Nordycki Rocznik Statystyczny 2014 – Nowe technologie oraz badania i rozwój w krajach skandynawskich


Czy wiesz, że...
W 1963 roku na 1000 mieszkaÅ„ców krajów skandynawskich przypadaÅ‚o 230 telefonów. W 2013 roku natomiast na 1000 mieszkaÅ„ców byÅ‚o już Å‚Ä…cznie 1453 abonamentów telefonii komórkowej.

Na badania i rozwój (Research & Development - R&D) skÅ‚ada siÄ™ twórcza praca wykonywana systematycznie w celu zwiÄ™kszenia zasobów wiedzy, w tym wiedzy o czÅ‚owieku, kulturze i spoÅ‚eczeÅ„stwie, oraz wykorzystanie tej wiedzy w celu opracowania nowych zastosowaÅ„. Celem gromadzenia danych statystycznych na temat R&D jest oszacowanie zasobów przeznaczanych na tÄ™ dziaÅ‚alność we wszystkich branżach – szczególnie w nauce i przemyÅ›le. Ponadto statystyki uÅ‚atwiajÄ… pomiar wydajnoÅ›ci uzyskanej dziÄ™ki inwestycjom w R&D.

Pod koniec lat 90. nowe technologie telekomunikacyjne (ICT) zaczęły wkraczać w życie zwykÅ‚ych ludzi. Telefony komórkowe, komputery i internet otworzyÅ‚y nowe kanaÅ‚y komunikacji. Wiele badaÅ„ pokazuje, że paÅ„stwa skandynawskie przodujÄ… na obszarze penetracji i wykorzystania technologii teleinformatycznych. DziÅ› prawie każdy mieszkaniec Skandynawii dysponuje dostÄ™pem do internetu – zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Badania i rozwój
W kategoriach wzglÄ™dnych paÅ„stwa skandynawskie przeznaczajÄ… wiÄ™cej zasobów na R&D od innych paÅ„stw Europy Zachodniej. 27 paÅ„stw czÅ‚onkowskich UE przeznacza na badania i rozwój 2,17% swojego produktu krajowego brutto (PKB), podczas gdy w przypadku Finlandii jest to 3,55%, Szwecji 3,41%, Danii 2,98%, a Islandii 2,40%.

Jedynie w Norwegii odsetek ten jest niszy od średniej dla 27 państw UE i wynosi 1,65% PKB. Z drugiej strony, PKB Norwegii jest bardzo wysoki ze względu na zasoby ropy naftowej i gazu, jakimi kraj ten dysponuje, dlatego gdyby norweskie wydatki na R&D przeliczyć na euro na osobę , to są one wyższe od średniej dla 27 państw UE. Choć wydatki na R&D w Norwegii stanowią taki sam odsetek PKB od połowy lat 90., to w innych skandynawskich krajach wydatki takie systematycznie rosną.

Koncentracja na klimacie, energii i środowisku naturalnym
W 2009 roku Nordycka Rada Ministrów uruchomiÅ‚a inicjatywÄ™ na rzecz najwyższego poziomu skandynawskich badaÅ„ w dziedzinie klimatu, energii i Å›rodowiska naturalnego. Inicjatywa ta jest najwiÄ™kszym pojedynczym projektem na obszarze badaÅ„ i innowacyjnoÅ›ci realizowanym przez RadÄ™ Ministrów już od piÄ™ciu lat.
Stanowi ona wkÅ‚ad paÅ„stw skandynawskich w rozwiÄ…zanie problemu globalnych zmian klimatycznych, a jednoczeÅ›nie wzmocnienie caÅ‚ego regionu w zakresie badaÅ„ i innowacji. Inicjatywa koncentruje siÄ™ na badaniach nad klimatem i energiÄ…, gdzie paÅ„stwa skandynawskie majÄ… wspólne interesy i mogÄ… opracować rozwiÄ…zania wykorzystywane na caÅ‚ym Å›wiecie.

