Norwegia: Pro środowiskowe rozwiązania szansą na oszczędności energii w centrach handlowych

Centra handlowe z zaÅ‚ożenia sÄ… obiektami zużywajÄ…cymi bardzo dużo energii, dlatego stanowiÄ… wyzwanie w zakresie stworzenia możliwoÅ›ci jej oszczÄ™dzania. Centrum handlowe City Syd w norweskim mieÅ›cie Trondheim jest obecnie obiektem badaÅ„, majÄ…cych okreÅ›lić skalÄ™ oszczÄ™dnoÅ›ci na obszarach kluczowych systemów, takich jak oÅ›wietlenie i klimatyzacja.

W centrach handlowych spÄ™dzamy coraz wiÄ™cej czasu, zwÅ‚aszcza jesieniÄ… i zimÄ…, kiedy ciepÅ‚e wnÄ™trza kuszÄ… kawiarniami, wygodnymi kanapami, ofertÄ… rozrywkowÄ… i licznymi miejscami parkingowymi. Jednak ogrzewanie, odpowiednia wentylacja, zapewniajÄ…ca przepÅ‚yw powietrza, a przede wszystkim wÅ‚aÅ›ciwe oÅ›wietlenie, sÄ… elementami niezbÄ™dnymi i jednoczeÅ›nie  generujÄ…cymi wysokie koszty. Obiekty takie jak centra handlowe Å›rednio zużywajÄ…  ok. 300 kWh energii na metr kwadratowy, a ponadto sÄ… źródÅ‚em odpadów i wysokich emisji CO2.

Celem unijnego projektu CommONEnergy jest opracowanie praktycznych narzÄ™dzi i systemów wsparcia, dziÄ™ki którym centra handlowe przeksztaÅ‚cÄ… siÄ™ w wydajne energetycznie kompleksy. Rezultaty badaÅ„ prowadzonych w obiektach stosujÄ…cych w ramach testów takie rozwiÄ…zania zostaÅ‚y uznane przez naukowców za zachÄ™cajÄ…ce. Teraz badacze starajÄ… siÄ™ udowodnić, że indywidualnie projektowane systemy oÅ›wietleniowe, klimatyzacyjne i nowe fasady, systemy zarzÄ…dzania energiÄ… oraz inne czynniki mogÄ… ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć poziom emisji CO2 generowanych przez takie obiekty.

Więcej światła dziennego
W dniu otwarcia centrum handlowe City Syd w Trondheim zajmowaÅ‚o Å‚Ä…cznÄ… powierzchniÄ™ 28,5 tys m. kw. Od tego czasu zostaÅ‚o rozbudowane do 38 tys. m. kw i oferuje tysiÄ…c naziemnych miejsc parkingowych, dziÄ™ki czemu nadal jest jednym z najwiÄ™kszych obiektów tego typu w Norwegii.

Dyrektor tego centrum, Finn Dybdalen, mówi, że zużycie energii w City Syd dotyczy gÅ‚ównie dwóch obszarów. „Pierwszym jest ogrzewanie i chÅ‚odzenie powietrza wewnÄ…trz budynku, a drugim oÅ›wietlenie“, wyjaÅ›nia. „W wielu obiektach w dachu części gÅ‚ównej sÄ… okna wpuszczajÄ…ce Å›wiatÅ‚o dzienne, jednak same sklepy zlokalizowane sÄ… w cieniu. Aby oczy siÄ™ do tego przyzwyczaiÅ‚y, konieczna jest instalacja dużo wiÄ™kszej liczby źródeÅ‚ Å›wiatÅ‚a“, mówi Dybdalen.

