Wykorzystanie na większą skalę zaledwie 15 skandynawskich rozwiązań może ograniczyć globalne szkodliwe emisje o 4 gigatony

StosujÄ…c zaledwie 15 sprawdzonych skandynawskich rozwiÄ…zaÅ„, paÅ„stwa na caÅ‚ym Å›wiecie mogÄ… corocznie do 2030 roku produkować 4 gigatony mniej szkodliwych emisji, tj. ilość, jakÄ… generuje dziÅ› Unia Europejska. Koszt wdrożenia tych rozwiÄ…zaÅ„ jest równy kwocie wydawanej na dotacje do paliw kopalnych w ciÄ…gu zaledwie 9 dni.

Wyniki te pochodzÄ… z badania o nazwie Nordic Green to Scale, które zostaÅ‚o ogÅ‚oszone w listopadzie 2016 roku podczas Konferencji Klimatycznej ONZ (COP 22) w Marrakeszu. Nordycka Rada Ministrów nawiÄ…zaÅ‚a wspóÅ‚pracÄ™ z FiÅ„skim Funduszem InnowacyjnoÅ›ci Sitra i innymi znanymi instytucjami ze wszystkich paÅ„stw skandynawskich, aby odpowiedzieć na proste pytanie: jak daleko moglibyÅ›my zajść gdybyÅ›my na wiÄ™kszÄ… skalÄ™ zastosowali opracowane w Skandynawii rozwiÄ…zania ograniczajÄ…ce emisje dwutlenku wÄ™gla, tak aby osiÄ…gnąć poziom przewidziany na rok 2030, który zostaÅ‚ już uzyskany przez jedno lub wiÄ™cej skandynawskich paÅ„stw.

 „Musimy dziaÅ‚ać szybko, aby osiÄ…gnąć cele okreÅ›lone w porozumieniu. Badanie pokazuje, że już dostÄ™pnych jest wiele sprawdzonych rozwiÄ…zaÅ„ ograniczajÄ…cych emisje dwutlenku wÄ™gla, które nie sÄ… drogie w stosowaniu. Nie ma powodu, aby czekać. Obietnice musimy realizować teraz”, mówi fiÅ„ski minister rolnictwa i Å›rodowiska naturalnego Kimmo Tiilikainen, który jest przewodniczÄ…cym Nordyckiej Rady Ministrów na rzecz Åšrodowiska Naturalnego.

GÅ‚ównÄ… obawÄ… decydentów jest to, że szybkie ograniczenie emisji jest albo zbyt trudne, albo zbyt drogie", mówi starszy doradca Oras Tynkkynen, który kierowaÅ‚ analizÄ… w ramach badania Nordic Green to Scale z ramienia Sitry. Dotychczas uczestniczyÅ‚ on już w siedemnastu konferencjach klimatycznych ONZ (poczÄ…wszy od Kioto w 1997 roku).

Naszym celem w tym badaniu jest zwrócenie uwagi na to, co poszczególne kraje już osiÄ…gnęły na obszarze dziaÅ‚aÅ„ klimatycznych, i czego inne kraje mogÄ… nauczyć siÄ™ na bazie ich sukcesu. Choć doceniamy znaczenie innowacji i nowych technologii, to nie ma argumentów uzasadniajÄ…cych niepodejmowanie dziÅ› dziaÅ‚aÅ„ i niewdrażanie już dostÄ™pnych rozwiÄ…zaÅ„", mówi Tynkkynen.

Ograniczenia sÄ… potrzebne we wszystkich sektorach

Badanie Nordic Green to Scale pokazuje, że ograniczenie emisji można skutecznie osiągnąć we wszystkich kluczowych sektorach: energetyce, przemyśle, transporcie, budownictwie i gospodarstwach domowych oraz rolnictwie i leśnictwie.

