Zielony Pas Fannoskandii stanie się modelowym obszarem dla zrównoważonego rozwoju

Zielony Pas Fannoskandii zostanie przeksztaÅ‚cony w modelowy obszar, na którym zrównoważony rozwój bÄ™dzie wspierany przez wspóÅ‚pracÄ™ transgranicznÄ…. Obszar ten rozciÄ…ga siÄ™ od Morza BaÅ‚tyckiego do Oceanu Arktycznego i obejmuje wartoÅ›ciowe przyrodniczo obszary należące do Finlandii, Rosji i Norwegii. Jego krÄ™gosÅ‚upem sÄ… parki narodowe i tereny chronione znajdujÄ…ce siÄ™ na terytorium tych trzech paÅ„stw.

FiÅ„skie Ministerstwo Åšrodowiska powoÅ‚aÅ‚o krajowy zespóÅ‚ roboczy w celu promocji rozwoju Zielonego Pasa w Finlandii. Zadania grupy roboczej obejmujÄ… podnoszenie poziomu wiedzy na temat tej inicjatywy oraz wsparcie transgranicznych kontaktów.

„Wchodzimy w nowy etap rozwoju Zielonego Pasa. Po raz pierwszy w jednym miejscu zebrali siÄ™ wszyscy kluczowi gracze decydujÄ…cy o jego przyszÅ‚oÅ›ci w Finlandii. Jest to grupa ludzi, którzy bez wÄ…tpienia wykażą siÄ™ odwagÄ… i zdolnoÅ›ciÄ… do prowadzenia otwartej dyskusji na temat sposobu postrzegania Zielonego Pasa, możliwoÅ›ci, jakie daje oraz sposobu ich wykorzystania dziÄ™ki wspóÅ‚pracy", powiedziaÅ‚a przewodniczÄ…ca grupy roboczej, sekretarz Hannele Pokka, otwierajÄ…c seminarium zorganizowane w zwiÄ…zku z pierwszym posiedzeniem grupy roboczej w dniu 18 marca 2014 r. w Joemsuu.

Zrównoważony rozwój terenów przygranicznych opiera siÄ™ na bogatym w liczne gatunki i dobrze funkcjonujÄ…cym Å›rodowisku przyrodniczym, którego utrzymanie wymaga zdecydowanej i wspólnej decyzji dotyczÄ…cej perspektyw dla przyszÅ‚oÅ›ci tego regionu.

Poza pracÄ… wykonywanÄ… na rzecz Zielonego Pasa na szczeblu krajowym, bÄ™dzie on rozwijany poprzez wspóÅ‚pracÄ™ miÄ™dzy FinlandiÄ…, RosjÄ… i NorwegiÄ…. Do koÅ„ca 2014 roku zostanÄ… opracowane cele i Å›rodki na potrzeby trójstronnej wspóÅ‚pracy. Do planowania prac zaproszono wszystkie podmioty zaangażowane w projekt w trzech krajach.

Zielony Pas ma unikalny charakter:

  • obejmuje on dziewicze borealne lasy,
  • cenne bagna i grzÄ™zawiska,
  • ostoje ptactwa,
  • jeziora i rzeki,
  • jest ważnym korytarzem ekologicznym, wzdÅ‚uż którego mogÄ… przemieszczać siÄ™ żywe organizmy.

W pobliżu chronionych miejsc powstaÅ‚y firmy bÄ™dÄ…ce źródÅ‚em miejsc pracy dla miejscowej ludnoÅ›ci.
WedÅ‚ug Metsähallitus, paÅ„stwowego przedsiÄ™biorstwa zarzÄ…dzajÄ…cego lasami w Finlandii, w 2013 roku parki narodowe i najważniejsze trasy dla turystów pieszych znajdujÄ…ce siÄ™ w fiÅ„skiej części Zielonego Pasa przyniosÅ‚y zysk na poziomie ponad 50 mln euro i zapewniÅ‚y pracÄ™ na lata ponad 700 osobom.

WspóÅ‚praca miÄ™dzy FinlandiÄ…, RosjÄ… i NorwegiÄ… opiera siÄ™ na podpisanym w 2010 porozumieniu w sprawie wspóÅ‚pracy i rozwoju Zielonego Pasa.

ŹródÅ‚o:
Ministerstwo Åšrodowiska Finlandii
http://valtioneuvosto.fi

Zdjęcie:
www.visitfinland.com

Projekt i wykonanie i2D