Rozliczenie podatku w Norwegii

Wraz z poczÄ…tkiem wiosny rozpoczyna siÄ™ sezon podatkowy w Norwegii. Zagraniczni pracownicy osiÄ…gajÄ…cy dochód w Norwegii mogÄ… skorzystać z wielu korzystnych odpisów. Każdy Polak, osiÄ…gajÄ…cy opodatkowany w Norwegii dochód, powinien poÅ›wiÄ™cić swój czas i uwagÄ™ na dokÅ‚adne przeanalizowanie zeznania podatkowego zanim zÅ‚oży go do urzÄ™du. To pozwoli na osiÄ…gniÄ™cie możliwie najwyższego zwrotu z rozliczenia podatkowego w Norwegii za poprzedni rok.

Daty, o których trzeba pamiÄ™tać
Na koniec marca (w 2016 roku to 31 marca) wyznaczona jest oficjalnÄ… datÄ… wysyÅ‚ki przez norweski UrzÄ…d Skarbowy wstÄ™pnych rozliczeÅ„ podatkowych (selvangivelse) za rok poprzedni. ZawierajÄ… one informacje dotyczÄ…ce osiÄ…gniÄ™tego dochodu, przyznanych odpisach, majÄ…tku i zadÅ‚użeniu. Dokument ten jest sporzÄ…dzany na podstawie informacji zaraportowanych przez pracodawców w trakcie caÅ‚ego minionego roku podatkowego. Selvangivelse wysyÅ‚ane jest przez Skatteetaten drogÄ… elektronicznÄ… lub papierowÄ… – w zależnoÅ›ci od tego, czy podatnik zaÅ‚ożyÅ‚ konto w internetowym systemie Altinn czy nie.

Standardowy termin zÅ‚ożenia zeznania podatkowego w Norwegii za poprzedni rok 2015 to 30 kwietnia 2016. Użytkownicy elektroniczni majÄ…cy dostÄ™p do swojego konta w systemie Altinn mogÄ… przedÅ‚użyć termin rozliczenia podatkowego do koÅ„ca maja. Należy dokonać przedÅ‚użenia po zalogowaniu siÄ™ na swój profil.

Ostateczne wyniki rozliczeÅ„ podatkowych (skatteoppgjør) wysyÅ‚ane bÄ™dÄ… po 31 maja w 3 turach. Pierwsza z nich przypada na czerwiec, ostatnia zaÅ› na październik. Na datÄ™ otrzymania wyniku rozliczenia wpÅ‚ywa wiele czynników, miÄ™dzy innymi czasu zÅ‚ożenia selvangivelse do norweskiego urzÄ™du skarbowego czy też indywidalnej sytuacji podatnika.

W dalszej części tekstu skupimy siÄ™ na odliczeniach, z których najczęściej mogÄ… skorzystać zagraniczni pracownicy w Norwegii. W zależnoÅ›ci od sytuacji podatnika, przysÅ‚ugujÄ…ce odpisy mogÄ… siÄ™ znacznie różnić.

Status pendler
Bardzo korzystnÄ… opcjÄ… podatkowÄ…, z której mogÄ… skorzystać pracownicy zagraniczni zatrudnieni w Norwegii, jest status pendler. W ramach tego statusu podatnik może odliczyć  koszty dojazdu do pracy oraz podróży miÄ™dzy miejscem zameldowania w Polsce, a miejscem zamieszkania w Norwegii, wydatki na wyżywienie oraz koszty zakwaterowania podczas pobytu w Norwegii. W przypadku tego rodzaju rozliczenia, rozróżnia siÄ™ dwa warianty: pracownik zagraniczny podróżujÄ…cy do rodziny (familiependler) oraz pracownik zagraniczny samotny (enslig pendler).

Rozliczenie podatku w Norwegii za 2015 rok w ramach statusu familiependler jest możliwe dla podatników zameldowanych poza granicami w Norwegii i regularnie odwiedzajÄ…cych swojego wspóÅ‚małżonka i/lub dzieci mieszkajÄ…ce w ojczyźnie. Konieczne jest, aby podatnik byli w zameldowani pod tym samym adresem w trakcie roku, którego dotyczy rozliczenie podatkowe. Wystarczy udowodnienie zameldowania ze wspóÅ‚małżonkiem lub dzieckiem w wieku poniżej 18 lat.

Osoby samotne majÄ… możliwość skorzystania ze statusu samotnego pracownika zagranicznego (enslig pendler). Podstawowym kryterium, jakie należy speÅ‚nić, jest podróżowanie do posiadanej lub wynajmowanej nieruchomoÅ›ci w Polsce, nie rzadziej niż co 3 tygodnie.

