mld NOK (ok. 350 mln USD) i jest większy o około 290 mln NOK (ok. 50,7 mln USD) w porównaniu z rokiem 2012.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

http://www.norway.org/aboutnorway/government-and-policy/The-High-North/strategy/
Zdjęcia: CH/Visitnorway.com

Projekt i wykonanie i2D