Dynamiczna scena start-upów w Sztokholmie – najważniejsze fakty 2016 roku

Rok 2016 byÅ‚ rekordowy i pozostanie jednym z najważniejszych w dziejach sztokholmskiej sceny start-upów. Fakt, że ranking magazynu „Forbes“ wskazaÅ‚ SzwecjÄ™ jako najlepsze na Å›wiecie miejsce dla biznesu, pozwala w najbliższym czasie spodziewać siÄ™ kontynuacji  obserwowanych w 2016 roku trendów.

Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych wydarzeń ze sztokholmskiej sceny młodych firm branży nowych technologii w minionym roku.

1. Sztokholm uznano za drugi najlepszy ekosystem dla start-upów
W swoim corocznym raporcie na temat miast oferujÄ…cych start-upom najbardziej przyjazne Å›rodowisko, dziaÅ‚ajÄ…ca w Korei PoÅ‚udniowej firma SparkLabs przyznaÅ‚a Sztokholmowi drugie miejsce, tuż za DolinÄ… KrzemowÄ…. Stolica Szwecji (majÄ…ca zaledwie 2,1 mln mieszkaÅ„ców) wyprzedziÅ‚a takie metropolie, jak Nowy Jork, Los Angeles czy Pekin.
Ekosystem, w którym w Sztokholmie dziaÅ‚ajÄ… start-upy, rozwija siÄ™ bardzo dynamicznie” -  mówi Jessica Stark z centrum zrzeszajÄ…cego start-upy SUP46. – „Jako że mamy tu mnóstwo obiecujÄ…cych, nowych firm, w 2016 roku zarówno zainteresowanie jak i klimat inwestycyjny przerosÅ‚y nasze oczekiwania . Bardzo cieszy mnie też to, że firmy, które odniosÅ‚y sukces, bardzo dużo wnoszÄ… z powrotem do naszej spoÅ‚ecznoÅ›ci i pomagajÄ… tworzÄ…cym jÄ… startup-om rozwijać siÄ™ i wzrastać”.

2. Działające w Sztokholmie start-upy pochłaniają inne start-upy
Dla wielu osób częściÄ… snu o start-upie jest scena, w której pojawia siÄ™ duża firma i taki biznes przejmuje. Jednak rok 2016 zapamiÄ™tamy także jako okres, w którym dziaÅ‚ajÄ…ce w Sztokholmie start-upy same ruszyÅ‚y do ofensywy i zaczęły przejmować inne firmy.
Widoczna jest zmiana trendu“ - mówi Per Roman, wspóÅ‚zaÅ‚ożyciel i partner zarzÄ…dzajÄ…cy technologicznego banku inwestycyjnego GP Bullhound LLP. „Widzimy, jak pojawia siÄ™ nowa generacja liderów biznesu zainspirowanych DolinÄ… KrzemowÄ…, w której przejÄ™cia od dawna sÄ… elementem strategii rozwoju firm, zarówno pod wzglÄ™dem zdobywania nowych rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych, jak i ochrony przed wrogimi dziaÅ‚aniami konkurencji“.
Klarna, Easypark, iZettle czy Storytell sÄ… zaledwie kilkoma przykÅ‚adami dziaÅ‚ajÄ…cych w stolicy Szwecji startupów, które dokonaÅ‚y w 2016 roku poważnych zakupów. W ubiegÅ‚ym roku tworzÄ…cy gry start-up Starbreeze kupiÅ‚ trzy inne firmy, a Spotify cztery.