Ze statusem enslig pendler wiążą siÄ™ równiez warunki dotyczÄ…ce nieruchomoÅ›ci, miÄ™dzy którymi podatnik podróżuje. Mieszkanie w Polsce musi zostać uznane jako samodzielne. Mieszkaniem samodzielnym jest nieruchomość, która posiada dostÄ™p do kanalizacji i dopÅ‚ywu wody, a podatnik mieszka w nim minimum od 12 miesiÄ™cy i ma go do swojej dyspozycji 7 dni w tygodniu. Powierzchnia mieszkania powinna również przekraczać 30 metrów kwadratowych na jednÄ… osobÄ™ (w przypadku wiÄ™kszej iloÅ›ci lokatorów dodaje siÄ™ 20 metrów dla każdej dodatkowej osoby w wieku powyżej 15 lat). Tymczasowe mieszkanie w Norwegii powinno natomiast być mieszkaniem niesamodzielnym. Oznacza to, że powierzchnia nieruchomoÅ›ci nie powinna przekroczyć 30 metrów kwadratowych przy jednym mieszkaÅ„cu (przy dodatkowych lokatorach powierzchnia maksymalna jest zwiÄ™kszana o 20 metrów kwadratowych od osoby). Czas zamieszkania podatnika w tymże mieszkaniu nie mógÅ‚ przekroczyć 12 miesiÄ™cy, a mieszkanie nie byÅ‚o do dyspozycji podatnika przez 7 dni w tygodniu. Nieruchomość w Norwegii nie powinna mieć też dostÄ™pu do wody i kanalizacji.

Status samotnego pendlera może być przyznany nawet jeÅ›li mieszkanie jest uznane jako samodzielne. Konieczne jest jednak speÅ‚nienie trzech warunków. Podatnik starajÄ…cy siÄ™ o status enslig pendler, mieszkajÄ…cy w samodzielnym mieszkaniu w Norwegii, musi być zameldowany pod tym samym adresem w Polsce przez minimum 3 lata. Nieruchomość w Polsce nie może być wynajmowana innej osobie, a jego powierzchnia musi przekraczać przynajmniej dwukrotnie powierzchniÄ™ mieszkania w Norwegii.

Osoby w wieku poniżej 22 lat pracujÄ…ce w Norwegii, ale mieszkajÄ…ce jeszcze ze swoimi rodzicami w Polsce, również mogÄ… skorzystać ze statusu samotnego pendlera. W tym przypadku konieczne jest wspólne zameldowanie z rodzicami i podróżowanie do miejsca zamieszkania w Polsce nie rzadziej niż raz na 6 tygodni.

Ulga 10%
Standardowy odpis dla pracowników zagranicznych (standardfradrag for utenlandske arbeidstakere), nazywany też ulgÄ… 10%, jest odpisem stworzonym z myÅ›lÄ… o podatnikach z innych krajów, którzy dopiero niedawno rozpoczÄ™li swojÄ… pracÄ™ w Norwegii. Polega on na zmniejszeniu podstawy podlegajÄ…cej opodatkowaniu o 10% dochodu brutto. Kwota tego odpisu za rok podatkowy 2015 może wynieść maksymalnie 40 000 NOK. W ogólnym zaÅ‚ożeniu ulga 10% przysÅ‚uguje pracownikom zagranicznym, którzy nie zostali jeszcze rezydentami podatkowymi w Norwegii. Taki podatnik przebywa w Norwegii krócej niż 183 dni w okresie 12 miesiÄ™cy lub 270 dni w okresie 36 miesiÄ™cy.

Zgodnie z norweskim prawem podatkowym pracownik zagraniczny, który osiÄ…gnÄ…Å‚ rezydencjÄ™ podatkowÄ…, również może skorzystać z ulgi 10%. Skatteetaten naÅ‚ożyÅ‚o jednak na taki przypadek okreÅ›lone ograniczenie czasowe. UwzglÄ™dnienie ulgi 10% w rozliczeniu podatkowym jest możliwe tylko przez pierwsze dwa lata pracy jako rezydent podatkowy.

Należy wziąć pod uwagÄ™ fakt, że nie dla wszystkich podatników ulga 10% okaże siÄ™ opÅ‚acalna. Do dochodu brutto, od którego odliczana jest ulga 10%, wlicza siÄ™ koszty pobytu pracownika pokrywane przez pracodawcÄ™. To automatycznie zwiÄ™ksza kwotÄ™ podatku. Standardowy odpis dla zagranicznych pracowników uniemożliwia również skorzystanie z niektórych odliczeÅ„ od podatku. Należą do nich miÄ™dzy innymi odpisy przysÅ‚ugujÄ…ce w ramach statusu pendler, odpis odsetek od kredytu, koszty dojazdu do pracy.

Ulga 10% nie jest przyznawana automatycznie przez Skatteetaten. To oznacza, że podatnik pragnÄ…cy uwzglÄ™dnić w rozliczeniu standardowy odpis dla zagranicznych pracowników, musi sam zamieÅ›cić jÄ… w swoim zeznaniu podatkowym.

