Norwegia oferuje kobietom najlepsze warunki pracy – według rankingu 'Glass Ceiling Index' The Economist 4-04-2014

Niedawno informowaliÅ›my, iż Skandynawia w Å›wietle raportu PwC oferuje najlepsze warunki zatrudnienia kobiet. BazujÄ…c na danych z 2012 roku, index PwC wskazuje na pięć krajów zajmujÄ…cych najwyższe pozycje w rankingu. SÄ… to Norwegia, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Finlandia, która niezmiennie utrzymuje siÄ™ na piÄ…tym miejscu od 2000 roku.

Nieco inaczej zestawienie to wygląda w najnowszym rankingu "Glass Ceiling Index" (Wskaźnik tzw. "Szklanego Sufitu") opublikowanym przez The Economist.

Najlepszym miejscem pracy na świecie dla pań okazała się Norwegia, następnie Szwecja i Finlandia. Polska zajmuje czwarte miejsce wyprzedzając Nową Zelandię, Francję i Danię.

WedÅ‚ug The Economist, norweskie kobiety otrzymujÄ… lepszÄ… pÅ‚acÄ™ niż panie zatrudnione w Szwecji i Finlandii. W porównaniu do mężczyzn wykonujÄ…cych podobnÄ… pracÄ™, ich norweskie koleżanki otrzymujÄ… pÅ‚acÄ™ mniejszÄ… o 8%, podczas gdy Szwedki i Finki zarabiajÄ… o 15% mniej niż ich koledzy.

W Norwegii prawie 40% czÅ‚onków zarzÄ…du spóÅ‚ek stanowiÄ… kobiety, w dużej mierze dziÄ™ki wprowadzonemu obowiÄ…zkowi kwotowemu. W roku 2003 Norwegia zostaÅ‚a pierwszym paÅ„stwem Å›wiata, w którym wdrożono przepisy prawne zapewniajÄ…ce zrównoważonÄ… reprezentacjÄ™ pÅ‚ci w zarzÄ…dach spóÅ‚ek. Przepisy te dotyczÄ… przedsiÄ™biorstw paÅ„stwowych oraz publicznych spóÅ‚ek z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… dziaÅ‚ajÄ…cych w sektorze prywatnym. W przypadku firm pierwszego rodzaju weszÅ‚y one w życie 1 stycznia 2004 roku, zaÅ› w przypadku tych drugich 1 stycznia 2006 roku. Odsetek kobiet zasiadajÄ…cych w zarzÄ…dach przedsiÄ™biorstw paÅ„stwowych od kilku lat przekracza poziom 40%, lecz w przypadku publicznych spóÅ‚ek z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… jest dużo niższy i wynosi jedynie 18% (2006).

The Economist wprowadził w tym roku do zestawienia nowe kryterium jakim jest wskaźnik poziomu płatnego urlopu macierzyńskiego, co spowodowało, że Nowa Zelandia, dotychczasowy lider w rankingu, spadła na piąte miejsce, za Stanami Zjednoczonymi i Australią.

Z paÅ„stw skandynawskich, Szwecja znalazÅ‚a siÄ™ na czele punktacji ze wzglÄ™du na ilość kobiet posiadajÄ…cych wyższe wyksztaÅ‚cenie, wyprzedziÅ‚a również NorwegiÄ™ pod wzglÄ™dem wysokoÅ›ci wypÅ‚acanego zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego, a także liczby kobiet, które zdaÅ‚y finansowy egzamin GMAT oraz proporcji kobiet i mężczyzn zasiadajÄ…cych w parlamencie.

Oto wyniki rankingu The Economist, ostateczna punktacja:

  1. Norwegia 78.7
  2. Szwecja 78.1
  3. Finlandia 77.1
  4. Polska 71.5
  5. Nowa Zelandia 69.4
  6. Francja 67.7
  7. Dania 64.3
  8. Węgry 62.1
  9. Kanada 61.8
  10. Hiszpania 61.0

WiÄ™cej: Norwegia – zatrudnienie i polityka rodzinna

ŹródÅ‚o:The Local
www.thelocal.no/20140310/norway-worlds-best-place-to-be-a-woman

Zdjęcie:visitdenmark.com/Highlights

Projekt i wykonanie i2D