Blaklader Workwear Sp. z o.o.: Zrównoważony rozwój nie do zdarcia - odzież robocza

30-11-2021

Czym jest zrównoważony materiał w kontekście odzieży roboczej?
Pierwsze, co przychodzi na myśl, to wysoka trwałość i długowieczność, ale możemy też poprawić te parametry, stosując materiały o mniejszym ogólnym śladzie węglowym w łańcuchu produkcji. Kiedy jednak trzeba pójść na kompromis, gdzie leży granica zrównoważonego rozwoju między surowcami odnawialnymi i dłuższym cyklem życia wyrobu końcowego?

To pytanie, na które BLÅKLÄDER próbuje odpowiedzieć każdego dnia, a znalezienie odpowiedzi nie jest łatwe. Branża odzieży roboczej i wyposażenia ochronnego jest bardzo specyficzna, jeśli chodzi o ochronę i funkcjonalność. Fakt, że ta odzież zostanie wymieniona dopiero, kiedy się zużyje, a nie dlatego, że wyjdzie z mody, kładzie jeszcze większy nacisk na trwałość i długowieczność.

Dlatego BLÅKLÄDER nieustannie pracuje nad wydłużeniem cyklu życia każdej odzieży, ponieważ oznacza to największe korzyści dla środowiska.
Do przykładów należą wzmocnienia w kluczowych częściach odzieży, które o 50% przedłużają ich żywotność i powodują automatyczną oszczędność 30% wszystkich zasobów produkcyjnych. Gdyby zamiast tego zastąpić jedynie surowce naturalne, oszczędności wyniosłyby 2-10%.

Nieustannie dążąc do poprawy długowieczności odzieży, możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy. BLÅKLÄDER stale pracuje nad ulepszaniem odzieży, co m.in. polega na:

  • testowaniu nowych wzmocnień w miejscach szczególnie narażonych;
  • modyfikowaniu wzorów i krojów;
  • szukaniu optymalnych mieszanek włókien, które zapewnią maksymalną trwałość i wygodę.

Właśnie dlatego stosowane są potrójne wzmocnione szwy. Po blisko 60 latach w branży BLÅKLÄDER wie, że odzież wytrzyma tylko tyle, ile jej najsłabsze łączenie oraz że najbardziej „obrywa” w szczególnie narażonych miejscach.

Gdyby zrezygnować z dodatkowych szwów i wzmocnień, odzież zużywałaby się szybciej, a zapotrzebowanie klientów by wzrosło. Choć w ten sposób można byłoby zaoszczędzić nieco zasobów produkcyjnych, krótszy cykl życia spowodowałby inne problemy. A to nie byłoby ekologiczne. Badania sugerują, że dwukrotnie dłuższy cykl życia odzieży zmniejsza jej koszty środowiskowe w zasadzie o połowę, ponieważ użytkownik zużywa jedno ubranie zamiast dwóch.

Z tego powodu BLÅKLÄDER nadal będzie wzmacniać odzież, aby stworzyć zrównoważoną przyszłość, w której mniej odzieży ulega zużyciu.
Dlatego BLÅKLÄDER oferuje dożywotnią gwarancję na szwy, ponieważ używanie mniejszej ilości odzieży jest bardziej ekologiczne dziś i w przyszłości.


Blaklader Workwear Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D