System energetyczny bez paliw kopalnych jest możliwy z technicznego punktu widzenia

DuÅ„ska Agencja ds. Energii opublikowaÅ‚a raport zawierajÄ…cy kilka scenariuszy energetycznych oraz pięć analiz czÄ…stkowych dotyczÄ…cych systemu energetycznego w przyszÅ‚oÅ›ci i wyzwaÅ„, jakim należy stawić czoÅ‚a do 2050 roku. Raport zawiera także analizÄ™ procesu stopniowego wycofywania paliw kopalnych i zastÄ™powania ich energiÄ… ze źródeÅ‚ odnawialnych.


Scenariusze energetyczne na lata 2020, 2035 i 2050

Z technicznego punktu widzenia możliwe jest stworzenie systemu energetycznego, który nie jest oparty na wÄ™glu, ropie naftowej i gazie ziemnym. ZostaÅ‚o to potwierdzone w opublikowanym przez DuÅ„skÄ… AgencjÄ™ ds. Energii raporcie „Scenariusze energetyczne na lata 2020, 2035 i 2050”, w którym obliczono, że dodatkowe koszty zwiÄ…zane z dostawami energii, której podstawÄ… nie sÄ… paliwa kopalne, wyniosÅ‚yby od 6 do 29 mld DKK w 2050 roku, w zależnoÅ›ci od wybranego sytemu ekologicznej energii.

Pięć analiz dotyczących energetyki

W 2012 roku strony, które podpisaÅ‚y umowÄ™ dot. energii, postanowiÅ‚y przeprowadzić pięć analiz energetycznych obejmujÄ…cych:
•    sieć elektroenergetycznÄ…
•    centralne ogrzewanie
•    bioenergiÄ™
•    biogaz
•    infrastrukturÄ™ gazowÄ…

Celem tych analiz jest jak najwiÄ™ksze ograniczenie kosztów zwiÄ…zanych z przeorientowaniem systemu energetycznego na energiÄ™ odnawialnÄ…. UzupeÅ‚nieniem analiz czÄ…stkowych jest raport zawierajÄ…cy kilka scenariuszy energetycznych, w którym opisano wspólne ramy analizy majÄ…ce na celu zapewnienie spójnoÅ›ci analiz czÄ…stkowych.

W raporcie potwierdzono, że taka reorientacja będzie wymagać czasu - już po 2020 roku trzeba będzie zdecydować, czy przyszły system energetyczny będzie systemem wykorzystującym siłę wiatru opartym na energii elektrycznej, czy systemem wykorzystującym biomasę opartym na paliwie. Ten pierwszy miałby zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw paliwa, ale problemem mogłyby być dostawy energii elektrycznej. Natomiast system oparty na bioenergii wymaga importowania dużych ilości biomasy i problemem w jego przypadku mogłoby być bezpieczeństwo i ciągłość dostaw paliwa.

Wysokie bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Danii

Poziom bezpieczeÅ„stwa dostaw energii elektrycznej w Danii znajduje siÄ™ wÅ›ród trzech najwyższych w Europie. Dania posiada elektrownie cieplne o dużej mocy, liczne poÅ‚Ä…czenia transgraniczne, a dużą część sieci dystrybucyjnej stanowiÄ… kable biegnÄ…ce pod ziemiÄ…. Raport analizujÄ…cy funkcjonalność sieci elektrycznej pokazuje, że możliwe bÄ™dzie utrzymanie bezpieczeÅ„stwa dostaw na aktualnym poziomie przez kolejne 10 lat bez innych inicjatyw politycznych niż te okreÅ›lone w umowie dot. energii z 2012 roku.

Zwiększone wykorzystanie biomasy

W przyszÅ‚oÅ›ci znaczÄ… część koszyka energetycznego w systemie energetycznym bÄ™dzie stanowić biomasa. Przeprowadzona przez DuÅ„skÄ… AgencjÄ… ds. Energii analiza dotyczÄ…ca bioenergii wykazaÅ‚a, że w krótkim terminie wykorzystanie bioenergii bÄ™dzie zwiÄ…zane z maÅ‚ymi emisjami gazów cieplarnianych, gdyż w znacznym stopniu zużycie bÄ™dzie pokrywane przez osady i odpady, a duże elektrownie bÄ™dÄ… w stanie przetwarzać biomasÄ™ o korzystnym profilu klimatycznym. Jednak w dÅ‚uższej perspektywie zwiÄ™kszone zużycie biomasy na potrzeby energii i transportu pociÄ…gać bÄ™dzie za sobÄ… ryzyko coraz bardziej negatywnego wpÅ‚ywu na klimat, jeÅ›li na szczeblu globalnym nie zostanÄ… przyjÄ™te regulacje klimatyczne.

Gaz ziemny zastÄ…piony gazami pochodzÄ…cymi z odnawialnych źródeÅ‚ energii

Po roku 2020 zużycie gazu ziemnego ma ulec wyraźnemu spadkowi, wraz z tym jak wÄ™giel i gaz bÄ™dÄ… wycofywane z dostaw na potrzeby produkcji elektrycznoÅ›ci i ciepÅ‚a. JednoczeÅ›nie coraz bardziej bÄ™dÄ… zwiÄ™kszać siÄ™ możliwoÅ›ci wykorzystania gazociÄ…gów do dystrybucji gazów pochodzÄ…cych ze źródeÅ‚ odnawialnych, np. biogazu. Grupa Robocza ds. Biogazu, która dziaÅ‚a w ramach DuÅ„skiej Agencji ds. Energii, monitoruje rozwój wydarzeÅ„ na tym obszarze i przewiduje, że do 2020 roku produkcja biogazu zwiÄ™kszy siÄ™ ponad dwukrotnie.

Rosnący obszar sieci centralnego ogrzewania przy spadającym zużyciu

Istnieje niewiele powodów, dla których sieć centralnego ogrzewania powinna być rozszerzana na nowe obszary. Jednak analiza roli centralnego ogrzewania w kontekÅ›cie dostaw energii w przyszÅ‚oÅ›ci pokazuje, że opÅ‚acalne bÄ™dzie przyÅ‚Ä…czanie do istniejÄ…cej sieci klientów, którzy do tej pory nie sÄ… do niej podÅ‚Ä…czeni. Choć w wyniku tego obszar sieci prawdopodobnie siÄ™ zwiÄ™kszy, to ogólne zużycie ciepÅ‚a spadnie w porównaniu z dniem dzisiejszym dziÄ™ki rozwiÄ…zaniom podnoszÄ…cym efektywność energetycznÄ…. WÄ™giel i gaz ziemny, które sÄ… aktualnie wykorzystywane  do produkcji ciepÅ‚a, bÄ™dÄ… stopniowo wycofywane i zastÄ™powane przez pompy cieplne, ogrzewanie sÅ‚oneczne i biomasÄ™.

ŹródÅ‚o: www.stateofgreen.com

Projekt i wykonanie i2D