Odpowiedzialny biznes i zrównoważony rozwój – wzajemne zależności

W Szwecji pojÄ™cie spoÅ‚ecznej odpowiedzialnoÅ›ci biznesu (CSR) jest rozumiane jako zrównoważona praktyka biznesowa i utożsamiane jest z takÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…, która wywiera pozytywny wpÅ‚yw na spoÅ‚eczeÅ„stwo, Å›rodowisko i gospodarkÄ™. W 2011 roku Komisja Europejska zdefiniowaÅ‚a CSR jako „odpowiedzialność przedsiÄ™biorstw za ich wpÅ‚yw na spoÅ‚eczeÅ„stwo“. PrzykÅ‚adami dziaÅ‚aÅ„ CSR sÄ… wysiÅ‚ki na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku wÄ™gla, wspieranie równych szans rozwoju kariery zawodowej, czy zaangażowanie w życie lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci.

Szwedzkie firmy od dawna prowadzÄ… aktywne dziaÅ‚ania CSR, a Szwecja uznawana jest za pioniera w tej dziedzinie. W 2013 roku kraj ten zajÄ…Å‚ pierwsze miejsce w Rankingu RobecoSAM Country Sustainability, w którym ujÄ™to 59 krajów wykorzystujÄ…c wskaźniki dotyczÄ…ce Å›rodowiska naturalnego, spoÅ‚eczeÅ„stwa i formy sprawowania rzÄ…dów. Zakres pojÄ™cia CSR ulegÅ‚ dramatycznemu rozszerzeniu w ostatnich latach i obecnie obejmuje tak zróżnicowane aspekty dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, jak korupcja w Å‚aÅ„cuchu dostaw czy wysiÅ‚ki na rzecz lokalnego Å›rodowiska naturalnego. Choć Szwecja dokonaÅ‚a ogromnego postÄ™pu na tym obszarze, to jednak wciąż ma przed sobÄ… wiele wyzwaÅ„.

Ostatecznie to sektor prywatny powinien inicjować zrównoważone praktyki biznesowe i za nie odpowiadać, a każda firma powinna decydować czy i w jaki sposób podejmować dziaÅ‚ania CSR.
Aby dać dobry przykÅ‚ad z góry, w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych dziaÅ‚a jednostka zajmujÄ…ca siÄ™ problematykÄ… zwiÄ…zanÄ… ze zrównoważonym handlem i biznesem, a rzÄ…d powoÅ‚aÅ‚ także Ambasadora CSR.

Åšrodowisko naturalne

Åšrodowiskowe aspekty CSR majÄ… bardzo szeroki zakres: obejmujÄ… takie zagadnienia, jak np. recykling papieru, zrównoważone wykorzystanie zasobów i minimalizacjÄ™ oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko czy ograniczenie zużycia wody.

Climate Counts jest inicjatywÄ… majÄ…cÄ… na celu zebranie w jednym miejscu konsumentów i firmy, aby podmioty te miaÅ‚y dogodne warunki do debaty nad globalnymi zmianami klimatycznymi. W ramach tego projektu firmy oceniane sÄ… pod kÄ…tem 22 kryteriów, w tym ich oddziaÅ‚ywania na klimat, wpÅ‚ywu na efekt cieplarniany oraz przejrzystoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„, jakie podejmujÄ… w celu ochrony Å›rodowiska.  W 2012 roku za Å›wiatowego lidera w rankingu Climate Counts zostaÅ‚a uznana szwedzka firma Electrolux.

Kolejnym elementem CSR jest Cleantech – pojÄ™cie używane do opisu produktów lub usÅ‚ug, które poprawiajÄ… wyniki operacyjne, produktywność i efektywność, jednoczeÅ›nie ograniczajÄ…c koszty, nakÅ‚ady, zużycie energii oraz ilość produkowanych zanieczyszczeÅ„. Na arenie miÄ™dzynarodowej Szwecja wypada dobrze pod wzglÄ™dem technologii  zwiÄ…zanych z energiÄ… i ochronÄ… Å›rodowiska, czego dowodem byÅ‚o zajÄ™cie przez ten kraj trzeciego miejsca w Global Cleantech Innovation Index 2012, w rankingu zaraz za DaniÄ… i Izraelem.

ŹródÅ‚o: http://sweden.se/business/csr-in-sweden/#start
Zdjęcie: Lena Granefelt/imagebanksweden.se

Projekt i wykonanie i2D