Pięć fińskich innowacji z dziedziny biogospodarki dla lepszej przyszłości

Szacuje siÄ™, że w zwiÄ…zku z przyrostem naturalnym do 2030 roku mieszkaÅ„cy Ziemi bÄ™dÄ… potrzebować o 50% żywnoÅ›ci, 45% energii i 30% wody wiÄ™cej. Coraz częściej zwraca siÄ™ uwagÄ™ na fakt, że Å›rodowisko naturalne nie jest już w stanie dÅ‚użej tolerować procesów produkcyjnych, które sÄ… dla niego obciążeniem, dlatego poszukiwania rozwiÄ…zaÅ„ przyszÅ‚ych problemów skierowano w stronÄ™ w biogospodarki.

Finlandia jako jedno z pierwszych paÅ„stw zwróciÅ‚a siÄ™ w stronÄ™ niskoemisyjnego i efektywnego energetycznie spoÅ‚eczeÅ„stwa, które wykorzystuje odnawialne zasoby naturalne i  poddaje wszelkie nadajÄ…ce siÄ™ do tego materiaÅ‚y recyklingowi. Kraj z dostÄ™pem do ogromnych zasobów surowców odnawialnych i bÄ™dÄ…cy w posiadaniu specjalistycznej wiedzy technicznej ma wszystko, co jest potrzebne, aby stać siÄ™ modelowym przykÅ‚adem w dziedzinie biogospodarki.
Poniżej przedstawiamy pięć innowacji wprowadzonych w Finlandii w dziedzinie biogospodarki, które można traktować jako zapowiedź tego, co przyniesie przyszÅ‚ość.

UPM produkuje paliwo z drzew
JednÄ… z konsekwencji przyrostu naturalnego w przyszÅ‚oÅ›ci  bÄ™dzie brak możliwoÅ›ci zwiÄ™kszenia mobilnoÅ›ci oraz uzależnienia sieci transportowej od paliw kopalnych. Aby ruch uliczny wpisywaÅ‚ siÄ™ w zasadÄ™ zrównoważonego rozwoju, wymaga rozwiÄ…zaÅ„ opartych na energii odnawialnej. A jeÅ›li zamiast dokonywania odwiertów w celu pozyskania ropy naftowej, paliwo można byÅ‚oby produkować z drzew? To już nie tylko wizja z przyszÅ‚oÅ›ci: surowcem sÅ‚użącym do wytwarzania przez firmÄ™ UPM biopaliwa Bioverno jest olej talowy uzyskiwany z osadu wytrÄ…cajÄ…cego siÄ™ w procesie produkcji miazgi drzewnej, gÅ‚ównie z jodeÅ‚. Ten odnawialny, produkowany w Finlandii z pozyskiwanych lokalnie surowców olej napÄ™dowy można stosować we wszystkich silnikach diesla. Paliwo to może przyczynić siÄ™ też do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnym olejem napÄ™dowym.

Kemira ogranicza negatywny wpływ przemysłu na środowisko naturalne

KluczowÄ… rolÄ™ w rozwoju biogospodarki odgrywa przemysÅ‚ chemiczny. Firmy z tej branży sÄ… zaangażowane w caÅ‚y proces uzyskiwania biomasy: poczÄ…wszy od produkcji nawozów niezbÄ™dnych do upraw, a skoÅ„czywszy na oczyszczaniu bioodpadów.
Kemira jest dobrym przykÅ‚adem badaÅ„ w dziedzinie biogospodarki. Centrum badawcze firmy od dawna koncentruje siÄ™ na opracowywaniu Å›rodków chemicznych dla przemysÅ‚u, przeznaczonych do stosowania w Å›rodowisku wodnym. Wynikiem tych prac jest miÄ™dzy innymi zwiÄ…zek FennoClean PFA, dziÄ™ki któremu maszyny do produkcji papieru sÄ… wolne od drobnoustrojów, a produkt koÅ„cowy jest nietoksyczny i bezpieczny.
FennoClean PFA nie zawiera chloru, który jest powszechnie stosowany do zapewnienia czystoÅ›ci mikrobiologicznej procesu i pÅ‚ynnoÅ›ci ruchowej w produkcji chusteczek. Nie wykorzystujÄ…c chloru, FennoClean PFA zawdziÄ™cza swÄ… skuteczność naturalnemu poÅ‚Ä…czeniu kwasu mrówkowego i nadtlenku wodoru. BÄ™dÄ…c zwiÄ…zkiem wolnym od chloru, biodegradowalny PFA szybko zabija bakterie a nastÄ™pnie rozkÅ‚ada siÄ™ na dwutlenek wÄ™gla i wodÄ™. Ponadto PFA jest zwiÄ…zkiem, który zabezpiecza przed korozjÄ… i pozwala obniżyć koszty napraw maszyn do produkcji papieru oraz ograniczyć przypadki zerwania roli papieru, co zwiÄ™ksza produktywność papierni, jednoczeÅ›nie zmniejszajÄ…c jej negatywny wpÅ‚yw na Å›rodowisko naturalne.

