Norwegia: Plan dla rolnictwa w obliczu zmian klimatu

Od 1990 roku emisje gazów cieplarnianych, których źródÅ‚em byÅ‚o norweskie rolnictwo, zmniejszyÅ‚y siÄ™ o okoÅ‚o 13 procent, a w 2013 roku stanowiÅ‚y zaledwie nieco powyżej 8 procent gazów cieplarnianych emitowanych przez NorwegiÄ™.

Grupa projektowa działająca pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Norwegii, dokonująca przeglądu wyzwań, jakim musi stawić czoło rolnictwo w związku ze zmianami klimatycznymi, stwierdziła, że po włączeniu emisji pochodzących z transportu, przemysłu budowlanego i wykorzystywania gleby, w okresie od dziś do 2030 roku emisje można zredukować jeszcze o blisko 20 procent.

Norweski minister ds. rolnictwa i żywności, Jon Georg Dale powiedział, że raport opracowany przez grupę projektową zostanie przeczytany z uwagą i że stanowi on istotny wkład w prowadzone przez rząd prace w obszarze zmian klimatycznych.
 - „Sektor rolniczy już znacznie ograniczyÅ‚ swoje emisje: od 1990 roku aż o 13 procent. Ponadto raport zawiera konkluzjÄ™, zgodnie z którÄ… sektor ten dziÄ™ki różnym dziaÅ‚aniom może ograniczyć emisje o kolejne 20 procent do 2030 roku. Jest to ambitny, ale też ważny cel. W najbliższych latach konieczne jest podtrzymywanie debaty na temat zmian klimatycznych. Omawiany raport wraz z innymi dokumentami zawiera wiele twardych faktów umożliwiajÄ…cych podjÄ™cie decyzji politycznych”, mówi Jon Georg Dale.

Grupa projektowa jest przekonana, że ogólny zarys norweskiej polityki klimatycznej dla sektora rolniczego uwzglÄ™dnia istotne inicjatywy i obszary priorytetowe opisane w 5. sprawozdaniu oceniajÄ…cym opracowanym przez IPCC (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, w skrócie IPCC) -  MiÄ™dzyrzÄ…dowy ZespóÅ‚ ds. Zmian Klimatu. Jednak nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci co do tego, że aktualne wysiÅ‚ki nie doprowadzÄ… do wykorzystania peÅ‚nego potencjaÅ‚u w zakresie wystarczajÄ…co szybkiej redukcji emisji. DziaÅ‚ania wymienione w sprawozdaniu należy poddać dalszej analizie w celu okreÅ›lenia ich kosztów, wykonalnoÅ›ci oraz niezbÄ™dnych instrumentów. Po jej zakoÅ„czeniu niezbÄ™dne bÄ™dÄ… bardziej energiczne i ukierunkowane dziaÅ‚ania, dziÄ™ki którym norweskie rolnictwo bÄ™dzie nadal w stanie realizować okreÅ›lony przez parlament cel, jakim jest produkcja żywnoÅ›ci dla caÅ‚ego kraju, jednoczeÅ›nie przyczyniajÄ…c siÄ™ do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zarówno w swoim sektorze, jak i w innych sektorach gospodarki. Po uwzglÄ™dnieniu redukcji emisji pochodzÄ…cych z transportu, przemysÅ‚u budowlanego i wykorzystywania gleby, w okresie od dziÅ› do 2030 roku emisje można zredukować jeszcze o blisko 20 procent.

Grupa projektowa odnotowuje, że produkcja żywnoÅ›ci w Norwegii jest funkcjÄ… krajowej bazy surowcowej i że niemożliwe jest wytwarzanie produktów żywnoÅ›ciowych bez emisji gazów cieplarnianych. Biologicznych procesów w rolnictwie nie można zastÄ…pić w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku procesów opartych na surowcach nieodnawialnych i systemach produkcji wykorzystujÄ…cych paliwa kopalne.

Działania na rzecz klimatu
Grupa projektowa zidentyfikowaÅ‚a dwie gÅ‚ówne strategie pozwalajÄ…ce ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez sektor rolniczy:
•    mniejsza objÄ™tość i zmiana skÅ‚adu spożywanej żywnoÅ›ci
•    ograniczenie emisji w ramach takiej samej iloÅ›ci produkowanej żywnoÅ›ci (optymalizacja produkcji).

Kolejny wniosek, do którego doszÅ‚a grupa projektowa, to konieczność podjÄ™cia wysiÅ‚ków na rzecz ograniczenia emisji CO2 generowanych w procesie wykorzystywania gleby oraz wykorzystania paliw kopalnych w rolnictwie. Jak zauważajÄ… czÅ‚onkowie grupy, ograniczenie produkcji czerwonego miÄ™sa w Norwegii zmniejszy emisje w tym kraju,  ale może jednoczeÅ›nie doprowadzić do ich zwiÄ™kszenia w innych krajach, jeżeli przy zaÅ‚ożeniu staÅ‚ego poziomu spożycia, niedobory krajowe zostanÄ… zrekompensowane importem.

