7 przykładów inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w Szwecji

Szwedzkie miasta zdoÅ‚aÅ‚y istotnie ograniczyć skutki zmian klimatycznych, znacznie zmniejszajÄ…c ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery przez ten kraj. Poniżej przedstawiamy 7 inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w Szwecji.

Nr 1:  Sieć ciepÅ‚ownicza w Göteborgu
PrzejÅ›cie Szwecji z ogrzewania olejowego na zapewniane przez sieć ciepÅ‚owniczÄ…, które miaÅ‚o miejsce na poczÄ…tku lat 90. ubiegÅ‚ego wieku, jest prawdopodobnie najważniejszym pojedynczym czynnikiem, który pozwala zrozumieć rozmiar ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i usÅ‚ugowym. Obecnie sieć ciepÅ‚ownicza odpowiada za ponad 80% dostaw ciepÅ‚a i gorÄ…cej wody do domów mieszkalnych w Szwecji.

Centralizacja metody ogrzewania i chÅ‚odzenia budynków oznacza, że gÅ‚ówna ciepÅ‚ownia może wykorzystywać bardziej zrównoważone i czyste rodzaje paliw. Wiele sieci ciepÅ‚owniczych ponownie wykorzystuje ciepÅ‚o generowane przez przemysÅ‚  –  energiÄ™, która w innym przypadku zostaÅ‚aby zmarnotrawiona.

Göteborg, który jest drugim pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci miastem w Szwecji, może pochwalić siÄ™ sieciÄ… ciepÅ‚owniczÄ… o dÅ‚ugoÅ›ci 1200 km, dostarczajÄ…cÄ… ciepÅ‚o do 90% bloków mieszkalnych i 12 tys. domów jednorodzinnych.

Nr 2: Växjö – w peÅ‚ni ekologiczne miasto
Już w 1996 roku Växjö w poÅ‚udniowej Szwecji byÅ‚o pierwszym miastem na Å›wiecie, które wyznaczyÅ‚o sobie cel polegajÄ…cy na caÅ‚kowitym wyeliminowaniu paliw kopalnych do 2030 roku. Od tego czasu miasto przekuÅ‚o sÅ‚owa na dziaÅ‚ania i aktualnie czÄ™sto nazywane  jest „najbardziej ekologicznym miastem Europy“.

Växjö wykorzystuje centralny system chÅ‚odzenia i ogrzewania, wznosi energooszczÄ™dne budynki z drewna, a transport miejski opiera siÄ™ na biogazie i odnawialnych źródÅ‚ach energii. Miasto zainteresowane jest także dziaÅ‚aniami indywidualnymi, dlatego promuje jazdÄ™ na rowerze jako jednÄ… z alternatyw transportowych i zachÄ™ca do tworzenia miejskich ogródków w samym centrum, tj. w Östrabobacken.

W 2014 roku na jednego mieszkaÅ„ca Växjö przypadaÅ‚o 2,4 tony emisji CO2, czyli znacznie mniej od unijnej Å›redniej, która wynosiÅ‚a wtedy 7,3 tony.
Kluczowym czynnikiem, który doprowadziÅ‚ do takich osiÄ…gnięć w dziedzinie redukcji emisji CO2, jest fakt, że ponad 90% energii wykorzystywanej w mieÅ›cie do ogrzewania i okoÅ‚o poÅ‚owy energii elektrycznej jest generowana z drewna. Odpady z miejscowego przemysÅ‚u drzewnego – gaÅ‚Ä™zie, kora i trociny – sÄ… spalane, aby uzyskać ciepÅ‚o i energiÄ™.

Nr 4: PostÄ™powe Malmö
Malmö i otaczajÄ…cy je region nadal aktywnie walczÄ… ze zmianami klimatycznymi dziÄ™ki innowacyjnym i przyszÅ‚oÅ›ciowym projektom w dziedzinie zrównoważonego rozwoju:

