Skandynawskie rozwiązania

W świetle raportu Social Justice Index opublikowanego przez Fundację Bertelsmanna w 2015 roku, kraje nordyckie:  Szwecja, Dania i Finlandia mają najwyższy poziom spójności społecznej w Unii Europejskiej.

Wyniki tych badań potwierdzają po raz kolejny, że sukces według zasad modelu nordyckiego jest trwały, bez względu na fluktuacje w światowej gospodarce.

Przyglądając się skandynawskim gospodarkom i społeczeństwom widać, że ich efektywność ekonomiczna, innowacyjność, kultura biznesu i zrównoważony rozwój przyczyniają się do pogłębienia spójności społecznej, której bezpośrednim wyrazem są wnioski z raportu opublikowanego przez inicjatywę ONZ - Sustainable Development Solutions Network (SDSN), pod auspicjami sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moon’a.

Sprawozdanie ocenia mieszkańców Szwajcarii, Islandii, Danii i Norwegii jako reprezentantów najszczęśliwszych nacji na świecie (spośród 158 badanych państw). Ze swego życia są również zadowoleni Szwedzi i Finowie, zajmując w zestawieniu odpowiednio szóste i ósme miejsce.

Jednocześnie z raportu "Ranking Konkurencyjności 2016-2017" opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, że Szwecja jest trzecim najbardziej konkurencyjnym państwem Unii Europejskiej, zajmując szóstą pozycję wśród 138 krajów świata ujętych w badaniach. Finlandia znalazła się na dziesiątym miejscu, Norwegia na jedenastym, dwunaste miejsce przypadło Danii.

Z przyjemnością prezentujemy nową sekcję naszego portalu z artykułami w poszczególnych działach,
które szczegółowo ukazują ten niezwykły nordycki fenomen.

Zapraszamy do lektury!

Zespół Media SPCC

zdjęcie: FIN/Lippuautomaatt


„10 lat SPCC - Skandynawskie firmy w polskim krajobrazie”
Warszawa, grudzień 2014

Prezentujemy publikację przygotowaną z okazji 10-lecia SPCC. Materiał zawiera wyniki badania przeprowadzonego wśród skandynawskich firm wspólnie z PwC, którego celem było poznanie opinii i doświadczeń firm z Północy w zakresie inwestowania w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady. Dodatkowo w publikacji prezentujemy także przykłady inwestycji skandynawskich w Polsce oraz przykłady firm, których produkty i rozwiązania na stałe zagościły w polskim krajobrazie. Publikacja została przygotowania pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ambasad państw nordyckich w Polsce.

Publikacja do pobrania TUTAJ


Raport "Kierunek Skandynawia - działalność gospodarcza w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji"
Warszawa 2014

Publikacja do pobrania TUTAJ

Wszystkim zainteresowanym rozpoczęciem działalności na rynkach skandynawskich polecamy publikację "Kierunek Skandynawia", która powstała przy współpracy z firmami zaangażowanymi w 1wszą edycję konferencji "Scandinavian SWOT". W publikacji znajdą Państwo kompleksowe omówienie w kontekście każdego z czterech skandynawskich państw następujących zagadnień: obecna sytuacja gospodarcza, regulacje prawne i podatkowe, różnice kulturowe a biznes oraz możliwości współpracy w obszarze transport i logistyka. Zapraszamy do lektury.


 

Projekt i wykonanie i2D