18 fińsko-polskich satelitów obserwacyjnych będzie wykrywać klęski żywiołowe w dowolnym miejscu na świecie 31-08-2018

FiÅ„sko-polska firma ICEYE wyniesie w kosmos 18 satelitów.

Satelity wyposażone w radar SAR mogÄ… obserwować w dzieÅ„ i nocy, niezależnie od warunków pogodowych.

NajwiÄ™kszÄ… zaletÄ… wielu maÅ‚ych satelitów jest krótki czas przesyÅ‚ania danych, który może szybko zidentyfikować klÄ™ski żywioÅ‚owe.

W 2018 r. pierwszy fiÅ„sko-polski satelita obserwacyjny zostanie wprowadzony na orbitÄ™. Ma być pierwszym w konstelacji 18 wspóÅ‚pracujÄ…cych satelitów, które sÄ… wspólnym przedsiÄ™wziÄ™ciem firm Creotech Instruments i ICEYE.

Satelita komercyjny ICEYE-X2 waży okoÅ‚o 85 kg i jest produkowany przez fiÅ„sko-polskÄ… firmÄ™ ICEYE. DziÄ™ki satelitowi SAR-Radar (radar z syntetycznÄ… aperturÄ…) umożliwi on obserwacjÄ™ Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, takich jak zachmurzenie i ciemność.

MiÄ™dzy dwoma firmami podpisano list intencyjny, plan przewiduje wyniesienie w kosmos do 18 satelitów w ciÄ…gu piÄ™ciu lat.

WedÅ‚ug prezesa ICEYE RafaÅ‚a Modrzewskiego najwiÄ™kszÄ… zaletÄ… posiadania wielu maÅ‚ych satelitów jest czas transferu, czyli innymi sÅ‚owy, jak szybko sÄ… w stanie zidentyfikować problem. JeÅ›li dojdzie do jakiejÅ› katastrofy naturalnej, 18 satelitów bÄ™dzie w stanie wykryć  problem i ponowić zdjÄ™cie danego obszaru w ciÄ…gu trzech godzin.

Oprócz możliwoÅ›ci monitorowania klÄ™sk żywioÅ‚owych sieć maÅ‚ych satelitów bÄ™dzie sÅ‚użyć wielu inny zadaniom, takim jak wykrywanie wycieków ropy naftowej i monitorowanie stref przybrzeżnych lub infrastruktury.

ŹródÅ‚o: nordic.businessinsider.com

Zdjęcie: kongsberg.com

Projekt i wykonanie i2D