Finlandia dobrze wykształcona

Dobrze wyksztaÅ‚cone i dobrze wyszkolone spoÅ‚eczeÅ„stwo ma ogromne znaczenie dla dobrobytu ekonomicznego i spoÅ‚ecznego kraju. Edukacja odgrywa kluczowÄ… rolÄ™ w procesie przekazywania jednostkom wiedzy, umiejÄ™tnoÅ›ci i kompetencji niezbÄ™dnych do efektywnego uczestnictwa w spoÅ‚eczeÅ„stwie i gospodarce. W wymiarze czysto praktycznym - dobre wyksztaÅ‚cenie zwiÄ™ksza szanse na znalezienie pracy i zadowalajÄ…ce zarobki. W krajach OECD 83% osób z wyższym wyksztaÅ‚ceniem ma pracÄ™ w porównaniu z niecaÅ‚ymi 56% osób posiadajÄ…cych zaledwie wyksztaÅ‚cenie Å›rednie.

W Finlandii 85% dorosłych w wieku 25-64 lat ma wykształcenie na poziomie szkoły wyższej, co jest wynikiem lepszym niż średnia OECD wynosząca 74%. W krajach OECD wykształcenie takie ma nieznacznie więcej mężczyzn w przedziale wiekowym 25-64 niż kobiet z tej samej grupy wiekowej. W Finlandii szkołę wyższą ukończyło 87% kobiet i 82% mężczyzn.
Natomiast o wiele wiÄ™cej kobiet, w porównaniu do Å›redniej krajów OECED, zdobywa wyższe wyksztaÅ‚cenie, gdyż uniwersytety koÅ„czy w Finlandii 47% paÅ„ i 34% panów (różnica w OECD wynosi 4 punkty procentowe).

Kraj ten uzyskaÅ‚ jedne z najlepszych wyników wÅ›ród kraje OECD w teÅ›cie przeprowadzanym w ramach Programu MiÄ™dzynarodowej Oceny UmiejÄ™tnoÅ›ci Uczniów (PISA), oceniajÄ…cym umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie czytania, matematyki i nauk Å›cisÅ‚ych, z wynikiem 529 pkt. na przeciÄ™tnego ucznia. Wynik ten jest lepszy od Å›redniej OECD na poziomie 497 pkt., co czyni FinlandiÄ™ najmocniejszym krajem OECD pod wzglÄ™dem umiejÄ™tnoÅ›ci uczniów. FiÅ„skie dziewczÄ™ta uzyskaÅ‚y wynik lepszy Å›rednio o 27 pkt. od chÅ‚opców, uzyskujÄ…c 543 pkt. w porównaniu z 516 pkt. w przypadku swoich kolegów, co jest różnicÄ… znacznie wiÄ™kszÄ… od Å›redniej OECD wynoszÄ…cej 8 pkt.

Nauczyciele cieszÄ…cy siÄ™ ogromnym szacunkiem
Zaufanie, jakim nauczyciele obdarzani sÄ… w fiÅ„skim spoÅ‚eczeÅ„stwie, jest zasÅ‚użone i odzwierciedla bardzo wysokÄ… jakość ich ksztaÅ‚cenia. Finlandia podniosÅ‚a status zawodu nauczyciela do poziomu, jakim cieszy siÄ™ niewiele innych profesji. Profesorowie uniwersyteccy sÄ… jednymi z najbardziej poważanych zawodów, a nauczyciela uczÄ…cego w szkole i wykÅ‚adajÄ…cego na uniwersytecie okreÅ›la siÄ™ tym samym sÅ‚owem. W 2010 roku na każde z 660 miejsc dostÄ™pnych na kierunkach pedagogicznych dla nauczycieli pracujÄ…cych w szkoÅ‚ach podstawowych, chÄ™tnych byÅ‚o ponad 10 kandydatów, co oznacza, że jest to jeden z najbardziej pożądanych zawodów.

ŹródÅ‚o: http://www.oecdbetterlifeindex.org/topics/education/
Zdjęcie: Lauri Rotko/ www.visithelsinki.fi

Projekt i wykonanie i2D