Szwedzkie aspekty odpowiedzialnego biznesu

Szwedzkie firmy od dawna prowadzÄ… aktywne dziaÅ‚ania CSR, a Szwecja uznawana jest za pioniera w tej dziedzinie. W 2013 roku kraj ten zajÄ…Å‚ pierwsze miejsce w Rankingu RobecoSAM Country Sustainability, w którym ujÄ™to 59 krajów, wykorzystujÄ…c wskaźniki dotyczÄ…ce Å›rodowiska naturalnego, spoÅ‚eczeÅ„stwa i formy sprawowania rzÄ…dów.

Zakres pojÄ™cia CSR ulegÅ‚ dramatycznemu rozszerzeniu w ostatnich latach i obecnie obejmuje tak zróżnicowane aspekty dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, jak korupcja w Å‚aÅ„cuchu dostaw czy wysiÅ‚ki na rzecz lokalnego Å›rodowiska naturalnego.
Choć Szwecja dokonała ogromnego postępu w tym obszarze, to jednak wciąż ma przed sobą wiele wyzwań.

Równouprawnienie pÅ‚ci

Równouprawnienie pÅ‚ci jest jednym z istotnych aspektów uwzglÄ™dnianych przez szwedzkie firmy w dziaÅ‚aniach z zakresu spoÅ‚ecznej odpowiedzialnoÅ›ci biznesu. MogÄ… one promować równouprawnienie poprzez:

  • umożliwianie rodzicom Å‚Ä…czenia pracy zawodowej i życia rodzinnego,
  • zachÄ™canie do wspólnego udziaÅ‚u w wychowywaniu dzieci, 
  • zapewnianie kobietom i mężczyznom takich samych możliwoÅ›ci awansu na stanowiska kierownicze.

W opracowanym przez Åšwiatowe Forum Ekonomiczne Åšwiatowym Raporcie nt. RównoÅ›ci PÅ‚ci oceniono i porównano nierównoÅ›ci w zakresie traktowania kobiet i mężczyzn w poszczególnych krajach pod kÄ…tem kryteriów ekonomicznych, politycznych, edukacyjnych i zdrowotnych.
W raporcie za rok 2012, który jest dostÄ™pny na stronie www.weforum.org, Szwecja zajmuje czwarte miejsce na Å›wiecie.

Priorytetem prawa człowieka

RzÄ…d szwedzki oczekuje, że wszystkie szwedzkie firmy, zarówno prywatne, jak i paÅ„stwowe, bÄ™dÄ… przestrzegać praw czÅ‚owieka we wszystkich swoich dziaÅ‚aniach. ZachÄ™ca on również sektor prywatny do korzystania ze wskazówek OECD dla miÄ™dzynarodowych spóÅ‚ek, dotyczÄ…cy przyjÄ™cia dziesiÄ™ciu zasad inicjatywy ONZ „Global Compact“ oraz przestrzegania wytycznych ONZ dotyczÄ…cych biznesu i praw czÅ‚owieka.

Walka z korupcjÄ…

Korupcja, która zostaÅ‚a uznana przez Bank Åšwiatowy za jedno z najwiÄ™kszych zagrożeÅ„ dla wzrostu, stanowi jedno z kluczowych wyzwaÅ„ w ramach CSR.

Szwecja jest nadal jednym z najmniej skorumpowanych państw na świecie i zajęła czwarte miejsce w Indeksie Postrzegania Korupcji 2012 opracowanym przez Transparency International.

Transparency International Szwecja poddaÅ‚a ocenie 20 najwiÄ™kszych szwedzkich firm i opracowany na tej podstawie raport pokazuje, że osiÄ…gajÄ… one lepsze wyniki od swoich zagranicznych odpowiedników. W badaniu najlepiej wypadÅ‚y SEB, H&M i Tele2. Pomimo dobrych wyników Transparency International zachÄ™ca szwedzkie firmy, w szczególnoÅ›ci te, które prowadzÄ… dziaÅ‚alność miÄ™dzynarodowÄ…, do podjÄ™cia bardziej aktywnych dziaÅ‚aÅ„ przeciw korupcji.

Nowe przepisy antykorupcyjne weszły w Szwecji w życie 1 lipca 2012 r.
PrzyjÄ™te regulacje przewidujÄ…, miÄ™dzy innymi, że wrÄ™czanie i przyjmowanie Å‚apówek to poważne przestÄ™pstwa.
Ustawa jest w znacznym stopniu rezultatem przyjÄ™cia przez SzwecjÄ™ konwencji antykorupcyjnych we wspóÅ‚pracy z UE, RadÄ… EuropejskÄ…, ONZ i OECD.
Od 1997 roku OECD promuje konwencjÄ™ zakazujÄ…cÄ… przekupywania zagranicznych urzÄ™dników w miÄ™dzynarodowych relacjach biznesowych – dotychczas ratyfikowaÅ‚o jÄ… 39 paÅ„stw.

ŹródÅ‚o:
http://sweden.se/business/csr-in-sweden/#start

Zdjęcia:
Lena Granefelt/imagebank.sweden.se

Projekt i wykonanie i2D