Skandynawia osiąga wiodące w OECD wyniki w zestawieniu Wskaźników Zrównoważonego Rozwoju – SGI 2016 23-08-2016

Kraje skandynawskie osiÄ…gajÄ… wÅ›ród 41 paÅ„stw należących do OECD wiodÄ…ce pozycje w zestawieniach zawartych w najnowszym raporcie Sustainable Governance Indicators (SGI, tÅ‚um. Wskaźniki Zrównoważonego ZarzÄ…dzania), opracowanym przez niemiecki think tank Bertelsmann Stiftung.  

UjÄ™te w raporcie wskaźniki stanowiÄ… miÄ™dzynarodowy instrument monitorujÄ…cy i dostarczajÄ…cy informacji nt. sytuacji spoÅ‚eczno-gospodarczej paÅ„stw OECD oraz UE. Badanie, w opracowaniu którego udziaÅ‚ bierze ponad stu ekspertów, przeprowadzane jest corocznie od 2009 r.

Analizie podlegajÄ… dane skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ na 136 wskaźników jakoÅ›ciowych i iloÅ›ciowych w trzech podstawowych obszarach:
- Skuteczności polityki (wskaźniki ekonomiczne, społeczne i środowiskowe),
- Jakość demokracji (proces wyborczy, dostęp do informacji, przestrzeganie wolności i praw obywatelskich, praworządność),
- ZdolnoÅ›ci paÅ„stwa do przeprowadzenia reform (możliwoÅ›ci wykonawcze rzÄ…du, nadzór paÅ„stwowy i obywatelski).

1. Wydajność i skuteczność polityki
W zestawieniu dotyczÄ…cym wydajnoÅ›ci polityki najwyższÄ… pozycjÄ™ zajmuje Szwecja (wskaźnik ogólny na poziomie 8,00), na miejscu drugim znajduje siÄ™ Dania (7,79), na trzecim Norwegia (7,72) a na piÄ…tym Finlandia (7,41).
Polska zajmuje pozycję 24. (wskaźnik 5,86), natomiast na trzech ostatnich miejscach znajdują się kolejno: Turcja, Meksyk i Grecja (4,81 - 4,79).

2. Jakość demokracji
Wyniki analizy stanu demokracji w paÅ„stwach nordyckich plasujÄ… je na czoÅ‚owych pozycjach w tym zestawieniu: Miejsce pierwsze zajmuje Szwecja (wskaźnik ogólny na poziomie 9,19), na drugim miejscu jest Finlandia (9,15), na trzecim Norwegia (8,93), na czwartym Dania (8,90).
Wysoko w tym zestawieni plasuje siÄ™ także Polska – miejsce 8. i punktacja wskaźnika na poziomie 8,37. Ostatnie pozycje zajmujÄ… Rumunia, Turcja i WÄ™gry (5,10 - 4,11).

3. Efektywność rządu
Na objÄ™tym badaniem obszarze efektywnoÅ›ci w zarzÄ…dzaniu wprowadzaniem reform wiodÄ…ce pozycje również zajmujÄ… paÅ„stwa Skandynawii: Norwegia na miejscu pierwszym (8,44), Finlandia na drugim (8,38), Dania i Szwecja  ex aequo na trzecim (8,35).
Polska ze wskaźnikiem na poziomie 6,83 zajmuje pozycję nr 13, natomiast trzy ostatnie miejsca zajmują Grecja, Rumunia i Cypr (4,77 - 4,31).

Broszura zawierająca podstawowe zestawienia dostępna jest na stronie: www.sgi-network.org

ŹródÅ‚o i grafika: www.sgi-network.org/2016/

Projekt i wykonanie i2D