Druga klasa podatkowa
Druga klasa podatkowa pozwala na zmniejszenie kwoty podlegajÄ…cej opodatkowaniu. Można jÄ… poÅ‚Ä…czyć ze statusem familiependler lub ulgÄ… 10%. To pozwala na osiÄ…gniÄ™cie jeszcze wyższego zwrotu za rok 2015. Druga klasa podatkowa w Norwegii przysÅ‚uguje podatnikom, których wspóÅ‚małżonek osiÄ…gnÄ…Å‚ niski lub zerowy dochód brutto w danym roku podatkowym. W przypadku rozliczenia za rok 2015 dochód brutto wspóÅ‚małżonka nie mógÅ‚ przekroczyć 44 751 NOK.

Aby otrzymać drugÄ… klasÄ™ podatkowÄ…, należy speÅ‚nić nie tylko kryterium zwiÄ…zane z dochodem wspóÅ‚małżonka. Konieczne jest wspólne zameldowanie z wspóÅ‚małżonkiem przez caÅ‚y rok 2015. Natomiast zwiÄ…zek małżeÅ„ski musiaÅ‚ zostać zawarty przed rozpoczÄ™ciem 2015 roku. JeÅ›li podatnik i wspóÅ‚małżonek mieszkajÄ… razem w Norwegii, ewentualna druga klasa może zostać przyznana automatycznie. Należy to sprawdzić w swoim selvangivelse. W przypadku, gdy ulga nie zostanie uwzglÄ™dniona, warto wnioskować o niÄ… w swoim zeznaniu podatkowym za 2015 rok.

Odpis odsetek od kredytu
Norweskie prawo umożliwia odliczenie od podatku odsetek od kredytu, zapÅ‚aconych w danym roku podatkowym. Zgodnie z umowÄ… podatkowÄ… miÄ™dzy Polska a NorwegiÄ…, Polacy pracujÄ…cy w kraju fiordów mogÄ… odliczyć od podatku odsetki od pożyczki zaciÄ…gniÄ™tej w Polsce. Wystarczy, że min. 90% dochodu podatnika pochodzi z pracy w Norwegii. Nie zostaÅ‚y okreÅ›lone żadne ograniczenia zwiÄ…zane z charakterem pożyczki, dlatego też nie ma znaczenia, czy odliczone zostajÄ… odsetki od kredytu hipotecznego, czy też konsumenckiego. Podatnicy, którzy chcÄ… skorzystać z ulgi 10%, nie mogÄ… odliczyć od podatku odsetek od kredytu.

Rozliczenie podatkowe pracujÄ…cych na morzu
Rybacy i marynarze mogÄ… skorzystać z podobnych odpisów, co podatnicy pracujÄ…cy na lÄ…dzie. Jednak te grupy zawodowe, z racji wykonywania pracy na morzu, majÄ… prawo do dodatkowych odpisów, dziÄ™ki którym mogÄ… zapÅ‚acić niższy podatek w Norwegii.

Rybacy rozliczajÄ…c siÄ™ z podatku za rok 2015 mogÄ… skorzystać ze specjalnego odpisu dla rybaków i myÅ›liwych (særskilt fradrag for fiskere og fangstfolk). Jego wysokość wynosi aż 30% osiÄ…gniÄ™tego dochodu brutto. Odliczona kwota nie może przekroczyć 150 000 NOK. Aby zyskać prawo do tego rodzaju odliczenia, rybak musi spÄ™dzić na kutrze minimum 130 dni w trakcie roku 2015.

Marynarze osiÄ…gajÄ…cy opodatkowany w Norwegii dochód, mogÄ… co roku korzystać z ulgi 10%. Nie ogranicza ich zasada dwóch pierwszych lat pracy w Norwegii. Osoby trudniÄ…ce siÄ™ tÄ… profesjÄ… majÄ… prawo do uwzglÄ™dnienia w swoim rozliczeniu podatkowym specjalnego odpisu dla marynarzy (særskilt fradrag for sjøfolk). W ramach tego odpisu marynarze mogÄ… odliczyć od podatku 30% swojego dochodu brutto, kwota ta może wynieść maksymalnie 80 000 NOK.

Korekta podatkowa
Wielu Polaków ma prawo do zÅ‚ożenia korekty podatkowej za minione lata, w których nie zostaÅ‚y uwzglÄ™dnione wszystkie przysÅ‚ugujÄ…ce wówczas odliczenia, czy też nie skÅ‚adano zeznania podatkowego. Standardowy termin, do którego należy wysÅ‚ać do urzÄ™du korektÄ™, to 6 tygodni od daty wydania wyniku rozliczenia podatkowego. ZÅ‚ożenie korekty podatkowe jest również możliwe po upÅ‚yniÄ™ciu tego terminu. Trzeba siÄ™ jednak liczyć z tym, że Skatteetaten ma prawo odrzucić wniosek o zmianÄ™ wyniku z powodu opóźnienia. W praktyce jednak zdarza siÄ™ to rzadko, dlatego warto skÅ‚adać korekty podatkowe, jeÅ›li przyniesie nam to korzyść w postaci zwrotu podatkowego.

Wszystkie kwoty i daty zamieszczone w tekście dotyczą rozliczenia podatkowego za 2015 rok.

Autor: Aleksandra Leńczuk, www.multinor.no

Projekt i wykonanie i2D