Regulacje antykryzysowe: propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

13-06-2013

Trudno nawet szacować, kiedy zostaną przyjęte niecierpliwie wyczekiwane zmiany w Kodeksie Pracy, nakierowane zwłaszcza na jego uelastycznienie, jednakże Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował ostatnio inna odpowiedź na obecne trudności na rynku pracy.

Od kilku miesiÄ™cy w ministerstwie przygotowywano rozwiÄ…zania, majÄ…ce ratować miejsca pracy oraz wspierać przedsiÄ™biorców w zmaganiach z kryzysem ekonomicznym. W efekcie powstaÅ‚ projekt ustawy, zaakceptowany przez RadÄ™ Ministrów w dniu 21 maja br.  i skierowany do dalszych prac.

Proponowane rozwiÄ…zania bÄ™dÄ… miaÅ‚y zastosowanie w stosunku do pracodawców, których obrót w ciÄ…gu 6 kolejnych miesiÄ™cy w okresie ostatniego roku spadÅ‚ o co najmniej 15 %. Tacy pracodawcy uprawnieni bÄ™dÄ… do wprowadzenia w zakÅ‚adzie pracy przestoju ekonomicznego, rozumianego jako okres, w którym praca nie jest wykonywana ze wzglÄ™dów ekonomicznych (niezwiÄ…zanych z pracownikiem).  Innym Å›rodkiem majÄ…cym zapobiec likwidacji miejsc pracy bÄ™dzie możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika  - i odpowiednio jego wynagrodzenia. Taka zmiana nie może być narzucona pracownikowi na okres przekraczajÄ…cy 6 miesiÄ™cy. Obie wymienione zmiany bÄ™dÄ… mogÅ‚y zostać zastosowane dopiero po uprzedniej konsultacji z przedstawicielami pracowników. Opinia przedstawicieli zaÅ‚ogi nie bÄ™dzie jednak miaÅ‚a dla pracodawcy wiążącego charakteru.

Wynagrodzenie pracowników, których dotyczy przestój ekonomiczny lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy bÄ™dzie finansowane częściowo ze Å›rodków Funduszu Gwarantowanych ÅšwiadczeÅ„ Pracowniczych. Odpowiednie kwoty wypÅ‚acane bÄ™dÄ… pracodawcy na podstawie umowy, zawartej przez niego z marszaÅ‚kiem województwa.

Ta wskazana wyżej pomoc PaÅ„stwa wynosić bÄ™dzie równowartość ustawowego zasiÅ‚ku dla bezrobotnych (794,20 zÅ‚); co wiÄ™cej w stosunku do pracowników, dotkniÄ™tych omawianymi rozwiÄ…zaniami, PaÅ„stwo opÅ‚acać bÄ™dzie skÅ‚adki z tytuÅ‚u ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych. Do pracodawcy natomiast należeć bÄ™dzie wyrównanie kwoty wypÅ‚acanej pracownikowi do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™ (obecnie 1.600 zÅ‚).

Ustawa nie przewiduje obowiÄ…zku doÅ‚Ä…czania do wniosku o przyznanie pomocy żadnych dokumentów. Wniosek oparty bÄ™dzie po prostu na oÅ›wiadczeniach wnioskodawcy. Należy przypuszczać, że takie ograniczenie biurokracji spotka siÄ™ z aprobatÄ… pracodawców.

Przed pracownikami pojawia siÄ™ natomiast ryzyko znaczÄ…cego obniżenia ich wynagrodzenia; jednakże z drugiej strony, zyskujÄ… w ten sposób gwarancjÄ™, że ich stosunek pracy nie zostanie rozwiÄ…zany – przynajmniej tak dÅ‚ugo jak dÅ‚ugo obowiÄ…zywać bÄ™dzie umowa o finansowanie. Co wiÄ™cej, pracodawca pragnÄ…cy przeszkolić pracowników dotkniÄ™tych zastosowanymi w zakÅ‚adzie Å›rodkami, może wnioskować o częściowe sfinansowanie takiego szkolenia przez starostÄ™ (burmistrza, prezydenta miasta), w wysokoÅ›ci nawet do 80 % kosztów.

Przedstawiciele pracodawców (Lewiatan, Business Center Club) wydajÄ… siÄ™ aprobować projekt. Co interesujÄ…ce, zwiÄ…zki zawodowe również sprawiajÄ… wrażenie usatysfakcjonowanych proponowanymi zmianami. To dobry znak – sÄ… szanse, że w warunkach wciąż trwajÄ…cego kryzysu ekonomicznego -  projekt bÄ™dzie gÅ‚osowany w Parlamencie zanim nie stanie siÄ™ zbÄ™dny.

www.ecovis.com

Projekt i wykonanie i2D