CASE STUDY: Skuteczna współpraca świata nauki z biznesem w dziedzinie medycyny w Finlandii

W 2015 roku Uniwersytet HelsiÅ„ski zÅ‚ożyÅ‚ Å‚Ä…cznie 92 zgÅ‚oszenia dotyczÄ…ce wynalazków, co stanowi wzrost o 61% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jako, że zgÅ‚oszenie takie jest zazwyczaj pierwszym etapem procesu komercjalizacji, przewiduje siÄ™, że w przyszÅ‚oÅ›ci wzroÅ›nie zarówno liczba patentów, jak i firm typu spin-out utworzonych przez pracowników uniwersytetu.

Jedno z ubiegÅ‚orocznych zgÅ‚oszeÅ„ patentowych dotyczyÅ‚o zupeÅ‚nie nowego podejÅ›cia do leczenia nowotworów i  opracowanej w tym celu przez Vincenzo Cerullo  - profesora WydziaÅ‚u Farmacji,  innowacyjnej szczepionki o nazwie PeptiCRAd.  BÄ™dzie to pierwsza w historii immunoterapia spersonalizowana, czyli Å›ciÅ›le dostosowywana do sytuacji danego pacjenta.  Opracowana przez profesora terapia powoduje, że stanowiÄ…cy rodzaj szczepionki, pokryty peptydami z komórek rakowych  i wprowadzony do organizmu wirus kieruje dziaÅ‚anie ukÅ‚adu immunologicznego na nowotwór. Metoda opiera siÄ™ wiÄ™c na zdolnoÅ›ci ludzkiego organizmu do rozpoznawania i niszczenia wirusów.
Okazało się, że wynalazek nie tylko ma duże znaczenie naukowe i jest pod wieloma względami innowacyjny, ale dysponuje też potężnym potencjałem komercyjnym.

Choć wyjÄ…tkowe pomysÅ‚y sÄ… warunkiem wstÄ™pnym osiÄ…gniÄ™cia sukcesu w biznesie“, mówi Vincenzo Cerullo „to niezmiernie ważny jest dostÄ™p do skutecznego oÅ›rodka transferu technologii, który jest w stanie odpowiednio przeÅ‚ożyć pomysÅ‚y uniwersyteckich badaczy na koÅ„czÄ…ce siÄ™ sukcesem historie biznesowe, które bÄ™dÄ… przynosić korzyÅ›ci caÅ‚emu uniwersytetowi i paÅ„stwu, oraz przyciÄ…gać inwestorów, Å›rodki finansowe i nowe pomysÅ‚y".

Rola eksperckiego ośrodka
Zainteresowanie przeniesieniem wynalazku profesora Vincenzo Cerullo  z fazy laboratoryjnej do klinicznej byÅ‚o tak duże, że firmy same zaczęły masowo kontaktować siÄ™ z organizacjÄ… Helsinki Innovation Services (HIS), która wspóÅ‚pracowaÅ‚a przy dziaÅ‚aniach zwiÄ…zanych z przeprowadzeniem zgÅ‚oszenia patentowego i która podjęła siÄ™ zadania przeanalizowania możliwoÅ›ci finansowania przedsiÄ™wziÄ™cia i zaÅ‚ożenia spóÅ‚ki typu spin-out. WspóÅ‚pracujÄ…cy przy projekcie specjaliÅ›ci z HIS wiedzieli, że pomysÅ‚ musi zostać z powodzeniem przedstawiony podmiotom go finansujÄ…cym i kluczowym osobom zaangażowanym w dziaÅ‚alność przyszÅ‚ej spóÅ‚ki.

 „Eksperci z Helsinki Innovation Services wiedzÄ…, jak dziaÅ‚ać i sÄ… w stanie pomóc badaczom w znalezieniu odpowiednich podmiotów finansujÄ…cych i innych partnerów“, mówi Vincenzo Cerullo i dodaje: „Nasza wspóÅ‚praca jest udana i nie odrywa mnie od pracy badawczej“.

Synergia na polu nauki i biznesu
W Finlandii Å›rodki niezbÄ™dne do przeprowadzenia procesu komercjalizacji czÄ™sto można uzyskać z szytych na miarÄ™ projektów, np. programu „Nowa wiedza i biznes z pomysÅ‚ów badawczych“ (ang. “New knowledge and business from research ideas”), stworzonego przez FiÅ„skÄ… AgencjÄ™ Finansowania Innowacji (Tekes). TrudnoÅ›ci może jednak nastrÄ™czać etap, w którym produkt lub usÅ‚uga nie sÄ…  jeszcze gotowe, ale przed wprowadzeniem ich na rynek niezbÄ™dne sÄ… dalsze badania bÄ…dź inne prace. PeptiCRAd osiÄ…gnÄ…Å‚ ten trudny etap pod koniec 2015 roku.

WyglÄ…daÅ‚o na to, że mamy poważne kÅ‚opoty, jednak okoÅ‚o tygodnia później dowiedzieliÅ›my siÄ™, że otrzymamy finansowanie w postaci funduszu kapitaÅ‚u zalążkowego przekazanego przez firmÄ™ Novo Nordisk oraz grant od Europejskiej Rady ds. BadaÅ„ Naukowych (ERBN) - w Å‚Ä…cznej wysokoÅ›ci ponad dwóch milionów euro", wyjaÅ›nia Cerullo.

Europejska Rada ds. BadaÅ„ Naukowych przyznaÅ‚a profesorowi Cerullo  grant o nazwie ERBN Consolidator o wartoÅ›ci 2 mln euro. Te cieszÄ…ce siÄ™ ogromnym poważaniem, ale rzadkie w Finlandii granty majÄ… na celu wparcie badaczy na etapie, na którym konsolidujÄ… oni swój niezależny zespóÅ‚ lub program badawczy. Finansowanie z ERBN ma przede wszystkim na celu wsparcie badaÅ„ naukowych, natomiast Å›rodki z Novo Nordisk w kwocie 0,5 mln euro docelowo przeznaczone sÄ… na komercjalizacjÄ™. Tym samym doskonaÅ‚ość na polu badaÅ„ naukowych i potencjaÅ‚ komercyjny idÄ… rÄ™ka w rÄ™kÄ™, uzupeÅ‚niajÄ…c siÄ™ i wspierajÄ…c nawzajem.

Wkrótce na rzecz tego projektu zostanÄ… przekazane mniejsze granty, w tym np. 80 tys. euro ze strony FiÅ„skiego Towarzystwa Walki z Nowotworami.

ŹródÅ‚a: opracowanie na podstawie www.his.fi i www.helsinki.fi
Zdjęcie: pixabay.com

Projekt i wykonanie i2D