3. Wysyp nowych hubów i przestrzeni zrzeszajÄ…cych start-upy
Rok 2016 zostanie także zapamiÄ™tany jako okres, w którym start-upy rozpoczynajÄ…ce dziaÅ‚alność w Sztokholmie zaczęły siÄ™ organizować i tworzyć jeszcze bardziej uporzÄ…dkowanÄ… sieć innowacyjnych hubów.
Stworzony przez  Niklasa Adalbertha - zaÅ‚ożyciela firmy Klarna -  Norrsken Social Innovation Hub byÅ‚ pionierem na wielu frontach, przy czym bardzo dużo w ubiegÅ‚ym roku mówiÅ‚o siÄ™ też o Stockholm Fintech Hub (ma zostać otwarty w pierwszym kwartale 2017 roku). Nawet tacy pionierzy jak SUP46 czy Epicenter rozwinÄ™li skalÄ™ swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci, żeby nie zostać w tyle trendu, który sami pomogli tworzyć. Impact Hub, Embassy, czy  H2Hub to tylko niektóre z dynamicznie rozwijajÄ…cych siÄ™ inicjatyw, które skupiajÄ… obiecujÄ…ce, mÅ‚ode firmy branży nowych technologii.

4. Rekordowo wysokie inwestycje w firmy technologiczne działające w Sztokholmie
W 2016 roku w ramach 247 umów w sztokholmskie firmy zainwestowano gigantycznÄ… kwotÄ™ 1,4 mld dolarów. Dla porównania, w ciÄ…gu dotychczas rekordowego pod tym wzglÄ™dem roku 2015 zainwestowano 892 mln dolarów. Ponadto Sztokholm przyciÄ…gnÄ…Å‚ 54 procent caÅ‚ego kapitaÅ‚u zainwestowanego w ubiegÅ‚ym roku w paÅ„stwach skandynawskich.
Innymi słowy jedna z trzech inwestycji na tym obszarze w 2016 roku dokonywana była w stolicy Szwecji - w roku 2015 była to jedna na cztery inwestycje.
Więcej na ten temat >>>

5. Sztokholm walczy o palmę pierwszeństwa w Europie pod względem IPO
W 2016 roku na gieÅ‚dzie w Sztokholmie miaÅ‚o miejsce aż 99 debiutów, w tym 74 pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO). Dla porównania, w Londynie byÅ‚o ich 69 - co czyni stolicÄ™ Szwecji jednym z najgorÄ™tszych rynków pod tym wzglÄ™dem w Europie. WedÅ‚ug danych firmy konsultingowej PwC w pierwszych dziewiÄ™ciu miesiÄ…cach 2016 roku Sztokholm i kraje skandynawskie osiÄ…gnęły dominujÄ…cÄ… pozycjÄ™ na europejskim rynku IPO, stanowiÄ…c 30 procent europejskich IPO pod wzglÄ™dem iloÅ›ci i 35 procent pod wzglÄ™dem wartoÅ›ci.
Ponadto spóÅ‚ki, które dopiero weszÅ‚y na gieÅ‚dÄ™ wydajÄ… siÄ™ zadowalać inwestorów, gdyż firmy notowane na rynkach Nasdaq dajÄ… od stycznia 2016 roku Å›redni zwrot na poziomie 27,6 procent.
Tym, co czyni Sztokholm wyjÄ…tkowym z punktu widzenia zagranicznego inwestora, jest nasza umiejÄ™tność pomagania maÅ‚ym i Å›rednim firmom w pozyskiwaniu kapitaÅ‚u na rynku publicznym, dlatego szczególnie ciekawe byÅ‚o obserwowanie w ubiegÅ‚ym roku rosnÄ…cego zainteresowania ze strony sektorów nietradycyjnych, np. technologii, gier i biotechnologii“- mówi Adam Kostyál, starszy wiceprezes i kierownik pionu debiutów europejskich w Nasdaq w Sztokholmie.

6. Do Sztokholmu ciągną talenty technologiczne z całego świata
Nie jest tajemnicÄ…, że zagraniczne talenty sÄ… kluczowym elementem dynamicznie rozwijajÄ…cej siÄ™ sceny technologicznej Sztokholmu. Z pewnoÅ›ciÄ… Szwecja ma wielu utalentowanych programistów i przedsiÄ™biorców, ale kraj liczÄ…cy 9 mln mieszkaÅ„ców potrzebuje talentów z każdej części Å›wiata. Opublikowany ostatnio przez portal LinkedIn raport stwierdza, że Sztokholm jest bez wÄ…tpienia magnesem przyciÄ…gajÄ…cym talenty technologiczne. W efekcie miasto może poszczycić siÄ™ ogromnymi zasobami utalentowanych pracowników i najwiÄ™kszÄ… koncentracjÄ… programistów spoÅ›ród wszystkich europejskich oÅ›rodków, w których dziaÅ‚ajÄ… start-upy.

