Electrolux stawia na B+R (artykuł Pulsu Biznesu z dnia 20.11.2015 r)

Cztery polskie fabryki wciąż zwiększają moce, a przy jednej z nich powstało europejskie laboratorium badawcze.

W branży AGD wszyscy inwestują: BSH, Whirlpool, Samsung i Amica. Także Electrolux, choć robi to najdyskretniej.

 Nasze polskie fabryki zwiększają moce. W ubiegłym roku wyprodukowały 4,1 mln sztuk urządzeń, w tym planujemy 4,75 mln. W Oławie rozbudujemy halę i magazyn, a także udoskonalimy procesy produkcyjne. Wydamy 20 mln zł i zwiększymy liczbę pracowników o 60 osób, do 1460. W Świdnicy zainwestujemy 45 mln zł i zatrudnimy o 100 osób więcej, więc będzie ich 1300 — mówi Adam Cich, dyrektor generalny Electroluksa na kraje Europy Środkowej i Wschodniej (25 krajów od Polski przez Rosję, Ukrainę, Armenię po Bułgarię, Rumunię i Grecję).

Poza produkcją firma zaczyna inwestować w Polsce w badania i rozwój. 

Wiosną ruszyło w Żarowie laboratorium zmywarek, w którym obecnie pracuje 10 osób. Powoli idziemy w tym kierunku. Będą kolejne działania w innych sektorach, ale nie zapadły jeszcze konkretne decyzje — dodaje Adam Cich. 

Electrolux zatrudnia w Polsce 5,2 tys. osób i ma cztery fabryki: suszarek w Siewierzu, pralek w Oławie, kuchenek w Świdnicy i zmywarek w Żarowie. Szwedzka firma ma też dwa zakłady na Węgrzech i po jednym na Ukrainie i w Rumunii. Nigdzie nie ma planów zmniejszania mocy, choć w Europie Środkowej i Wschodniej rynek w pierwszych trzech kwartałach tego roku skurczył się o 10-proc. Główną przyczyną były kurczące się rynki Ukrainy (-30 proc.) i Rosji (-30 proc.).  Electrolux utrzymał jednak sprzedaż na ubiegłorocznym poziomie. Zakłady na Ukrainie zwiększają moce. Dzięki patriotyzmowi lokalnemu produkujący tu Electrolux zyskał i zwiększył udziały rynkowe z kilku procent do 20. W tym roku spadła sprzedaż firmy w Grecji (o 5-7 proc.), ale urosła w krajach bałkańskich, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, a także w Polsce — o 4-5 proc.  W krajach Europy Zachodniej, do której również eksportowane są wyroby z polskich zakładów, sprzedaż urosła o 5 proc.

W całej grupie Electrolux zwiększył po trzech kwartałach tego roku przychody o 8,7 proc., do 31,3 mld SEK (14,3 mld zł). Koncern jest w trakcie przejęcia produkcji sprzętu AGD od GE za 3,3 mld USD. W lipcu tego roku departament sprawiedliwości wstrzymał tę transakcję. W sądzie toczy się rozprawa. Electrolux rozważa zawarcie ugody.

Autor artykułu: Małgorzata Grzegorczyk

Źródło: Puls Biznesu, 20.11.2015, str.12.

 

Projekt i wykonanie i2D