Światowe Forum Ekonomiczne uznało Szwecję za siódmą najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata 6-10-2017

Åšwiatowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF) sklasyfikowaÅ‚o SzwecjÄ™ na siódmym miejscu wÅ›ród najbardziej konkurencyjnych gospodarek Å›wiata. Szwecja pokonaÅ‚a wiÄ™c pod tym wzglÄ™dem wiÄ™ksze od niej kraje Unii Europejskiej, takie jak Wielka Brytania, Francja i Hiszpania.

W ostatniej edycji Globalnego Indeksu KonkurencyjnoÅ›ci (Global Competitiveness Index) Szwecja wyprzedziÅ‚a inne kraje nordyckie. Finlandia znalazÅ‚a siÄ™ na 10. pozycji, Norwegia na 11., Dania na 12. a Islandia na 28. Jednak w porównaniu do roku 2016 Szwecja spadÅ‚a w rankingu o jedno miejsce, ponieważ przeskoczyÅ‚ jÄ… Hong Kong, który znalazÅ‚ siÄ™ na pozycji 6.

Szwecja od wielu lat utrzymuje siÄ™ w pierwszej dziesiÄ…tce tej klasyfikacji. Nawet jeÅ›li w tym roku jest o jedno miejsce niżej niż w zeszÅ‚ym, jej pozycja pozostaje stabilna, co oznacza, że utrzymuje wysoki poziom konkurencyjnoÅ›ci – powiedziaÅ‚a ekonomistka WEF Silja Baller.

Indeks potwierdza reputacjÄ™, jakÄ… Szwecja cieszy siÄ™ w Å›wiecie nowych technologii – otrzymaÅ‚a bowiem maksymalnÄ… ocenÄ™ 10 punktów w kategoriach „gotowość technologiczna”, „zÅ‚ożoność biznesu” i „zdolnoÅ›ci innowacyjne”.

Raport uwzglÄ™dnia szerokie spektrum czynników majÄ…cych znaczenie dla innowacyjnoÅ›ci ekosystemu gospodarczego, takich jak innowacyjność firm, poziom oÅ›rodków naukowo-badawczych, rzÄ…dowe zamówienia w sferze zaawansowanych technologii oraz dostÄ™pność kadry naukowej i inżynierskiej – wyjaÅ›niÅ‚a Baller.

Szwedzcy menedżerowie wysoko oceniajÄ… zdolnoÅ›ci innowacyjne krajowych firm, a Szwecja znajduje siÄ™ na drugiem miejscu pod wzglÄ™dem liczby wniosków patentowych w przeliczeniu na liczbÄ™ mieszkaÅ„ców. Poza tym tamtejsze spoÅ‚eczeÅ„stwo oraz firmy w wysokim stopniu wykorzystujÄ… nowe technologie, dziÄ™ki czemu Szwecja znalazÅ‚a siÄ™ na 5. miejscu pod wzglÄ™dem gotowoÅ›ci technologicznej – dodaÅ‚a ekonomistka.

Podczas prezentacji raportu przedstawicielka WEF stwierdziÅ‚a, że w przyszÅ‚oÅ›ci, w zwiÄ…zku z nadchodzÄ…cÄ… CzwartÄ… RewolucjÄ… PrzemysÅ‚owÄ…, globalna konkurencyjność „bÄ™dzie w coraz wiÄ™kszej mierze zależaÅ‚a od zdolnoÅ›ci innowacyjnych kraju”.

KolejnÄ… dobrÄ… informacjÄ… jest poprawa wskaźnika otoczenia makroekonomicznego – Szwecja awansowaÅ‚a pod tym wzglÄ™dem z miejsca 5. na 4. dziÄ™ki zmniejszeniu w stosunku do 2016 roku deficytu publicznego oraz ograniczeniu zadÅ‚użenia paÅ„stwa o 2,5 procent miÄ™dzy rokiem 2015 a 2016.

SÄ… jednak również gorsze wiadomoÅ›ci. WÅ›ród czynników okreÅ›lonych w raporcie jako „problematyczne” znalazÅ‚o siÄ™ restrykcyjne prawo pracy, niewydolna administracja paÅ„stwowa oraz wysokie podatki.

Menedżerowie gorzej niż w zeszÅ‚ym roku oceniajÄ… instytucje publiczne i prywatne. JeÅ›li chodzi o te pierwsze, Szwecja spadÅ‚a o siedem miejsc w rankingu. Ocena dotyczyÅ‚a czynników takich, jak prawo wÅ‚asnoÅ›ci, etyka i korupcja, nadużywanie wpÅ‚ywów, wydajność sektora prywatnego i bezpieczeÅ„stwo. JeÅ›li chodzi o instytucje prywatne, sÄ… one oceniane pod kÄ…tem etyki korporacyjnej i standardów ksiÄ™gowoÅ›ci w sektorze prywatnym. W tej kategorii Szwecja spadÅ‚a z miejsca 3. na 5. – zauważyÅ‚a Baller.

Globalny Indeks KonkurencyjnoÅ›ci jest narzÄ™dziem corocznej oceny najważniejszych czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na produktywność i bogactwo krajów. UwzglÄ™dnia siÄ™ w nim dane statystyczne pochodzÄ…ce z MiÄ™dzynarodowego Funduszu Walutowego, Åšwiatowej Organizacji Zdrowia, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. OÅ›wiaty, Nauki i Kultury oraz z corocznego badania opinii kadry kierowniczej Åšwiatowego Forum Ekonomicznego.

W 2017 roku najwyższe miejsce w rankingu zajęła Szwajcaria, a po niej Stany Zjednoczone i Singapur.

ŹródÅ‚o: www.thelocal.se
Grafika: WEF (weforum.org)

Projekt i wykonanie i2D