•    Västra Hamnen („Zachodnia PrzystaÅ„“) stanowi poÅ‚Ä…czeniem nowoczesnej architektury i ekologicznych rozwiÄ…zaÅ„ na rzecz zrównoważonego rozwoju, dlatego jest czÄ™sto okreÅ›lana jako pierwsza w Europie dzielnica o zerowej emisji CO2. W tej byÅ‚ej stoczni zainstalowano inteligentne systemy ogrzewania i chÅ‚odzenia, które wykorzystujÄ… wyÅ‚Ä…cznie energiÄ™ odnawialnÄ…. Dzielnica ma także innowacyjny system utylizacji odpadów, który wykorzystuje zasysanie próżniowe, aby transportować odpady z gospodarstw domowych do centralnego zbiornika pod ziemiÄ…. NastÄ™pnie oddzielane sÄ… odpadki żywnoÅ›ciowe, które przetwarzane sÄ… na biogaz wykorzystywany przez transport publiczny.  JednÄ… z wielu zalet tego rozwiÄ…zania jest brak koniecznoÅ›ci kursowania Å›mieciarek po obszarach mieszkalnych.

•    Augustenborg jest jednÄ… z najwiÄ™kszych inwestycji w Europie, w której wprowadzono ekologiczne rozwiÄ…zania na już istniejÄ…cym obszarze mieszkalnym. W 2010 roku dzielnicy przyznano nagrodÄ™ ONZ World Habitat Award za 10 tys. zielonych dachów, które zapobiegajÄ… powodziom poprzez pochÅ‚anianie deszczówki. W dzielnicy zrealizowano także duży projekt dotyczÄ…cy energii sÅ‚onecznej, w ramach którego fotowoltaiczne panele sÅ‚oneczne zainstalowano na budynkach prywatnych i publicznych, aby wykorzystać dostÄ™pnÄ… energiÄ™. Ponadto ponad 70% odpadów zbieranych w Augustenborg jest poddawanych recyklingowi.

•    Dzielnica Hyllie dąży w swoim rozwoju do otrzymania miana najinteligentniejszej dzielnicy regionu Öresund pod wzglÄ™dem dostosowania do zmian klimatycznych. WÅ‚adze miasta dokÅ‚adajÄ… wszelkich staraÅ„ aby obszar ten przed 2020 rokiem w 100% wykorzystywaÅ‚ energiÄ™ odnawialnÄ… i poddanÄ… recyklingowi. W Hyllie rozwijany jest m. in. zrównoważony system energetyczny, który bÄ™dzie obejmowaÅ‚ energiÄ™ elektrycznÄ…, ogrzewanie i chÅ‚odzenie. Towarzyszyć mu bÄ™dzie inteligentne rozwiÄ…zanie sÅ‚użące monitorowaniu zużycia, za pomocÄ… którego mieszkaÅ„cy bÄ™dÄ… mogli mierzyć i Å›ledzić swój wpÅ‚yw na Å›rodowisko naturalne.

Nr 4: EnergooszczÄ™dna Umeå
Duży pożar w dzielnicy Ålidhem w mieÅ›cie Umeå, do którego doszÅ‚o w 2008 roku, skÅ‚oniÅ‚ wÅ‚adze miejskie do rozpoczÄ™cia budowy energooszczÄ™dnych budynków w ramach projektu rewitalizacyjnego pod nazwÄ… „Zrównoważone Ålidhem“.
Około 400 mieszkań zbudowanych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zostało wyremontowanych, aby osiągnąć cel, jakim jest zmniejszenie przez nie zużycia energii o 50%.

Ponadto zbudowano 137 nowych lokali, które zużywajÄ… o 50% mniej energii, a na dachach zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne wykorzystujÄ…ce energiÄ™ sÅ‚onecznÄ…. W każdym z mieszkaÅ„ zamontowano specjalne terminale pokazujÄ…ce i monitorujÄ…ce zużycie prÄ…du, energii cieplnej i wody.
W 2013 roku projektowi przyznano nagrodÄ™ Sustainable Energy Europe w kategorii „Mieszkalnictwo“.

Nr 5:  Zrównoważony rozwój poprzez miejskie rolnictwo
Miejskie rolnictwo na terenie ogródków dziaÅ‚kowych jest od dawna popularnym hobby wÅ›ród Szwedów w wielu częściach kraju. MieszkaÅ„cy wspólnie korzystajÄ… z fragmentu ziemi, na którym uprawiajÄ… owoce i warzywa. InicjatywÄ™ tÄ™ nadzoruje Koloniträdgårdförbundet (Stowarzyszenie Ogrodów DziaÅ‚kowych). Ta stuletnia organizacja reprezentuje ponad 25 tys. czÅ‚onków i 26 organizacji czÅ‚onkowskich, w tym miejskich rolników i spóÅ‚dzielnie ogrodnicze.

