Stora Enso: Największa inwestycja zagraniczna rozpoczęta w 2008 r.w Polsce

5-02-2008

Koncern Stora Enso, jeden ze światowych liderów przemysłu drzewnego i papierniczego, zamierza wybudować w Ostrołęce zakład za 1,2 mld zł

– W tym miesiącu kończymy rokowania i chcemy wydać inwestorowi zezwolenie na działalność w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – zapowiada Paweł Markiewicz, wiceprezes WMSSE SA. Jak podkreśla, papiernia w Ostrołęce będzie największą w Polsce zagraniczną inwestycją rozpoczętą w roku 2008.

Finowie chcą postawić zakład na 30-hektarowej działce należącej do podstrefy ostrołęckiej, o którą w minionym roku została rozszerzona WMSSE. Według planów inwestora nowa fabryka ma wytwarzać papier w 93 proc. z makulatury, co przełoży się na wzrost opłacalności zbiórki tego surowca. Docelowo w zakładzie pracę znajdzie ok. 600 osób.

Stora Enso ma już w Ostrołęce papiernię na bazie istniejącego od 1959 r. zakładu. Produkuje tam celulozę, papier, opakowania tekturowe i worki papierowe. Ostrołęcka fabryka jest największym zakładem Stora Enso Poland SA, do której należą także wytwórnie w Łodzi, Tychach i Mosinie.

Fiński koncern to potentat branży drzewnej i papierniczej. Jego roczna sprzedaż sięga 13 mld dolarów, zatrudnienie – 40 tys. osób w 40 krajach, m.in. w USA, Chinach, Rosji i Brazylii. Firma jest notowana na giełdzie.

– W zamian za inwestycje w Ostrołęce Stora Enso zyska pomoc publiczną w postaci zwolnienia od podatku dochodowego. Wysokość pomocy może wynosić w naszej strefie do 50 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych i być udzielona do 2017 r. Szczegóły tej pomocy są teraz przedmiotem rokowań – dodaje Paweł Markiewicz.

Źródło: Rzeczpospolita 04.02.2008


Stora Enso - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D