Szwedzkie innowacje ułatwiają nam życie

Bloomberg Rankings przebadał 200 krajów i niezawisłych regionów w celu ustalenia ich współczynnika innowacyjności. Autorzy rankingu korzystali z najnowszych danych agencji Bloomberg, Banku Światowego, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Conference Board, OECD i UNESCO.

Przeanalizowali sytuację poszczególnych krajów pod kątem takich czynników, jak nakłady na badania i rozwój jako procent produktu krajowego brutto, wydajność mierzona jako PKB na zatrudnionego i przepracowane godziny, liczba naukowców na milion obywateli, efektywność szkolnictwa i zdolności produkcyjne.

Wyniki potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia i rezultaty dotychczasowych badań. Na czele są Stany Zjednoczone, Południowa Korea i Niemcy, czyli potężne i prężne gospodarki z trzech różnych kontynentów. W czołówce znalazły się też kraje skandynawskie – Finlandia (4 miejsce) i Szwecja (5 miejsce), Dania pod koniec pierwszej dziesiątki, Norwegia na 13 miejscu*.

Innowacje ze Szwecji

Któż z nas nie używa termometru wynalezionego w osiemnastym wieku przez Andersa Celsiusa,  mieszkańca  Uppsali?  Stymulator serca został wszczepiony już ponad 3,5 milionom osób.  Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie ratują ludzkie życie co sześć minut, a zostały zastosowane już ponad 50 lat temu.

Szwedzkie wynalazki stanowią jedynie część długiej listy innowacji powstałych w tym kraju przedmiotów, które uczyniły życie ich użytkowników dłuższym, lepszym, czy tylko bardziej wygodnym,
jak zamek błyskawiczny, bezpieczne zapałki, antynikotynowa guma do żucia, kartonowe opakowania do napojów, łożyska kulowe, klucz nastawny (w Polsce zwany „kluczem francuskim”), sztuczna nerka, Bluetooth i dynamit, żeby wymienić tylko kilka przykładów.

Ten narodowy talent do twórczego myślenia sprawił, że Szwecja jest jednym z najbardziej innowacyjnych krajów świata. Wiele szwedzkich (lub pół-szwedzkich) firm zbudowało już swój sukces na innowacyjności, w tym Volvo, Ericsson, ABB, Tetra Pak i AstraZeneca, zaś Skype (bezpłatne połączenia telefoniczne przez Internet stosowane od 2003 r) i Spotify (muzyka na żywo), należą do kolejnej generacji szwedzkich osiągnięć.
Mniej zaawansowany technologicznie, ale posiadający ogromny potencjał w zakresie poprawy jakości życia milionów ludzi w krajach rozwijających się, jest Peepoo, szwedzki projekt toalety jednorazowego użytku, która przyczynia się do powstrzymania procesu zanieczyszczania środowiska.

Szwecja inwestuje około 3 procent PKB w badania.....

.... i jest to jeden z najwyższych wskaźników na świecie. Rząd szwedzki sam inwestuje w badania i rozwój, do tego istnieje wiele agencji rządowych, które  finansują i koordynują badania. Ich wysiłki koncentrują się obecnie w takich obszarach jak medycyna, biotechnologia, technologia i klimat.

Szwecja jest również związana ze światową innowacyjnością w inny sposób. Słynny szwedzki chemik i inżynier Alfred Nobel - który wynalazł dynamit – przeznaczył swoją fortunę do wspierania i nagradzania innowatorów i odkrywców z całego świata. Nagrody Nobla, wręczane co roku w Sztokholmie przez szwedzkiego monarchę, wyróżniają przełomowe odkrycia w dziedzinie medycyny, fizyki i chemii, i są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę w świecie nauki.

* Puls Biznesu, Łukasz Ostruszka, 30 najbardziej innowacyjnych krajów 
www.pb.pl

Przykłady szwedzkich wynalazków i innowacji:

•    Klucz nastawny - Klucz szwedzki
To rodzaj klucza nastawnego, w którym zakres rozwartości szczęk regulowany jest płynnie. Klucz używany jest do prac hydraulicznych i stanowi podstawowe narzędzie domowego wyposażenia skrzynki z narzędziami.
Choć pierwsza edycja tego klucza został wynaleziona w 1842 roku przez brytyjskiego inżyniera Richarda Clyburn, dzisiejszy klucz nastawny, " Klucz szwedzki ", przypisuje się Johanowi Johansson, szwedzkiemu wynalazcy, który dopracował  oryginalną koncepcję Clyburn i opatentował go w 1891 roku.

•   Test na wykrycie wirusa HIV
Ostatnio do listy szwedzkich wynalazków dołączył wykrywacz HIV: czułe urządzenie służące do oznaczenia i wykrycia rozprzestrzeniania się HIV i innych wirusów. Autorem wynalazku jest doktor biotechnologii Hedstrom Martin i jego zespół z Uniwersytetu w Lund. Urządzenie może wykrywać bardzo niskie stężenia trucizn, wirusów lub innych substancji w cieczy - co również sprawia, że potencjalnie jest bezcenne w walce z bioterroryzmem.

•    Hövding, niewidzialny kask rowerowy
Aby zabezpieczyć osoby, które nie lubią korzystać z tradycyjnych kasków rowerowych, szwedzka firma Hövding opracowała dla rowerzystów swoistą poduszkę powietrzną, "niewidzialny" kask, który napełnia się w ciągu 0,1 sekundy i chroni głowę przed uderzeniem. Kask próżniowy jest noszony na szyi jak kołnierz, łączy się z ubraniem, ma czujniki, które wykrywają błędy w poruszaniu się rowerzysty i automatycznie otwierają kask podczas wypadku.

•    Stymulator serca
W 1958 roku Rune Elmqvist opracował zasilany baterią rozrusznik serca, który był używany podczas pierwszej operacji z użyciem stymulatora, przeprowadzonej przez chirurga Åke Senninga w szpitalu Uniwersytetu Karolina w Sztokholmie.

•    Tetra Pak
Dzięki rewolucyjnemu systemowi papierowych opakowań o nazwie Tetra Pak możemy kupować mleko w kartonach zamiast w szklanych butelkach. Technologia Tetra Pak wymyślona przez Erika Wallenberga w 1946 roku i  wyprodukowana przez Rubena Rausinga, jest używana do przechowywania i dystrybucji płynów, pół-płynów i produktów mlecznych.

•    Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa
Obecnie ten standardowy wymóg wyposażenia w każdym pojeździe pasażerskim ratuje co sześć minut jedno ludzkie  życie. Trzypunktowy pas bezpieczeństwa został opracowany przez szwedzkiego wynalazcę inżyniera Nilsa Bohlin w 1959 dla Volvo.

•    Zamek błyskawiczny
Współczesny zamek błyskawiczny, został udoskonalony i opracowany przez szwedzko-amerykańskiego wynalazcę Gideona Sundbäcka, na podstawie wcześniejszego, mniej skutecznego modelu z 1913 roku. Nowa wersja autorstwa G. Sundbäcka o nazwie "rozdzielający łącznik" została opatentowana w 1917, w formie którą używamy do dziś.

Źródło: www.sweden.se
Zdjęcia:
Mona Loose/imagebank.sweden.se
Melker Dahlstrand/imagebank.sweden.se
Hannes Söderlund/imagebank.sweden.se 

 

Projekt i wykonanie i2D