Badacze z SINTEF (najwiÄ™kszego, niezależnego oÅ›rodka naukowo-badawczego w Skandynawii) przeanalizowali wiele obszarów w tym obiekcie i stwierdzili istnienie znacznych różnic w iloÅ›ci zużywanej energii. „Aktualnie tworzymy nowy projekt systemu oÅ›wietleniowego, instalujÄ…c inteligentne Å›wietliki o zaawansowanych systemach przepuszczania Å›wiatÅ‚a dziennego, oÅ›wietlenie LED oraz Å›wiatÅ‚a punktowe. WspóÅ‚pracujemy też ze sklepem Jens Hoff Garn & Ide, gdzie instalujemy "sÅ‚oneczne rury", dziÄ™ki którym do wnÄ™trza napÅ‚ywa wiÄ™cej Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego”, mówi Matthias Haase, starszy pracownik naukowo-badawczy w SINTEF.
„Ważne, aby oÅ›wietlenie nie byÅ‚o zbyt mocne“, mówi. „Na przykÅ‚ad odzież i żywność nie powinny być wystawione na bezpoÅ›rednie dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych. WÅ‚aÅ›nie dlatego w jednej z części wspólnych wymieniamy oÅ›wietlenie na nowy system, umożliwiajÄ…cy regulowanie intensywnoÅ›ci i koloru Å›wiatÅ‚a przez caÅ‚y dzieÅ„”. Ma to na celu obniżenie poboru energii przez caÅ‚y system oÅ›wietlenia do 6,4W na metr kwadratowy.

Powietrze z zewnątrz zamiast chłodzenia
Kolejnym istotnym obszarem, na którym centra handlowe mogÄ… wprowadzić oszczÄ™dnoÅ›ci, jest klimatyzacja. Badacze z SINTEF zaproponowali, aby  w wiÄ™kszym stopniu wykorzystać naturalne strumienie powietrza przepÅ‚ywajÄ…cego przez budynek. W przypadku City Syd wymagaÅ‚o to skierowania powietrza w górÄ™, w kierunku otworów wentylacyjnych w suficie, i drzwi wyjÅ›ciowych, a nastÄ™pnie regulowania jego temperatury w oparciu o warunki panujÄ…ce na zewnÄ…trz.

Ma to na celu zmniejszenie poziomu intensywnoÅ›ci pracy klimatyzacji i wykorzystanie w wiÄ™kszym stopniu powietrza z zewnÄ…trz zamiast ciÄ…gÅ‚ego chÅ‚odzenia powietrza wewnÄ…trz budynku“, mówi Dybdalen, dodajÄ…c, że prace nad instalacjÄ… już siÄ™ zakoÅ„czyÅ‚y. Plany na przyszÅ‚ość obejmujÄ… wykorzystanie zaawansowanej gruntowej pompy ciepÅ‚a (GSHP) o mocy 15 kW, która znajdować siÄ™ bÄ™dzie w otworze wydrążonym w ziemi. Wszystkie zebrane dane wskazujÄ… na to, że  nowy system bÄ™dzie bardzo wydajny.

Oszczędności
City Syd jest naszÄ… lokalizacjÄ… demonstracyjnÄ…, a eksperymenty prowadzimy w różnych częściach budynku", mówi Haase. „W ramach projektu wykonujemy pomiary i gromadzimy dane, dlatego kiedy zebrane zostanÄ… wszystkie informacje na temat wspomnianego unijnego projektu, bÄ™dziemy wiedzieć, jakie oszczÄ™dnoÅ›ci bÄ™dÄ… możliwe w przyszÅ‚oÅ›ci“, dodaje. „Naszym celem jest zmniejszenie zużycia energii w City Syd o 75 procent".

Finn Dybdalen nie wahaÅ‚ siÄ™, kiedy SINTEF zaprosiÅ‚ go do projektu i jest caÅ‚kowicie przekonany o sÅ‚usznoÅ›ci wprowadzonych zmian. „Jednym z naszych udziaÅ‚owców jest towarzystwo ubezpieczeÅ„ Storebrand, które intensywnie pracuje nad rozwiÄ…zaniami opartymi o zasadÄ™ zrównoważonego rozwoju, zatem nasz udziaÅ‚ w projekcie jest czymÅ› naturalnym“, mówi.
Projekt będzie realizowany do września 2017 roku.

ŹródÅ‚o: geminiresearchnews.com
Zdjęcie: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D