Jak Sztokholm zwalczał nierówność i ratował życie dzieci

Szwecja może poszczycić siÄ™ jednym z najlepiej rozwiniÄ™tych systemów opieki spoÅ‚ecznej na Å›wiecie, jednak historia pokazuje, że nie zawsze tak byÅ‚o. W okolicach 1900 roku stolica tego kraju – Sztokholm, przypominaÅ‚a wiele miast w krajach, w których ubóstwo jest dzisiaj zjawiskiem powszechnym. Bieda, przeludnienie i niekorzystne warunki życia byÅ‚y w tym czasie smutnÄ… rzeczywistoÅ›ciÄ… dla przeważajÄ…cej części szybko rosnÄ…cej ludnoÅ›ci miasta. Wskaźnik Å›miertelnoÅ›ci niemowlÄ…t przekraczaÅ‚ 200 na 1000 urodzeÅ„. ByÅ‚ on szczególnie wysoki wÅ›ród sierot, nieÅ›lubnych dzieci i miejskiej biedoty.

W reakcji na obawy mieszkaÅ„ców, wÅ‚adze miasta wprowadziÅ‚y politykÄ™ majÄ…cÄ… na celu ograniczenie liczby zgonów wÅ›ród tych najbardziej narażonych na niebezpieczeÅ„stwo grup. Sztokholm zatrudniÅ‚ inspektorów, którzy odwiedzali rodziny zastÄ™pcze a ich zadaniem byÅ‚o doradzanie rodzicom w zakresie opieki nad dziećmi i żywienia. Miasto zainwestowaÅ‚o także w powszechnÄ… politykÄ™ poprawy warunków życia oraz zapewnienia wszystkim swoim mieszkaÅ„com czystej wody i toalet. Do 1925 roku Å›miertelność noworodków w Sztokholmie spadÅ‚a o 75%, a różnice w tym zakresie pomiÄ™dzy poszczególnymi grupami spoÅ‚ecznymi zmniejszyÅ‚y siÄ™. Co ważne, zgony spowodowane przez biegunkÄ™ (która byÅ‚a gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… Å›mierci niemowlÄ…t i dzieci, szczególnie wÅ›ród biedoty) zostaÅ‚y praktycznie wyeliminowane.

W kolejnych dekadach rzÄ…d szwedzki wprowadziÅ‚ bezpÅ‚atne Å›wiadczenia zdrowotne dla matek i dzieci, wsparcie finansowe dla rodzin uzyskujÄ…cych niskie dochody oraz przeprowadziÅ‚ ogólne reformy systemu opieki spoÅ‚ecznej i mieszkalnictwa. Do 1950 roku Å›wiadczenia zdrowotne dla matek objęły okoÅ‚o 60% wszystkich kobiet, natomiast Å›wiadczenia zdrowotne dla dzieci ponad 80% niemowlÄ…t. CiÄ…gÅ‚e rozszerzanie zakresu Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych w latach 70. i 80. jeszcze bardziej poprawiÅ‚o dostÄ™p do opieki zdrowotnej, zarówno  wÅ›ród biednych jak  i bogatych rodzin w caÅ‚ym kraju. To z kolei doprowadziÅ‚o do znacznego ograniczenia nierównoÅ›ci spoÅ‚ecznych i wskaźnika Å›miertelnoÅ›ci niemowlÄ…t. Na przeÅ‚omie XX i XXI wieku udaÅ‚o siÄ™ w zasadzie caÅ‚kowicie zlikwidować różnice w przypadku tego wskaźnika w Sztokholmie i caÅ‚ej Szwecji.

Szwecja jest także jest jednym z pierwszych krajów, który ratyfikowaÅ‚ KonwencjÄ™ Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka w 1990 roku. Trzy lata później Szwecja wprowadziÅ‚a instytucjÄ™ Rzecznika Praw Dzieci (Barnombudsmannen), bÄ™dÄ…cego rzÄ…dowÄ… agendÄ…, której zadaniem jest reprezentowanie dzieci w zakresie ich praw i interesów w oparciu o powyższÄ… konwencjÄ™.

ŹródÅ‚o: Raport Save the Children: The Urban Disadvantage. STATE OF THE WORLD’S MOTHERS 2015, opublikowany w maju 2015 r.
Zdjęcia: Ulf Lundin, Emelie Asplund/ Image Bank of Sweden

Projekt i wykonanie i2D