4Naturesystem - Wertykalni Sp. z o.o.: Wpływ roślinności na well-being pracowników biurowych

3-12-2021

 


Well-being pracowników zależy w dużej mierze od obecności roślin w biurze. Badania przeprowadzone przez 4 Nature System, w kooperacji z PLGBC oraz Politechniką Śląską wykazały, że towarzystwo żywych roślin znacząco wpływa na samopoczucie i komfort pracy. 10 dużych firm, 1444 roślin i 12 tygodni – tyle było potrzeba, żeby w oparciu o tzw. ankiety percepcji sporządzić wiarygodny raport i dojść do inspirujących wniosków. Jakie elementy składają się na well-being, zwłaszcza w kontekście pracy w biurze, oraz w jaki sposób zielone ściany pomagają je zagwarantować, wyjaśniamy poniżej.
 
 
Czym jest well-being?  W skrócie oznacza „dobrostan”, czyli po prostu dobre samopoczucie. Well-being to uczucie pełnego komfortu, radości, radzenie sobie ze stresem, odporność psychiczna, zdrowie. Według Instytutu Gallupa to głównie motywacja i poczucie sensu, relacje, finanse oraz zdrowie fizyczne, w tym poziom energii. Tym samym well-being pracowników wpływa na efekty biznesowe. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobrostan zespołu, ale zamiast ograniczać działania do jednorazowych akcji prozdrowotnych, warto sięgnąć po bardziej usystematyzowane metody, jakimi jest obecność dużej liczby roślin w postaci wertykalnych ścian i roślin.

 

1. Obniżenie poziomu stresu

W obecnych czasach chroniczny niepokój doskwiera nam wyjątkowo dotkliwie. Martwimy się nie tylko o obowiązki służbowe, ale też o zdrowie swoje i najbliższych. Na szczęście ten niepokój można załagodzić. Badania wykonane przez 4Nature System, razem z  PLGBC oraz Politechnikę Śląską wykazały, że po umieszczeniu w biurze żywych roślin pracownicy rzadziej narzekali na stres. Wcześniej skarżyło się na niego 32% osób, a w okresie kontaktu z roślinnością – 23%. Zieleń skutecznie uspokaja i odpręża, a przy okazji poprawia nastrój i samopoczucie, co zresztą odnotowało aż 84% respondentów. Obecność roślin pomaga niwelować napięcie nerwowe i wpływa na polepszenie nastroju.

 

2. Poprawa jakości i wilgotności powietrza

Rośliny produkują tlen, optymalizują wilgotność w pomieszczeniu, a nierzadko wspomagają także procesy oczyszczania powietrza, na przykład poprzez neutralizowanie szkodliwych związków chemicznych. Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne i wpływają na komfort pracy. 84% badanych, ze wspomnianego wcześniej badania, potwierdziło pozytywny wpływ zielonych ścian na jakość powietrza w biurze. Nie odnotowano żadnych odpowiedzi stanowczo negatywnych.

Na osobne omówienie zasługuje bezsporny wpływ na wilgotność powietrza. Przed wstawieniem roślin do biur 60% badanych skarżyło się na zbyt suche powietrze, a dzięki obecności zieleni wartość ta spadła do 6 %. Z kolei po zabraniu wertykalnych ogrodów problem dostrzegło aż 80% pracowników. Źródłem wilgoci są zarówno same rośliny, jak i woda (odparowująca ze zbiornika wody, ale też z gleby). Tym samym żywe meble z wbudowaną roślinnością działają niczym naturalne nawilżacze powietrza.

 

3. Lepsza kreatywność

Życie w oderwaniu od natury prowadzi do przygnębienia, rozdrażnienia i dekoncentracji, a w efekcie do obniżenia kreatywności i wydajności. Jak łatwo się domyślić, ustawienie w miejscu pracy zielonych ścian z żywymi roślinami, przynosi dokładnie przeciwny efekt. Publikacja Human Spaces Report z 2015 roku przekonuje, że obecność natury potrafi podnieść kreatywność aż o 15%. Właśnie dlatego urządzając biuro w trosce o well-being należy pamiętać o roślinach

 

4. Lepsza akustyka pomieszczeń

Nic nie irytuje pracowników biurowych bardziej niż hałas. Drażniące dźwięki, głośne rozmowy przez telefon i ogólna wrzawa skutecznie utrudniają skupienie się na własnych obowiązkach. Rozproszenie to jedna strona medalu. Druga rzecz to obawa o bycie podsłuchiwanym oraz doskwierający brak prywatności. Zielone ściany i meble z żywymi roślinami pomagają tłumić biurowy gwar, pochłaniają i odbijają fale dźwiękowe oraz pozwalają regulować akustykę w pomieszczeniach

 

5. Wsparcie prywatności

W przypadku zielonych ścian i mebli z żywymi roślinami możemy mówić nie tylko o barierze akustycznej, ale też czysto mechanicznej, a to za sprawą linii produktów 4Nature Basic i 4Nature Smart Green – zielonych, mobilnych mebli z wbudowanym ogrodem wertykalnym. Przesuwne ścianki z żywych roślin można ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia, także w taki sposób, żeby oddzielić od siebie skupiska pracowników biurowych. Roślinne meble działają wówczas na takiej samej zasadzie, jak ścianki działowe, są jednak o wiele bardziej estetyczne i oprócz tego, że odgradzają przestrzeń, spełniają jeszcze szereg praktycznych funkcji. Do dyspozycji mamy także modele naszafkowe, które również zapewniają pożądaną prywatność.
Uwzględnianie roślin w aranżacji nowoczesnych biur pozwala kompleksowo zadbać o well-being pracowników. Ogólna poprawa komfortu pracy sprawia, że zespół czuje się bezpiecznie i jest zaopiekowany, co z kolei umacnia pozytywny wizerunek pracodawcy.


4Naturesystem - Wertykalni Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D