7. Ogromne finansowanie dla Spotify
Firma Spotify od dawna uznawana jest za ogromny sukces sztokholmskiej sceny start-upów. W zaledwie kilka lat usÅ‚uga umożliwiajÄ…ca streaming  muzyki staÅ‚a siÄ™ dominujÄ…cym graczem w dziedzinie dystrybucji muzyki cyfrowej. Można zaryzykować  stwierdzenie, że fanom w pewnym wieku szwedzka muzyka bardziej kojarzy siÄ™ ze Spotify niż z dziaÅ‚ajÄ…cÄ… w latach 70. supergrupÄ… Abba. W 2016 roku firma jeszcze raz udowodniÅ‚a swoje możliwoÅ›ci i pozyskaÅ‚a z obligacji kwotÄ™ 1 mld dolarów, aby móc finansować dalszy rozwój przed planowanÄ… na rok 2017 ofertÄ… publicznÄ….

8. W Sztokholmie działa połowa nowych (i największych) funduszy stworzonych w Europie w 2016 roku
W Sztokholmie nie tylko dziaÅ‚a ogromna liczba potwierdzonych i potencjalnych „jednorożców”, ale miasto oferuje też olbrzymie możliwoÅ›ci finansowania dziÄ™ki znanym spóÅ‚kom typu venture capital, np. Northzone, Creandum czy EQT Partners. W 2016 roku firmy te uruchomiÅ‚y w Europie trzy z szeÅ›ciu najwiÄ™kszych nowych funduszy inwestycyjnych. Oznacza to, że dziaÅ‚ajÄ…ce w Sztokholmie start-upy majÄ… potencjalny dostÄ™p do ponad 1 mld euro kapitaÅ‚u inwestycyjnego na „wÅ‚asnym podwórku”.

9. PrzeÅ‚omowa seria wyjść z inwestycji o wartoÅ›ci przekraczajÄ…cej miliard dolarów
Na poczÄ…tku 2016 roku firma Creandum opublikowaÅ‚a raport zawierajÄ…cy dane, które nie tylko wskazujÄ… na to „jak Å›wietnie kraje skandynawskie walczÄ… powyżej swojej wagi“ jeżeli chodzi o przypadki wyjÅ›cia z inwestycji w wartoÅ›ci ponad miliarda dolarów, ale też, że w tym obszarze Szwecja jest klasÄ… sama dla siebie. W przypadku wyjść z inwestycji na kwotÄ™ przekraczajÄ…cÄ… 100 mln dolarów Szwecja generuje wartość wiÄ™kszÄ… niż wszystkie pozostaÅ‚e kraje skandynawskie razem wziÄ™te.

10. Sztokholm zajmuje drugie miejsce w dziedzinie możliwoÅ›ci rozwojowych start-upów
Każdy doÅ›wiadczony przedsiÄ™biorca wie, że zaÅ‚ożenie firmy to jedna rzecz, a przeksztaÅ‚cenie jej w dochodowy biznes lub lidera rynku to coÅ› zupeÅ‚nie innego. W tym obszarze Sztokholm po raz kolejny plasuje siÄ™ w czoÅ‚ówce i zajmuje drugie miejsce w rankingu European Digital Cities Index 2016 pod wzglÄ™dem możliwoÅ›ci rozwojowych maÅ‚ych firm. Stolica Szwecji zostaÅ‚ oceniona szczególnie wysoko za dostÄ™p do kapitaÅ‚u, kulturÄ™ prowadzenia biznesu i rozpowszechnianie wiedzy.


ŹródÅ‚o:  investstockholm.com
Zdjęcie: Henrik Trygg/ imagebanksweden.se

Projekt i wykonanie i2D