Stena Recycling Sp. z.o.o.: Jak sortować, żeby nie zwariować?

17-07-2017

Jakie zmiany zwiÄ…zane z segregacjÄ… odpadów nas czekajÄ…? Do którego pojemnika powinien trafić karton po mleku? Czemu odpady sÄ… tak cenne? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytaÅ„ zwiÄ…zanych z wprowadzonym w lipcu Wspólnym Systemem Segregacji Odpadów można znaleźć w edukacyjnym e-booku „Jak sortować, żeby nie zwariować.

Publikacja przygotowana we wspóÅ‚pracy Steny Recycling, Ikea oraz magazynu „Cztery KÄ…ty” wyjaÅ›nia zawiÅ‚oÅ›ci zwiÄ…zane z tematem segregacji odpadów i pomaga odnaleźć siÄ™ w Å›wiecie recyklingu. Autorzy radzÄ…, jaki system pojemników i oznaczeÅ„ zastosować w domu, by czynność ta byÅ‚a jak najprostsza i zajmowaÅ‚a jak najmniej czasu. OpisujÄ… fakty i mity zwiÄ…zane z recyklingiem oraz przedstawiajÄ… listÄ™ odpadów kÅ‚opotliwych, tak aby uÅ‚atwić ich codzienne sortowanie. W publikacji znajdziemy także, praktyczne rady dotyczÄ…ce wystroju kuchni lub inspiracje do stworzenia wÅ‚asnych elementów dekoratorskich z niepotrzebnych przedmiotów, np.: pustych butelek po wodzie. Jeden z artykuÅ‚ów przybliża czytelnikom pojÄ™cie gospodarki cyrkularnej, której realizacja jest jednym z celów stawianych sobie przez UniÄ™ EuropejskÄ… na najbliższe lata.

Nowe zasady segregacji odpadów

Zgodnie z Wspólnym System Segregacji Odpadów, który wszedÅ‚ w życie 1. lipca br., odpady komunalne bÄ™dziemy segregować do czterech lub piÄ™ciu ujednoliconych dla caÅ‚ej Polski pojemników. SzkÅ‚o kolorowe powinno trafić do pojemnika zielonego, papier – niebieskiego, tworzywa sztuczne i metale – żóÅ‚tego, odpady biodegradowalne – brÄ…zowego oraz opcjonalnie biaÅ‚e szkÅ‚o – biaÅ‚ego. Wymiana starych pojemników na nowe nie może zająć wiÄ™cej niż pięć lat, ale nawet na starych pojemnikach najpóźniej do koÅ„ca stycznia 2018 r. muszÄ… pojawić siÄ™ naklejki uÅ‚atwiajÄ…ce prawidÅ‚owÄ… segregacjÄ™.

Polska poddaje recyklingowi okoÅ‚o 26 proc. odpadów komunalnych, a zgodnie z wymogami unijnymi do 2020 roku powinna zwiÄ™kszyć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wybranych ich frakcji do 50 procent. Wprowadzone zmiany majÄ… wiÄ™c bezpoÅ›rednio wpÅ‚ynąć na podniesienie tych poziomów. Wzorcowym przykÅ‚adem w tym zakresie może być Szwecja, która na skÅ‚adowiska wysyÅ‚a tylko 4 procent odpadów komunalnych – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Stena Recycling.

Korzyści z recyklingu

Wyższe poziomy odzysku odpadów majÄ… przyczynić siÄ™ do ochrony Å›rodowiska oraz bardziej zrównoważonego rozwoju. MateriaÅ‚y odzyskane z odpadów mogÄ… być wielokrotnie wykorzystywane – szkÅ‚o nieograniczonÄ… liczbÄ™ razy, tworzywa sztuczne do 10 razy, a papier 6-7 razy. Recykling pozwala na ograniczenie: emisji dwutlenku wÄ™gla do Å›rodowiska, wykorzystania energii oraz powierzchni skÅ‚adowisk. Dla przykÅ‚adu odzyskujÄ…c szkÅ‚o z jednej butelki można zaoszczÄ™dzić tyle energii, ile zużyÅ‚aby 100-watowa żarówka Å›wiecÄ…ca przez 4 godziny. Z kolei z materiaÅ‚u pozyskanego z 35 plastikowych butelek można wyprodukować 1 polarowÄ… bluzÄ™.


Stena Recycling Sp. z.o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D