Dania awansuje w światowym rankingu wielkości bandery handlowej 21-06-2018
Dania odnotowała największy wzrost rejestracji statków na świecie. Duńska flaga powiewa nad coraz większą liczbą statków, a liczba ta stale rośnie.

Najnowsze dane pokazują, że zmiany w prawie wprowadzone przez rząd duński miały korzystny wpływ na ilość statków handlowych zarejestrowanych pod duńską banderą.

Przez ostatnie 12 miesięcy ilość rejestracji statków w Danii wzrosła o 25%, jest to największy wzrost od 1990 roku. Kolejną najszybciej rozwijającą się banderą była Portugalia, która osiągnęła wzrost na poziomie około 23%, a nieco mniejszy Indonezja, na poziomie prawie 10%, podobnie jak Wielka Brytania i Japonia - donosi duńska organizacja żeglugowa Danske Rederier.

Na początku tego roku duński parlament zniósł podatek rejestracyjny od statków, który był postrzegany jako przeszkoda dla konkurencyjności duńskiej bandery.
"Rozwój ten jest w szczególności zasługą wizjonerskiej polityki w Danii, polegającej na usunięciu podatku rejestracyjnego od statków z drugiej ręki", powiedziała Anne H Steffensen, CEO Danske Rederier.

W duńskim rejestrze statków widnienie 700 jednostek o objętości 20 milionów ton brutto. Dania jest obecnie 12. pod względem wielkości banderą na świecie i numerem cztery w Europie.

Źródło: cphpost.dk
Zdjęcie: pxhere.com