Rola lasów
Kolejnym obszarem, na którym Norwegia ma ogromny potencjaÅ‚ umożliwiajÄ…cy przeciwdziaÅ‚anie zmianom klimatycznym, jest wykorzystywanie zasobów leÅ›nych. Zdaniem grupy projektowej, zgodnie z zaleceniami IPCC, można znacznie zwiÄ™kszyć rolÄ™ lasów jako pochÅ‚aniacza dwutlenku wÄ™gla poprzez ukierunkowane, ponowne zalesianie oraz inne dziaÅ‚ania zwiÄ™kszajÄ…ce produktywność lasów. Energia odnawialna i surowce z lasu mogÄ… wyeliminować emisje pochodzÄ…ce z paliw kopalnych w innych sektorach. PrzykÅ‚adem może być wykorzystywanie biopaliw w sektorze transportowym, wykorzystywanie bioenergii i materiaÅ‚ów w sektorze budowlanym oraz wykorzystywanie biowÄ™gla jako reduktora w przemyÅ›le.
Wiele ze scenariuszy stanowiÄ…cych podstawÄ™ opracowywanych przez IPCC  dziaÅ‚aÅ„ niskoemisyjnych zakÅ‚ada ujemny poziom emisji od 2050 roku, a podstawÄ… znanych dziÅ› technologii umożliwiajÄ…cych osiÄ…gniecie ujemnych poziomów emisji dwutlenku wÄ™gla, jest fotosynteza. Ujemne poziomy takich emisji można  osiÄ…gnąć dziÄ™ki zakrojonemu na dużą skalÄ™, ponownemu zalesianiu, skÅ‚adowaniu biowÄ™gla w glebie oraz wykorzystywaniu bioenergii w poÅ‚Ä…czeniu z procesami pochÅ‚aniania dwutlenku wÄ™gla.

Dostosowanie siÄ™ do zmienionego klimatu
Grupa projektowa wskazuje, że zmiany klimatyczne mogÄ… być źródÅ‚em nowych szans produkcyjnych, które mogÄ… wykorzystać rolnicy, ale doprowadzÄ… one też do ogromnej niepewnoÅ›ci. Zmiany te mogÄ… także stworzyć szanse dla branży leÅ›nej, która jednak bÄ™dzie musiaÅ‚a stawić czoÅ‚a poważnym wyzwaniom w kontekÅ›cie dostosowania produkcji – zwÅ‚aszcza, że leÅ›nictwo ze swojej natury musi brać pod uwagÄ™ dÅ‚ugi cykl gospodarczy. Warunkiem niezbÄ™dnym do osiÄ…gniÄ™cia sukcesu w kontekÅ›cie rosnÄ…cych wyzwaÅ„ jest opracowanie zarówno technologii umożliwiajÄ…cych dostosowanie siÄ™ do nich, jak i opartej na badaniach naukowych i praktycznej agronomii i wiedzy na temat lasu. Zgodnie z wnioskami zaprezentowanym przez grupÄ™ projektowÄ…, Norwegia jest prawdopodobnie lepiej przygotowana od innych krajów do stawienia czoÅ‚a tym wyzwaniom, gdyż ma dostÄ™p do wielu surowców, dysponuje rozlegÅ‚Ä… wiedzÄ… i stosuje dobrze zorganizowane rozwiÄ…zania na obszarze zarzÄ…dzania.

Konieczność prowadzenia dalszych badań
Wyzwania klimatyczne w sektorze rolniczym majÄ… zÅ‚ożony charakter, a aktualne podejÅ›cie, w ramach którego wykorzystywane sÄ… nowe badania, technologie i wiedza, jest jednym z najważniejszych dziaÅ‚aÅ„, jakie można podjąć w celu ograniczenia wpÅ‚ywu rolnictwa na klimat. WÅ›ród wniosków opracowanych przez grupÄ™ projektowÄ… znajduje siÄ™ stwierdzenie, że w badaniach naukowych na temat wpÅ‚ywu dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka na klimat i analizujÄ…cych dziaÅ‚ania dostosowawcze w przemyÅ›le surowcowym, szczególnÄ… uwagÄ™ należy poÅ›wiecić gromadzeniu wiedzy na temat takich kwestii, jak skÅ‚adowanie dwutlenku wÄ™gla pod ziemiÄ…, emisje metanu i podtlenku azotu, bardziej precyzyjne obliczenia kosztów różnych dziaÅ‚aÅ„ klimatycznych w rolnictwie, przy jednoczesnym uwzglÄ™dnieniu konsekwencji tych dziaÅ‚aÅ„ dla produkcji żywnoÅ›ci.

ŹródÅ‚o: Government.no
Zdjęcia: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D