Microsoft będzie pracował w Kopenhadze nad stworzeniem pierwszego na świecie komputera kwantowego 22-09-2017

Microsoft podpisaÅ‚ z Uniwersytetem Kopenhaskim dÅ‚ugoterminowÄ… umowÄ™ o wspóÅ‚pracy, której celem jest stworzenie pierwszego na Å›wiecie skalowalnego kwantowego komputera ogólnego stosowania.

Komputer taki otworzy przed naukÄ… i technikÄ… zupeÅ‚nie nowe możliwoÅ›ci, bÄ™dzie bowiem znacznie szybszy od najlepszych dotychczas zbudowanych komputerów. Kwantowe bity zwiÄ…zane ze stanem kwantowym ukÅ‚adu, czyli kubity, umożliwiÄ… osiÄ…gniÄ™cie niezwykÅ‚ej mocy obliczeniowej.
DziÄ™ki temu uczeni bÄ™dÄ… w stanie zmierzyć siÄ™ z problemami, takimi jak globalne ocieplenie, projektowanie nowych materiaÅ‚ów i leków, bezpieczeÅ„stwo informatyczne i szyfrowanie.

Podstawowe badania będą prowadzone w metropolii kopenhaskiej
Po podpisaniu 6 września umowy z Uniwersytetem Kopenhaskim Microsoft zamierza zintensyfikować swoje inwestycje w badania kwantowe w Instytucie Nielsa Bohra.
Pracownicy Microsoftu bÄ™dÄ… Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracować z uczonymi z Instytutu nad projektem i budowÄ… pierwszego na Å›wiecie skalowalnego kwantowego komputera ogólnego stosowania. Prace bÄ™dÄ… prowadzone w Centre for Quantum Devices (Qdev) pod kierownictwem profesora Charlesa Marcusa, dyrektora naukowego należącej do Microsoftu Station Q w Kopenhadze.

Partnerska wspóÅ‚praca miÄ™dzy Microsoftem a Uniwersytetem Kopenhaskim dowodzi, że firmy różnych branż mogÄ… czerpać korzyÅ›ci z pracy Å›wiatowej klasy oÅ›rodków badawczych dziaÅ‚ajÄ…cych na terenie wielkiej Kopenhagi. Możliwe obszary wspóÅ‚pracy to farmaceutyka, produkty spożywcze, analiza dużych zbiorów danych spoÅ‚ecznych (Social Big Data), dźwiÄ™k i akustyka, fizyka kwantowa oraz bioenergia. JeÅ›li wasza firma potrzebuje partnera do prac badawczo-rozwojowych, możemy pomóc wam w nawiÄ…zaniu kontaktu z oÅ›rodkami badawczymi z terenu metropolii kopenhaskiej
– powiedziaÅ‚ Claus Lønborg, dyrektor zarzÄ…dzajÄ…cy w Copenhagen Capacity.

Jeden z czoÅ‚owych oÅ›rodków badaÅ„ kwantowych na Å›wiecie
Thomas Bjørnholm prorektor Uniwersytetu Kopenhaskiego odpowiedzialny za badania i innowacje uważa, że porozumienie z Microsoftem jest kulminacyjnym momentem dÅ‚ugotrwaÅ‚ych partnerskich badaÅ„ nad technologiÄ… kwantowÄ….
JeÅ›li firma taka jak Microsoft decyduje siÄ™ na poważne inwestycje w oÅ›rodek badawczy Uniwersytetu Kopenhaskiego, to dzieje siÄ™ tak, ponieważ wÅ‚ożyliÅ›my wiele wysiÅ‚ku w stworzenie jednego z najlepszych na Å›wiecie Å›rodowisk badaÅ„ kwantowych– powiedziaÅ‚ Bjørnholm.

DziaÅ‚ajÄ…ca w Kopenhadze Station Q jest jednym z czterech takich oÅ›rodków dziaÅ‚ajÄ…cych poza Stanami Zjednoczonymi – pozostaÅ‚e znajdujÄ… siÄ™ w Delft (Holandia), w Zurychu (Szwajcaria) i w Sydney (Australia).

Fakty
• Microsoft buduje i wyposaża najnowoczeÅ›niejsze laboratorium badawczo-rozwojowe znajdujÄ…ce siÄ™ na terenie Kampusu PóÅ‚nocnego Uniwersytetu Kopenhaskiego, niedaleko Instytutu Nielsa Bohra.
• Obecnie w Uniwersytecie Kopenhaskim pracuje okoÅ‚o dwunastu pracowników Microsoftu. Podpisana wÅ‚aÅ›nie dÅ‚ugoterminowa umowa przewiduje zwiÄ™kszenie ich liczby.
• Poza wielomilionowÄ… inwestycjÄ… w budynki i wyposażenie laboratorium Microsoft przekaże Uniwersytetowi Kopenhaskiemu pokaźne fundusze na badania w dziedzinie fizyki kwantowej.

ŹródÅ‚o: www.copcap.com

Projekt i wykonanie i2D