Oto kilka przykÅ‚adów:
•    MieszkaÅ„cy duÅ„skich miast pokonujÄ… na rowerze Å›rednio 3 km dziennie. Gdyby inne kraje poszÅ‚y w Å›lad Danii i promowaÅ‚y jazdÄ™ na rowerze w mieÅ›cie, ograniczyÅ‚oby to emisje o prawie takÄ… ilość, jakÄ… w ciÄ…gu caÅ‚ego roku produkuje SÅ‚owacja.
•    W Finlandii wiÄ™kszość ciepÅ‚a na potrzeby przemysÅ‚u i gospodarstw domowych jest wytwarzana w procesie kogeneracji (CPH). Gdyby inne kraje wykorzystywaÅ‚y CPH w ten sposób, ograniczyÅ‚oby to emisje o prawie takÄ… ilość, jakÄ… w ciÄ…gu caÅ‚ego roku produkuje Japonia.
•    Islandia do produkcji prawie 30% energii elektrycznej i wiÄ™kszość ciepÅ‚a wykorzystuje energiÄ™ geotermalnÄ…. Gdyby kraje o znacznym potencjale geotermalnym zaczęły go wykorzystywać w sposób podobny do Islandii, ograniczyÅ‚oby to emisje o wiÄ™kszÄ… ilość niż ta, jakÄ… każdego roku produkuje Dania.
•    W ubiegÅ‚ym roku prawie co czwarty nowy samochód sprzedawany w Norwegii byÅ‚ pojazdem elektrycznym lub hybrydowym. Gdyby w innych bogatych krajach używano tak wielu samochodów elektrycznych jak w Norwegii, ograniczyÅ‚oby to emisje o prawie takÄ… ilość, jakÄ… w ciÄ…gu caÅ‚ego roku produkuje Dania.
•    W Szwecji dziaÅ‚a najwiÄ™ksza na Å›wiecie liczba pomp ciepÅ‚a w przeliczeniu na liczbÄ™ mieszkaÅ„ców. Wykorzystanie tego rozwiÄ…zania na wiÄ™kszÄ… skalÄ™ w wybranych europejskich paÅ„stwach ograniczyÅ‚oby emisje o takÄ… ilość, jakÄ… w ciÄ…gu caÅ‚ego roku produkuje Kuba.

Oprócz samego ograniczenia emisji, 15 przytoczonych w badaniu Nordic Green to Scale rozwiÄ…zaÅ„ daje także znaczne korzyÅ›ci dodatkowe. ObejmujÄ… one lepszÄ… jakość wody i powietrza, wiÄ™ksze bezpieczeÅ„stwo energetyczne, wiÄ™cej lokalnych miejsc pracy, niższe rachunki za paliwo, mniejsze korki na ulicach oraz ochronÄ™ bioróżnorodnoÅ›ci.

Opracowanie Nordic Green to Scale wraz z katalogiem 15 skandynawskich rozwiązań dostępne jest do pobrania (w wersji angielskiej, w pdf) >>>

Badanie przeprowadzono jako wspólny projekt instytucji z wszystkich krajów skandynawskich oraz Grupy ds. Klimatu i Zanieczyszczenia Powietrza przy Nordyckiej Radzie Ministrów. ByÅ‚y to:
•    OÅ›rodek BadaÅ„ MiÄ™dzynarodowych nad Klimatem i Åšrodowiskiem Naturalnym (CICERO) w Norwegii, który przeprowadziÅ‚ analizÄ™ technicznÄ… na potrzeby raportu
•    CONCITO, Dania
•    FiÅ„ski Fundusz InnowacyjnoÅ›ci Sitra, Finlandia
•    Instytut Åšrodowiska w Sztokholmie (SEI), Szwecja
•    Instytut BadaÅ„ nad Zrównoważonym Rozwojem na Uniwersytecie Islandzkim, Islandia.

ŹródÅ‚o: www.norden.org
Grafika: Sitra.fi

Projekt i wykonanie i2D