Skandynawia dziś

Sekcja ta jest bogatym źródłem informacji na temat krajów skandynawskich, zawiera również wiadomości przydatne dla każdego przedsiębiorcy działającego na terenie Polski.
W szybki sposób odnajdziecie tu Państwo kontakty zarówno do polskich jak i skandynawskich instytucji państwowych, organizacji i stowarzyszeń.

Kierunek Skandynawia

Z raportu "Ranking Konkurencyjności 2016-2017" opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, że Szwecja jest trzecim najbardziej konkurencyjnym państwem Unii Europejskiej, zajmując szóstą pozycję wśród 138 krajów świata ujętych w badaniach. Finlandia znalazła się na dziesiątym miejscu, Norwegia na jedenastym, dwunaste miejsce przypadło Danii.

Jednocześnie, w europejskim rankingu innowacyjności “European Innovation Scoreboard 2017” najwyższe pozycje zajęły kolejno następujące kraje UE: Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy. Kraje te osiągnęły wskaźniki innowacyjności znacznie powyżej średniej unijnej w wielu kategoriach, począwszy od systemu badań naukowych i szkolnictwa wyższego, poprzez innowacyjną działalność przedsiębiorstw i posiadane zasoby intelektualne, po innowacyjność w MŚP i efekty ekonomiczne odzwierciedlające zrównoważony system badań i innowacji w poszczególnych krajach.

Z przyjemnością prezentujemy nowy dział naszego portalu, który szczegółowo ukazuje ten niezwykły nordycki fenomen.

W poszczególnych sekcjach znajdą Państwo:

  • informacje najnowsze (Aktualności),
  • fakty i dane ogólne dotyczące państw nordyckich (Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja)
  • przykłady zastosowania skandynawskiego modelu (Skandynawskie rozwiązania)

w następujących dziedzinach:

  • ekonomia i finanse
  • innowacje
  • kultura biznesu
  • społeczeństwo
  • zrównoważony rozwój

Przedstawiamy również materiały, które mamy nadzieję, posłużą jako praktyczny przykład zastosowania modelu skandynawskiego (Skandynawskie inspiracje).

Zachęcamy do lektury i korzystania z naszych materiałów.
Służymy dodatkowymi danymi i zdjęciami.

Mamy nadzieję, że znajdą w nich Państwo zachętę i inspirację do pogłebienia swojego zainteresowania Skandynawią.

Zespół SPCC Media
media@spcc.pl

Zdjęcie: Niclas Jenssen/visitdenmark.com


"Polsko-skandynawska współpraca gospodarcza"
Warszawa, czerwiec 2016

Raport prezentuje najnowsze dane na temat skandynawskich inwestycji skandynawskich firm w Polsce, poziomu wymiany handlowej oraz obecności skandynawskich firm w Polsce. Uzupełnieniem raportu są komentarze Ambasadorów państw skandynawskich oraz Ambasadorów państw bałtyckich. Raport powstał pod patronatem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz Ambasad państw skandynawskich w Polsce.

Publikacja do pobrania TUTAJ
     
  


„10 lat SPCC - Skandynawskie firmy w polskim krajobrazie”
Warszawa, grudzień 2014

Prezentujemy publikację przygotowaną z okazji 10-lecia SPCC. Materiał zawiera wyniki badania przeprowadzonego wśród skandynawskich firm wspólnie z PwC, którego celem było poznanie opinii i doświadczeń firm z Północy w zakresie inwestowania w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady. Dodatkowo w publikacji prezentujemy także przykłady inwestycji skandynawskich w Polsce oraz przykłady firm, których produkty i rozwiązania na stałe zagościły w polskim krajobrazie. Publikacja została przygotowania pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ambasad państw nordyckich w Polsce.

Publikacja do pobrania TUTAJ


Raport "Kierunek Skandynawia - działalność gospodarcza w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji"
Warszawa 2014

Publikacja do pobrania TUTAJ

Wszystkim zainteresowanym rozpoczęciem działalności na rynkach skandynawskich polecamy publikację "Kierunek Skandynawia", która powstała przy współpracy z firmami zaangażowanymi w 1wszą edycję konferencji "Scandinavian SWOT". W publikacji znajdą Państwo kompleksowe omówienie w kontekście każdego z czterech skandynawskich państw następujących zagadnień: obecna sytuacja gospodarcza, regulacje prawne i podatkowe, różnice kulturowe a biznes oraz możliwości współpracy w obszarze transport i logistyka. Zapraszamy do lektury.Poniżej prezentujemy Państwu zaktualizowaną wersję raportu na temat kierunków rozwoju skandynawskich inwestycji w Polsce. Raport zawiera podsumowanie danych za lata 2002-2010, informacje na temat inwestycji oraz relacji gospodarczych z państwami skandynawskimi, w niektórych częściach opracowania wspomniane są także powiązane z nimi ekonomicznie i kulturowo Islandia i Estonia.

Raport "Skandynawskie inwestycje w Polsce",
Warszawa 2013

Publikacja do pobrania TUTAJ

 

Projekt i wykonanie i2D