Drugie życie złomowanych aut w Finlandii

Po tym jak, ujmujÄ…c to metaforycznie, samochód dojedzie do koÅ„ca swojej drogi, jego życie jest kontynuowane po zÅ‚omowaniu dziÄ™ki recyklingowi. W Finlandii udaje siÄ™ odzyskać do 95% wykorzystanych w jego konstrukcji materiaÅ‚ów. Z elementów stalowych powstajÄ… np. kuchenne garnki i patelnie, a opony po przetworzeniu wykorzystuje siÄ™ na stadionach sportowych jako gumowy granulat w sztucznej murawie.
Recykling samochodów regulowany jest przez unijnÄ… dyrektywÄ™, która przewiduje, że do 2015 roku 95% wagi zÅ‚omowanego samochodu bÄ™dzie należaÅ‚o odzyskać i ponownie wykorzystać.

Finlandia osiÄ…gnęła ten poziom już w 2010 roku. "Åšrednio zaledwie 50 kilogramów z ważącego tonÄ™ samochodu trafia na wysypisko Å›mieci", mówi dyrektor zarzÄ…dzajÄ…cy firmy Suomen Autokierrätys Oy Arto Silvennoinen specjalizujÄ…cej siÄ™ w utylizacji.

Finlandia zaszła daleko

Suomen Autokierrätys dysponuje prawie 280 punktami odbioru zÅ‚omowanych samochodów w caÅ‚ej Finlandii. Dla wÅ‚aÅ›cicieli samochodów usÅ‚uga zÅ‚omowania jest bezpÅ‚atna i zostaÅ‚a maksymalnie uproszczona. JednÄ… z wiÄ™kszych firmy, które siÄ™ tym zajmujÄ…, jest Kuusakoski Oy.
— „Na wstÄ™pie usuwamy z samochodu wszystkie pÅ‚yny, akumulatory i opony oraz wszelkie części zamienne, które można ponownie wykorzystać. Po zmiażdżeniu oddzielamy stal, żelazo, gumÄ™, plastik, tkaniny i materiaÅ‚y nieżelazne” –  wyjaÅ›nia dyrektor Risto Pohjanpalo.
— „MateriaÅ‚ z opon wykorzystywany jest, miÄ™dzy innymi w inżynierii lÄ…dowej w podbudowach dróg i parkingów oraz jako granulat gumowy w wartwie sztucznej murawy na stadionach piÅ‚karskich. Ze stali produkowane sÄ… nowe wyroby stalowe, np. garnki i patelnie. Bardzo dużo pracy majÄ… także huty miedzi”, dodaje Pohjanpalo.
Jego zdaniem Finlandia w dziedzinie recyklingu zaszÅ‚a daleko. Cel jest bardzo ambitny, a odzyskanie tych kilku pozostaÅ‚ych procent bÄ™dzie wymagaÅ‚o ciężkiej pracy. Wciąż konieczne jest wprowadzenie usprawnieÅ„ w zakresie wykorzystania elementów plastikowych i odzysku szkÅ‚a.

Garnki produkowane ze zÅ‚omowanych samochodów

W okresie nieznacznie dÅ‚uższym niż dziesięć lat firmie Hackman specjalizujÄ…cej siÄ™ w produkcji przyborów kuchennych udaÅ‚o siÄ™ odzyskać ponad póÅ‚ miliona kilogramów materiaÅ‚ów w postaci używanych garnków i patelni. UdaÅ‚os iÄ™ to dziÄ™ki kampanii recyklinowej skierowanej do konsumentów i jak siÄ™ okazaÅ‚o - surowce z garnków i patelni można w procesie recyklingu w peÅ‚ni odzyskać.

— „Nasze produkty kuchenne zawierajÄ… Å›rednio 70% materiaÅ‚ów pozyskanych w ten sposób. Pozyskana z recyklingu stal pochodzi zarówno z naszej kampanii, jak i innych źródeÅ‚, np. przemysÅ‚u motoryzacyjnego. Informacje na temat zawartoÅ›ci takich materiaÅ‚ów podane sÄ… na opakowaniu każdego produktu”, mówi specjalistka ds. PR produktów kuchennych Laura Syrjälä.
Jak twierdzi: „Zawartość materiaÅ‚ów pochodzÄ…cych z recyklingu zostaÅ‚a maksymalnie zwiÄ™kszona w stopniu zapewniajÄ…cym speÅ‚nienie wymogów jakoÅ›ci produktu. Reakcje naszych klientów sÄ… pozytywne. Wszelkie dziaÅ‚ania, dziÄ™ki którym produkt jest bardziej przyjazny Å›rodowisku a klienci bardziej przekonani do recyklingu, sÄ… zawsze mile widziane”.

ŹródÅ‚o: http://www.goodnewsfinland.com/archive/themes/recycling/addb0430/
Zdjęcie: Helsinki Tourist & Convention Bureau

Projekt i wykonanie i2D