Bjerg Arkitektur Polska Sp. z o.o.: projektuje żłobek integracyjny w Namysłowie

12-10-2017

Pracownia Bjerg Arkitektur z Warszawy zaprojektowała pierwszy w Polsce aktywno-pasywny (‘active in passive’) żłobek integracyjny w Namysłowie, którego inicjatorem jest Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka „ELEMENTARZ”.

Gmina Namysłów przeznaczyła na to przedsięwzięcie atrakcyjny grunt, a inwestycja zostanie sfinansowana przez Fundacje VELUX, które przekazały na ten cel ponad 5 mln zł. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego, integracyjnego żłobka, który będzie służył zarówno dzieciom, jak i rodzicom oraz mieszkańcom Namysłowa. Żłobek usytuowany będzie przy ul. Braterskiej w pobliżu Parku Północnego.

Architekci Bjerg Arkitektur (zespół projektowy w składzie: Jędrzej Zagajewski, Martyna Rudzka, Maria Bjerg Nørkjær, Søren Riis Dietz, Mateusz Płoszaj Mazurek, Karol Gniazdowski) opracowali projekt spełniający standardy Active House jak i Passive House, tj. najwyższe możliwe standardy zarówno jeśli chodzi o komfort wewnętrzny (i.e. ilość światła dziennego, jakość powietrza – bez alergenów i kurzu, przyjazna dla wrażliwego ucha dziecka akustyka), wpływający na zdrowie i samopoczucie dzieci oraz wszystkich użytkowników obiektu, jaki na parametry energetyczne bryły, ściśle z komfortem i zdrowiem związane.

Konstrukcja budynku została zaprojektowana z drewnianych elementów prefabrykowanych, co zmniejsza emisję CO2 zarówno podczas budowy, jak i w całym cyklu życia - elementy drewniane minimalizują mostki cieplne. Elewację budynku stanowi fasada wentylowana chroniona przed bezpośrednim deszczem, co minimalizuje konieczność konserwacji. W celu zmniejszenia zużycia wody opracowano system wykorzystania wody deszczowej do celów ogrodniczych.

Budynek będzie zużywał 15 kWh na m2 na rok. Kompaktowa, dobrze ocieplona bryła została skierowana w kierunku południowym aby maksymalnie wykorzystać energię ze słońca (pasywne zyski) a tym samym obniżyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. Przyjazny klimat wnętrza zapewnia wentylacja hybrydowa. Wentylacja z rekuperacją dba o stały dopływ świeżego powietrza, bez strat ciepła, natomiast okna dachowe VELUX pozwalają wprowadzić światło słoneczne głęboko do wnętrz pomieszczeń, a także wspomagają naturalną wentylację pomieszczeń. Zastosowana pompa ciepła pozwala na korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych, a zbiornik na wodę szarą pozwala na oszczędności związane z podlewaniem rozległego ogrodu.

Powstanie żłobka jest odpowiedzią na potrzeby społeczne w gminie Namysłów i szansą dla wielu dzieci i rodzin. Obecnie w Namysłowie działa jedna placówka opiekująca się dziećmi poniżej 3 roku życia. Tymczasem, jak pokazują statystyki, z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na tego typu ośrodek. Nowy żłobek będzie więc szansą dla wielu kobiet na szybszy powrót do pracy oraz miejscem stwarzającym bardzo dobre warunki rozwoju najmłodszych dzieci. Z końcem roku 2017 ruszą prace budowlane – na przełomie listopada i grudnia zostaną położone fundamenty. Przewidywane otwarcie żłobka – wrzesień 2018 roku.

Zarówno dzieci jak i rodzice będą zachwyceni tym miejscem - jesteśmy o tym przekonani! Żłobek będzie także dostępny po godzinach dla społeczności lokalnej zainteresowanej skorzystaniem z bogatej infrastruktury żłobka integracyjnego w Namysłowie, tj.: sala do rehabilitacji, sala gimnastyczna., sala doświadczeń i sensoryczna.


Bjerg Arkitektur Polska Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

 

Projekt i wykonanie i2D