DziÄ™ki Paptic tradycyjne reklamówki przechodzÄ… do historii
Reklamówki, które obecnie sÄ… powszechnie wykorzystywane jako torby na zakupy, pojawiÅ‚y siÄ™ w latach 60. ubiegÅ‚ego wieku, a dziÅ› w samej Europie każdego roku wykorzystuje siÄ™ ponad 100 mld takich toreb. Proces rozkÅ‚adu tradycyjnej reklamówki  może trwać nawet 500 lat, co oznacza, że wyprodukowany do tej pory plastik jest wciąż w obiegu, stanowiÄ…c obciążenie dla oceanów i przyrody. MajÄ…cy zastÄ…pić reklamówki, wyprodukowany przez fiÅ„ski startup Paptic to materiaÅ‚ oparty na wÅ‚óknie drzewnym, o cechach charakterystycznych dla plastiku.

Stworzona przez Paptic technologia wykorzystujÄ…ca drewno, która zostaÅ‚a opracowana w ciÄ…gu siedmiu lat dziÄ™ki pomocy VTT (FiÅ„skiego Centrum BadaÅ„ Technicznych), może być wykorzystywana do zastÄ…pienia plastiku w torbach i opakowaniach. Dotychczas firmie udaÅ‚o siÄ™ stworzyć torby, które sÄ… biodegradowalne, w 70% oparte na materiaÅ‚ach odnawialnych i w 100% nadajÄ… siÄ™ do recyklingu.

Woodcast pomaga w złamaniach
Drewno jest uniwersalnym materiaÅ‚em, który, jak siÄ™ okazuje, można wykorzystać nawet do unieruchomienia zÅ‚amanej rÄ™ki. FiÅ„ska firma Onbone stworzyÅ‚a Woodcast - materiaÅ‚ wytwarzany z drewna i biodegradowalnego plastiku, który nie jest toksyczny i Å‚atwo poddaje siÄ™ modelowaniu bez użycia wody i gumowych rÄ™kawiczek.
Woodcast nadaje siÄ™ do wszystkich rodzajów odlewów i produkcji szyn wykorzystywanych w przypadku zwichnięć, nadwyrężeÅ„ i różnych rodzajów osteoporozy. Produkt wprowadzono na rynek w 2010 roku, a w tej chwili wykorzystywany jest we wszystkich szpitalach w Finlandii i wielu takich placówkach na caÅ‚ym Å›wiecie.
W ubiegÅ‚ym roku firmie Onbone udaÅ‚o siÄ™ uzyskać od grupy miÄ™dzynarodowych inwestorów 10 mln euro, co pozwoliÅ‚o na wprowadzenie produktów medycznych opartych na Woodcast na rynek globalny.

Ioncell wplata drewno w ubrania
Aktualnie branża odzieżowa wykorzystuje jako surowce gÅ‚ównie wÅ‚ókna syntetyczne i baweÅ‚nÄ™, które na etapie produkcji wymagajÄ… ogromnej iloÅ›ci wody. Znalezienie alternatywy dla opartych na tych wÅ‚óknach materiaÅ‚ów wykorzystywanych w produkcji tkanin ma kluczowe znaczenie, ze wzglÄ™du na fakt, iż wolumen produkowanej baweÅ‚ny nie może nieustannie rosnąć z uwagi na ograniczonÄ… ilość wody i wielkość obszarów, na których baweÅ‚na jest uprawiana.
BaweÅ‚na i wiskoza mogÄ… wkrótce przejść do historii za sprawÄ… naukowców z Uniwersytetu Aalto, Uniwersytetu w Helsinkach oraz VTT, którzy opracowali nowy typ procesu, w którym celuloza z drewna przeksztaÅ‚cana jest we wÅ‚ókna tekstylne. WÅ‚ókno Ioncell jest ekologicznÄ… alternatywÄ… dla baweÅ‚ny, a jego produkcja nie wymaga toksycznych chemikaliów wykorzystywanych np. w tradycyjnej produkcji wiskozy.
Ponadto wyniki badaÅ„ pokazujÄ…, że w szczególnoÅ›ci brzoza daje wÅ‚ókno celulozowe, które pod wzglÄ™dem wytrzymaÅ‚oÅ›ci materiaÅ‚u przewyższa nawet baweÅ‚nÄ™ i wiskozÄ™. Ioncell może być wykorzystywany na skalÄ™ przemysÅ‚owÄ… w ciÄ…gu kilku lat.
Innowacja ta otrzymaÅ‚a miÄ™dzy innymi nagrodÄ™ H&M Conscious Foundation, która jest przyznawana za pomysÅ‚y wspierajÄ…ce zrównoważony rozwój w branży wÅ‚ókienniczej.

ŹródÅ‚o: Good News from Finland
Zdjęcie: pixabay

Projekt i wykonanie i2D