Niedawno informowaliÅ›my, iż Skandynawia w Å›wietle raportu PwC oferuje najlepsze warunki zatrudnienia kobiet. BazujÄ…c na danych z 2012 roku, index PwC wskazuje na pięć krajów zajmujÄ…cych najwyższe pozycje w rankingu. SÄ… to Norwegia, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Finlandia, która niezmiennie utrzymuje siÄ™ na piÄ…tym miejscu od 2000 roku.
Nieco inaczej zestawienie to wygląda w najnowszym rankingu "Glass Ceiling Index" (Wskaźnik tzw. "Szklanego Sufitu") opublikowanym przez The Economist.
Najlepszym miejscem pracy na świecie dla pań okazała się Norwegia, następnie Szwecja i Finlandia. Polska zajmuje czwarte miejsce wyprzedzając Nową Zelandię, Francję i Danię.
WedÅ‚ug The Economist, norweskie kobiety otrzymujÄ… lepszÄ… pÅ‚acÄ™ niż panie zatrudnione w Szwecji i Finlandii. W porównaniu do mężczyzn wykonujÄ…cych podobnÄ… pracÄ™, ich norweskie koleżanki otrzymujÄ… pÅ‚acÄ™ mniejszÄ… o 8%, podczas gdy Szwedki i Finki zarabiajÄ… o 15% mniej niż ich koledzy.
W Norwegii prawie 40% czÅ‚onków zarzÄ…du spóÅ‚ek stanowiÄ… kobiety, w dużej mierze dziÄ™ki wprowadzonemu obowiÄ…zkowi kwotowemu. W roku 2003 Norwegia zostaÅ‚a pierwszym paÅ„stwem Å›wiata, w którym wdrożono przepisy prawne zapewniajÄ…ce zrównoważonÄ… reprezentacjÄ™ pÅ‚ci w zarzÄ…dach spóÅ‚ek. Przepisy te dotyczÄ… przedsiÄ™biorstw paÅ„stwowych oraz publicznych spóÅ‚ek z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… dziaÅ‚ajÄ…cych w sektorze prywatnym. W przypadku firm pierwszego rodzaju weszÅ‚y one w życie 1 stycznia 2004 roku, zaÅ› w przypadku tych drugich 1 stycznia 2006 roku. Odsetek kobiet zasiadajÄ…cych w zarzÄ…dach przedsiÄ™biorstw paÅ„stwowych od kilku lat przekracza poziom 40%, lecz w przypadku publicznych spóÅ‚ek z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… jest dużo niższy i wynosi jedynie 18% (2006).
The Economist wprowadził w tym roku do zestawienia nowe kryterium jakim jest wskaźnik poziomu płatnego urlopu macierzyńskiego, co spowodowało, że Nowa Zelandia, dotychczasowy lider w rankingu, spadła na piąte miejsce, za Stanami Zjednoczonymi i Australią.
Z paÅ„stw skandynawskich, Szwecja znalazÅ‚a siÄ™ na czele punktacji ze wzglÄ™du na ilość kobiet posiadajÄ…cych wyższe wyksztaÅ‚cenie, wyprzedziÅ‚a również NorwegiÄ™ pod wzglÄ™dem wysokoÅ›ci wypÅ‚acanego zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego, a także liczby kobiet, które zdaÅ‚y finansowy egzamin GMAT oraz proporcji kobiet i mężczyzn zasiadajÄ…cych w parlamencie.
Oto wyniki rankingu The Economist, ostateczna punktacja:
- Norwegia 78.7
- Szwecja 78.1
- Finlandia 77.1
- Polska 71.5
- Nowa Zelandia 69.4
- Francja 67.7
- Dania 64.3
- Węgry 62.1
- Kanada 61.8
- Hiszpania 61.0
WiÄ™cej: Norwegia – zatrudnienie i polityka rodzinna
ŹródÅ‚o:The Local
www.thelocal.no/20140310/norway-worlds-best-place-to-be-a-woman
Zdjęcie:visitdenmark.com/Highlights