Wysoka jakość życia w Finlandii

Finlandia odnotowuje bardzo dobre wyniki jeÅ›li chodzi o jakość życia, czego potwierdzeniem jest jej obecność w czoÅ‚ówce paÅ„stw najlepiej ocenianych w dużej grupie obszarów analizowanych w badaniu OECD - Better Life Index 2014.

Choć pieniÄ…dze szczęścia nie dajÄ…, to stanowiÄ… ważny Å›rodek umożliwiajÄ…cy osiÄ…gniÄ™cie wyższego standardu życia. W Finlandii Å›rednie rozporzÄ…dzalne dochody netto gospodarstwa domowego to 25 739 USD rocznie, czyli wiÄ™cej od Å›redniej OECD wynoszÄ…cej 23 047 USD rocznie. Jednak istnieje ogromna różnica miÄ™dzy najbogatszymi i najbiedniejszymi – najlepiej zarabiajÄ…ce osoby stanowiÄ…ce 20% spoÅ‚eczeÅ„stwa majÄ… dochody cztery razy wiÄ™ksze od zarabiajÄ…cych najmniej 20 procent obywateli.

Zatrudnienie

69% ludnoÅ›ci w wieku od 15 do 64 lat ma w Finlandii pÅ‚atnÄ… pracÄ™, natomiast Å›rednia OECD na tym obszarze wynosi 66%. PÅ‚atnÄ… pracÄ™ ma okoÅ‚o 71% mężczyzn i 68% kobiet. Finowie pracujÄ… 1684 godziny rocznie, czyli mniej niż Å›rednia OECD, tj. 1776 godzin. OkoÅ‚o 4% pracowników pracuje w nadgodzinach, czyli znacznie mniej niż Å›rednia OECD wynoszÄ…ca 9%, przy czym dotyczy to 6% mężczyzn i zaledwie 2% kobiet.

Edukacja

Jednym z ważnych czynników umożliwiajÄ…cych znalezienie pracy jest dobre wyksztaÅ‚cenie. W Finlandii 83% dorosÅ‚ych w wieku 25-64 lat ma wyksztaÅ‚cenie na poziomie szkoÅ‚y wyższej, co jest wynikiem lepszym niż Å›rednia OECD wynoszÄ…ca 74%. Dotyczy to w wiÄ™kszym stopniu kobiet niż mężczyzn gdyż szkoÅ‚Ä™ wyższÄ… ukoÅ„czyÅ‚o 81% mężczyzn w porównaniu z 85% kobiet. Finlandia jest krajem uzyskujÄ…cym najlepsze wyniki pod wzglÄ™dem jakoÅ›ci systemu edukacyjnego. Åšredni wynik uzyskany przez uczniów w teÅ›cie oceniajÄ…cym umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie czytania, matematyki i nauk Å›cisÅ‚ych w ramach Programu MiÄ™dzynarodowej Oceny UmiejÄ™tnoÅ›ci Uczniów (PISA) prowadzonego przez OECD to 534 punkty. Jest to najwyższy wynik w OECD, gdzie Å›rednia wynosi 487 punktów. W Finlandii dziewczÄ™ta uzyskiwaÅ‚y lepszy wynik od chÅ‚opców o przeciÄ™tnie 23 punkty, a różnica ta jest znacznie wiÄ™ksza od Å›redniej OECD na poziomie 9 punktów.

Zdrowie

DÅ‚ugość życia wynosi w Finlandii 81 lat, tj. o rok wiÄ™cej od Å›redniej OECD. DÅ‚ugość życia kobiet wynosi 84 lata, natomiast mężczyzn 77 lat. Poziom czÄ…stek PM10 – czÄ…steczek zanieczyszczajÄ…cych powietrze, które sÄ… wystarczajÄ…co maÅ‚e, aby dostać siÄ™ do pÅ‚uc i wyrzÄ…dzić w nich szkody – wynosi 15 mikrogramów na metr szeÅ›cienny, czyli znacznie mniej niż Å›rednia OECD wynoszÄ…ca 21 mikrogramy na metr szeÅ›cienny. Ponadto Finlandia odnotowuje dobre wyniki w zakresie jakoÅ›ci wody: 92% osób deklaruje zadowolenie z jakoÅ›ci pitej wody, czyli wiÄ™cej niż Å›rednia OECD na poziomie 84%.

Społeczeństwo obywatelskie

Jeżeli chodzi o sferÄ™ publicznÄ…, w Finlandii widać silne poczucie wspólnoty i dość wysoki poziom uczestnictwa obywatelskiego – 92% osób uważa, że zna osobÄ™, na której mogÅ‚yby polegać w potrzebie, co jest wynikiem lepszym od Å›redniej OECD wynoszÄ…cej 90%. Frekwencja wyborcza, bÄ™dÄ…ca miarÄ… publicznego zaufania dla rzÄ…du i uczestnictwa obywateli w procesie politycznym, wyniosÅ‚a 69% w ostatnich wyborach, czyli nieznacznie mniej od Å›redniej OECD na poziomie 72%. Status ekonomiczny i spoÅ‚eczny może wpÅ‚ywać na frekwencjÄ™ wyborczÄ…, która dla najlepiej sytuowanych 20% spoÅ‚eczeÅ„stwa wynosi 74%, a dla 20% z „dolnej stawki” pod wzglÄ™dem dochodów wynosi 61%, czyli różnica jest nieznacznie wiÄ™ksza od Å›redniej OECD wynoszÄ…cej 12%.

Zadowoleni z życia

82% mieszkaÅ„ców Finlandii twierdzi, że w zwykÅ‚y dzieÅ„ ma wiÄ™cej pozytywnych doÅ›wiadczeÅ„ (odpoczynek, duma z jakiegoÅ› osiÄ…gniÄ™cia, radość itp.) niż negatywnych (ból, niepokój, smutek, nuda itp.). Wynik ten jest lepszy od Å›redniej OECD pozostajÄ…cej na poziomie 80%.

ŹródÅ‚o:
www.oecdbetterlifeindex.org/topics/life-satisfaction

Zdjęcie:
www.visitfinland.com

Projekt i wykonanie i2D