   

Nr 6: Ochrona pszczóÅ‚ i motyli
Prywatne pasieki staÅ‚y siÄ™ popularne, gdy w mediach na caÅ‚ym Å›wiecie pojawiÅ‚y siÄ™ informacje o tym, że populacja pszczóÅ‚ drastycznie siÄ™ zmniejsza. Organizacje takie jak Svenska Bin i Bee Urban pomagajÄ… w zdobywaniu uli, tworzeniu ogrodów wzbogacajÄ…cych bioróżnorodność i siedlisk do zapylania w Å›rodowisku miejskim.

Owady zapylajÄ…ce majÄ… kluczowe znaczenie dla przetrwania gatunku ludzkiego, a niezliczone roÅ›liny i produkty pochodzenia roÅ›linnego uzależnione sÄ… od zapylajÄ…cych je pszczóÅ‚. Owady te sÄ… też bardzo ważne dla caÅ‚ego ekosystemu, gdyż zapylajÄ… krzyżowo florÄ™, a ta z kolei oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Natomiast  motyle, które sÄ… wrażliwe na zmiany w Å›rodowisku naturalnym, sÄ… wskaźnikami dla ekologów badajÄ…cych zmiany w ekosystemach i klimacie.

Na sztokholmskim przedmieÅ›ciu Huddinge, URBIO przeksztaÅ‚ciÅ‚ dach piÄ™ciopiÄ™trowego parkingu szpitalnego w ekologiczny raj dla motyli, których w  tej  okolicy jest mnóstwo. „Dach Motyli i Restauracja Nektar“ (Fjärilstak och nektarrestaurang) to kilka stworzonych na dachach Å‚Ä…k, które obsiano różnorodnymi roÅ›linami, oraz ogrody z kwiatami produkujÄ…cymi nektar, majÄ…ce na celu wsparcie populacji motyli.

Nr 7: Ogrzewanie budynków ciepÅ‚em ludzkiego ciaÅ‚a
Koncepcja „domów pasywnych” przewiduje ograniczenie zużycia energii dziÄ™ki budowie energooszczÄ™dnych budynków, które korzystajÄ… z energii wytworzonej przez ludzkie ciaÅ‚o, urzÄ…dzenia elektryczne oraz Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne. Domy pasywne powstaÅ‚y w wielu miejscowoÅ›ciach w caÅ‚ej Szwecji.
W poÅ‚ożonym na poÅ‚udniu kraju Helsingborgu kompleks Väla Gård jest grupÄ… zasilanych energiÄ… sÅ‚onecznÄ… budynków biurowych i sal konferencyjnych, które sÄ… także pasywne i energooszczÄ™dne. ZakoÅ„czona w 2012 roku inwestycja posiada pokryte roÅ›linnoÅ›ciÄ… Å›ciany, które oczyszczajÄ… powietrze. Obiekt produkuje wiÄ™cej energii niż zużywa, za co zostaÅ‚ mu przyznany najwyższy, platynowy certyfikat LEED dla budynków ekologicznych.

System geotermalny zainstalowany na gÅ‚ównym dworcu kolejowym w Sztokholmie pochÅ‚ania ciepÅ‚o wytwarzane przez ponad 250 tys. podróżnych przechodzÄ…cych tam każdego dnia. Zgromadzona energia przekazywana jest za pomocÄ… regulatora ciepÅ‚a do wody, która jest nastÄ™pnie wykorzystywana do ogrzewania pobliskiego biurowca Kungsbrohuset.  Budynek jest chÅ‚odzony za pomocÄ… wody z pobliskiego jeziora Klara, dziÄ™ki czemu biurowiec w peÅ‚ni wykorzystuje otaczajÄ…ce go Å›rodowisko.

ŹródÅ‚o: sweden.se
ZdjÄ™cia: Sofia Sabel, Melker Dahlstrand, Aline Lessner, Jörgen Wiklund, Miriam Preis, Simon Paulin /imagebank.sweden.se

Projekt i wykonanie i2D