Newmark Polska Sp. z o.o.: polski rynek magazynowo-produkcyjny jednym z najdynamiczniejszych na świecie

2-03-2018

WedÅ‚ug raportu „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w 2017 roku”, którego autorami sÄ… analitycy i praktycy z miÄ™dzynarodowej firmy doradczej Cresa, caÅ‚kowite zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej w Polsce wyniosÅ‚y prawie 14 mln mkw. W 2017 r. wolumen transakcji wyniósÅ‚ niemal 4,38 mln mkw., przy podaży na poziomie przewyższajÄ…cym 2,45 mln mkw., co jest wynikiem prawie dwukrotnie wyższym niż Å›rednia z ostatnich 5 lat.

Tom Listowski

- PoczÄ…tek 2018 roku wskazuje na dalszy dynamiczny rozwój rynku magazynowo–produkcyjnego w Polsce. Wzrost wspierany jest przez rosnÄ…ce zaufanie inwestorów do krajowej gospodarki, rozwój infrastruktury drogowo-komunikacyjnej, znaczÄ…ce powiÄ™kszanie siÄ™ rynku e-commerce i duży popyt ze strony inwestorów na obiekty generujÄ…ce staÅ‚y dochód – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor DziaÅ‚u Powierzchni PrzemysÅ‚owych i Magazynowych na EuropÄ™ Åšrodkowo-WschodniÄ… w firmie Cresa.

Najwięcej nowej powierzchni w 2017 roku oddano do użytku w rejonie Warszawy (503 600 mkw.). Największymi oddanymi do użytku obiektami w Polsce były: Panattoni BTS Amazon Szczecin (161 000 mkw.), BTS Amazon Sosnowiec (138 000 mkw.) i Goodman BTS Zalando Szczecin (130 000 mkw.).

NajwiÄ™kszÄ… transakcjÄ… najmu w 2017 roku byÅ‚o podpisanie umowy przez Panattoni z firmÄ… z sektora e-commerce na zbudowanie kompleksu BTS o wielkoÅ›ci 146 000 mkw. w Gliwicach, co daÅ‚o regionowi Górnego ÅšlÄ…ska miejsce na podium pod wzglÄ™dem wolumenu transakcji wynoszÄ…cego 916 200 mkw. (o 60% wiÄ™cej niż w 2016 roku). Górny ÅšlÄ…sk wyprzedziÅ‚y regiony Polski Centralnej (1 024 000 mkw.) i Warszawy (1 105 000 mkw.).

Warto zauważyć, że w 2017 roku podpisano wiÄ™cej niż kiedykolwiek umów na obiekty BTS. W Polsce Centralnej byÅ‚a to prawie poÅ‚owa wolumenu, na Górnym ÅšlÄ…sku 45,6%, w Lubuskim 27,7%, w rejonie Krakowa 23%, a w okolicy WrocÅ‚awia 22,2%.

Prognoza na lata 2018-2019

W kolejnych dwóch latach analitycy Cresa prognozujÄ… utrzymanie wysokiego popytu na powierzchnie magazynowo-produkcyjne w Polsce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze trendy na rynku:
•    E-commerce, logistyka i produkcja lekka to gÅ‚ówne sektory, które bÄ™dÄ… napÄ™dzać popyt na powierzchnie przemysÅ‚owo-logistyczne na terenie caÅ‚ego kraju.
•    Parki przemysÅ‚owo-magazynowe bÄ™dÄ… powstawać w lokalizacjach, które wczeÅ›niej byÅ‚y trudno dostÄ™pne ze wzglÄ™du na sÅ‚abo rozwiniÄ™tÄ… infrastrukturÄ™. Nowe lokalizacje stanowiÄ… dla deweloperów atrakcyjnÄ… alternatywÄ™ w porównaniu z bardziej rozwiniÄ™tymi podrynkami pod wzglÄ™dem dostÄ™pnoÅ›ci i przystÄ™pnoÅ›ci gruntów. Z perspektywy najemcy rozwój rynku magazynowego w nowych obszarach oznaczać bÄ™dzie możliwość wykorzystania potencjaÅ‚u dostÄ™pnej tam siÅ‚y roboczej, zwiÄ™kszenia efektywnoÅ›ci Å‚aÅ„cucha dostaw oraz dostÄ™p do nowoczesnej i efektywnej powierzchni. Taka powierzchnia bÄ™dzie alternatywÄ… dla starszych i przestarzaÅ‚ych budynków, które wiele firm byÅ‚o zmuszonych wynajmować z powodu niedostÄ™pnoÅ›ci obiektów klasy A.
•    Z uwagi na ilość powierzchni pozostajÄ…cej w budowie i wysoki popyt na materiaÅ‚y i pracowników budowlanych, koszty budowy rosnÄ…, powodujÄ…c presjÄ… wzrostowÄ… na czynsze.
•    DziÄ™ki zmianie przepisów i zniesieniu ograniczeÅ„ terytorialnych dotyczÄ…cych specjalnych stref ekonomicznych Polska stanie siÄ™ atrakcyjniejszÄ… lokalizacjÄ… dla dużych bezpoÅ›rednich inwestycji zagranicznych planowanych w regionie Europy Åšrodkowo-Wschodniej.

Zmiany MiÄ™dzynarodowych Standardów SprawozdawczoÅ›ci Finansowej (MSSF 16), które wejdÄ… w życie w 2019 roku, spowodujÄ…, że wiÄ™cej miÄ™dzynarodowych firm bÄ™dzie decydować siÄ™ na zakup strategicznych obiektów produkcyjno-logistycznych niż na zawieranie dÅ‚ugoterminowych umów najmu – mówi BolesÅ‚aw KoÅ‚odziejczyk, Dyrektor DziaÅ‚u Doradztwa i BadaÅ„ Rynkowych w firmie Cresa Polska.

Pobierz raport „Occupier Insight” (PDF)


Newmark Polska Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D