Dania dla Polski – Projekt SMART LIVING 2014-2017

Ambasada Królestwa Danii w Polsce, we współpracy z patronami honorowymi i partnerami strategicznymi, rozpoczęła w 2014 roku realizację trzyletniego projektu współpracy pod hasłem „SMART LIVING - w kręgu innowacji”. Projekt służy wymianie wiedzy, pomysłów i doświadczeń w kilku obszarach tematycznych służących idei „smart cities”:

•    efektywność energetyczna
•    inteligentna energia
•    energetyka odnawialna
•    gospodarka odpadami
•    gospodarka wodna
•    zdrowy styl życia

NA DRODZE DO INTELIGENTNEGO MIASTA
Ideą projektu „SMART LIVING” jest stworzenie platformy współpracy opartej na otwartym dialogu między światem nauki, polityki i biznesu. Obszary zurbanizowane, których rola rośnie ze względu na szybko rosnącą liczbę mieszkańców, stanowią jedno z najistotniejszych ogniw mających wpływ na jakość życia ludzi i stan środowiska. Stąd udział w projekcie miast, których ambicją i celem jest wdrażanie inteligentnych rozwiązań pozwalających na oszczędną i efektywną gospodarkę zasobami oraz tworzenie lepszego klimatu i warunków do życia w mieście. W 2014 roku następujące miasta włączyły się do projektu: Lublin, Kielce, Szczecin, Kraków, Warszawa.
Projekt „Smart Living” ma w założeniu zakończyć się realizacją konkretnych projektów pilotażowych.

ZAPLANOWANE DZIAŁANIA
Zrównoważony rozwój obejmuje nie tylko zagadnienia związane z energią i środowiskiem, ale wszystkie inne obszary, które wpływają na rozwój dobrobytu gospodarczego i społecznego. Będą one przedmiotem dyskusji szeregu wydarzeń w formie:

•    warsztatów w polskich miastach
•    wykładów gościnnych na uniwersytetach
•    debat eksperckich
•    debat medialnych
•    wizyt studyjnych w Polsce i Danii
•    publikacji tzw. Smart Handbook, czyli księgi dobrych praktyk (2015)

Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce objęły projekt „Smart Living” swoim patronatem. Projekt jest realizowany we współpracy z EC Network, Norden Centrum i duńskimi przedsiębiorstwami.

W ramach projektu „Smart Living – w kręgu innowacji” w Ambasadzie Królestwa Danii w dniu 14 kwietnia 2015r. odbyła się ekspercko-medialna debata pt. „Jak poprawić warunki życia w gminach dzięki termomodernizacji budynków”.
W debacie aktywnie uczestniczyli eksperci rynku energii, przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Instytutu Ekonomii Środowiska, a także ministerstw i urzędów oraz branżowych mediów. Dyskusja toczyła się wokół dwóch opublikowanych ostatnio raportów: „Strategia modernizacji budynków: mapa drogowa 2050” oraz „Szóste paliwo”.
Pierwszy z raportów wskazuje potencjalne drogi rozwoju termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce, a przez to również rozwoju gmin wiejskich. Drugi z raportów dotyczy tematyki „Szóstego paliwa”, czyli oszczędności energetycznych uzyskanych dzięki termomodernizacji budynków. Lepsza izolacja cieplna jest tanim i czystym źródłem energii, które dodatkowo jest praktycznie niewyczerpalne. Przeprowadzone analizy pozwoliły uzyskać odpowiedź na pytanie, ile średnio można oszczędzić, ocieplając domy jednorodzinne w Polsce. Okazuje się, że ocieplanie prywatnych budynków przyniesie dużo większe korzyści niż nawet najlepsza termomodernizacja dużych obiektów publicznych.

Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Warszawie

Projekt i wykonanie i2D