KR Group: Minimalny podatek dochodowy

25-07-2022

Minimalny podatek dochodowy to nowa danina, której wejście w życie zostało zapowiedziane wraz z  Polskim Ładem. Płacić mają go podmioty, które mają niskie dochody i wysokie koszty.

Zgodnie z założeniem podatek przychodowy zapłacą spółki, a także podatkowe grupy kapitałowe, które poniosą stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, lub będą mieć udział dochodów ze źródła przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych nie mniejszych niż 1%.
W przeciwieństwie do zapowiedzi Ministerstwa Finansów, podatek minimalny zapłaci wiele spółek, szczególnie tych, które wciąż odczuwają skutki pandemii Covid-19.

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) zakłada modyfikację oraz odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym.

Odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym

W związku z aktualną sytuacją geopolityczną i związaną z nią niepewnością gospodarczą, proponuję się zawieszenie stosowania (zwolnienie) przepisów art. 24ca ustawy o CIT w okresie pierwszego roku tj. od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
Wskazany zabieg legislacyjny ma uchronić polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami wejścia w życie minimalnego podatku w okolicznościach, gdy zawirowania polityczno-gospodarcze mają wpływ na globalną gospodarkę i tym samym na funkcjonujące w jej przestrzeni podmioty.   

O alternatywnym minimalnym podatku dochodowym pisaliśmy tutaj.  

Planowane zmiany

Poza odroczeniem stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym, projekt zakłada wprowadzenie zmian w jego konstrukcji polegających na podwyższeniu wskaźnika rentowności z 1% do 2%  oraz zmiany metodologii jego wyliczania poprzez wyłączenie:
•    z kosztów uzyskania przychodów:
       - opłat z tytułu umowy leasingu,
       - wzrostu wartości wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne w odstępach rocznych,
       - wzrostu wartości energii w odstępach rocznych,
•    z przychodów - wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej, oraz
•    równowartości podatku akcyzowego.
Wprowadzone zmiany umożliwią podatnikom wybór metody ustalania podstawy opodatkowania.
Przede wszystkim, od 2023 roku zmieni się wzór na ustalenie podstawy opodatkowania. Podstawę opodatkowania będzie stanowić suma:
•    kwoty odpowiadającej 2% wartości przychodów (obecnie 4%) ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym,
•    poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów finansowania dłużnego, jeśli przewyższą one kwotę limitu określanego na podstawie wzoru. Limit zgodnie z projektem będzie wynosił 15% EBITDA (obecnie 30%),
•    odroczonego podatku dochodowego skutkującego zwiększeniem zysku brutto lub zmniejszeniem straty netto,
•    część poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów z państwa stosującego szkodliwą konkurencję podatkową kosztów nabycia niektórych usług lub praw niematerialnych przekraczająca 5% podatkowej EBITDA (obecnie nadwyżka ponad 3 mln zł.).

Metoda uproszczona

Podatnik będzie mógł wybrać uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowiącej kwotę odpowiadającą 4% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.
O wyborze takiego sposobu podatnik poinformuje dopiero w składanym zeznaniu za dany rok podatkowy.

Rozszerzenie katalogu wyłączeń

Projekt zakłada rozszerzenie katalogu wyłączeń podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego poprzez dodanie w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT:
•    małych podatników tj. podatników CIT, których roczne przychody nie przekraczają 2 000 000 euro,
•    spółki prowadzące gospodarkę komunalną,
•    podatników, których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia,
•    podatników, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%, oraz
•    podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji.


KR Group - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D