Wydatki na badania i rozwój
NajwiÄ™ksza część Å›rodków przeznaczanych przez rzÄ…dy na R&D jest w krajach skandynawskich wykorzystywana przez prywatnych przedsiÄ™biorców – w procentach PKB jest to od ok. 1,35% na Islandii, 1,45% w Norwegii, 2% w Danii, przez ok. 2,35% w Szwecji do blisko 2,5% w Finlandii. PozostaÅ‚a część dziaÅ‚aÅ„ na obszarze R&D ma miejsce na uniwersytetach, w innych szkoÅ‚ach wyższych oraz w innych instytucjach publicznych.

Zwrot z inwestycji w R&D – patenty i absolwenci studiów doktoranckich

Liczba wymienionych w przedstawionym zestawieniu patentów obejmuje wnioski patentowe zÅ‚ożone bezpoÅ›rednio przez EuropejskÄ… OrganizacjÄ™ PatentowÄ… (EPO) oraz wnioski miÄ™dzynarodowe (PCT) osiÄ…gajÄ…ce fazÄ™ europejskÄ…. SpoÅ›ród krajów skandynawskich, w przeliczeniu na milion mieszkaÅ„ców, najwiÄ™kszÄ… liczbÄ™ wniosków patentowych (ok. 400) zÅ‚ożyÅ‚a i uzyskaÅ‚a najwiÄ™cej (ok. 190) patentów Szwecja. W tym ujÄ™ciu najmniejszÄ… ilość wniosków patentowych odnotowano dla Norwegii – okoÅ‚o 110 na milion mieszkaÅ„ców, przy liczbie uzyskanych patentów na poziomie blisko 50 na 1 milion mieszkaÅ„ców.

Finlandia i Szwecja majÄ… w przeliczeniu na 1 milion mieszkaÅ„ców najwiÄ™kszÄ… liczbÄ™ osób, które ukoÅ„czyÅ‚y studia doktoranckie. We wszystkich krajach skandynawskich  z wyjÄ…tkiem Finlandii w grupie tej jest wiÄ™cej mężczyzn niż kobiet.

Kontakty z władzami publicznymi za pośrednictwem internetu
NajczÄ™stszÄ… formÄ… kontaktu osób indywidualnych z administracjÄ… publicznÄ… przez internet jest zapytanie w celu uzyskania informacji. CzÄ™stotliwość takich kontaktów z wÅ‚adzami publicznymi jest wiÄ™ksza w krajach skandynawskich niż w 17 paÅ„stwach strefy euro i 27 paÅ„stwach EU zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiÄ™biorstw. PrzedsiÄ™biorcy częściej od osób indywidualnych  decydujÄ… siÄ™ na takie kontakty.

Przedsiębiorcy:
 

Osoby indywidualne:

 
Dostęp do internetu
Pierwsze miejsce w zakresie dostÄ™pu do technologii teleinformatycznych i szerokopasmowego internetu w domu zajmuje Islandia. Do internetu ma tam dostÄ™p ponad dziewięć na dziesięć osób. W Finlandii, gdzie odsetek ten jest najniższy, wynosi on 89%. DostÄ™p do szerokopasmowego internetu jest najniższy w Danii i Szwecji, gdzie jest na poziomie 87%. Poziom dostÄ™pu do internetu we wszystkich paÅ„stwach nordyckich jest wyższy niż wynosi Å›rednia dla UE, która nie przekracza 80%.
 

Liczba użytkowników internetu
We wszystkich krajach skandynawskich osoby w wieku 16-74 lata częściej korzystajÄ… z internetu niż osoby w krajach strefy euro lub EU. Odsetek osób czÄ™sto korzystajÄ…cych z internetu waha siÄ™ od 92% w Finlandii do 97% w Norwegii.

ŹródÅ‚o tekstu i grafik: Nordic Statistical Yearbook 2014

Projekt i wykonanie i2D