Eurostat opublikowaÅ‚ dane dotyczÄ…ce różnych aspektów życia Europejczyków, które skÅ‚adajÄ… siÄ™ na obraz ich szczęśliwoÅ›ci i jakoÅ›ci życia.
Jako 8 czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na szczęście jednostki, Eurostat wziÄ…Å‚ pod uwagÄ™:
- materialne warunki życia (dochód),
- zatrudnienie,
- zdrowie,
- wykształcenie,
- zabezpieczenie przed niespodziewanymi wydatkami,
- bezpieczeństwo fizyczne (prawdopodobieństwo bycia ofiarą przemocy fizycznej i zagrożenia życia),
- równouprawnienie kobiet i mężczyzn,
- stan środowiska oraz własną percepcję swojego szczęścia.
Wedle badań Eurostatu, Europa sama ocenia swoje szczęście na 7,1 w dziesięcio-stopniowej skali.
Podobnie, jak w innych badaniach Eurostatu, tak i w tym ujawnia siÄ™ jasno zarysowany podziaÅ‚ na wschód i zachód Europy, na nowe i stare paÅ„stwa (choć te „nowe” niedÅ‚ugo bÄ™dÄ… Å›wiÄ™towaÅ‚y dziesiÄ™ciolecie obecnoÅ›ci w UE) – z drobnymi wyjÄ…tkami.
ZaczynajÄ…c od przewidywanej Å›redniej dÅ‚ugoÅ›ci życia, którÄ… można traktować jako (uogólniony) wskaźniki zdrowia fizycznego spoÅ‚eczeÅ„stwa, widać wyraźnÄ… korelacjÄ™ miÄ™dzy wysokoÅ›ciÄ… PKB a przewidywanÄ… dÅ‚ugoÅ›ciÄ… życia – ale również wpÅ‚yw wydaje siÄ™ mieć poÅ‚ożenie geograficzne.
Jeżeli chodzi o samoocenÄ™ szczęśliwoÅ›ci, ocenianÄ… przez respondentów poproszonych przez Eurostat o ocenÄ™ wÅ‚asnego poziomu szczęścia w skali od 1 (najmniej szczęśliwi) do 10 (najbardziej szczęśliwi), to nie wykazuje ona zwiÄ…zków miÄ™dzy szczęściem a pieniÄ™dzmi.
Trzy najbogatsze paÅ„stwa w UE (pod wzglÄ™dem PKB na gÅ‚owÄ™), czyli Luksemburg, Austria i Irlandia nie przodujÄ… w rankingu - majÄ… poziom szczęścia na poziomie powyżej Å›redniej, odpowiednio, 7,8, 7,7 i 7,4. WyprzedziÅ‚y je w rankingu paÅ„stwa Skandynawii – Dania, Finlandia i Szwecja – z których każde oceniÅ‚o swój poziom szczęścia powyżej 8.
ŹródÅ‚o oraz peÅ‚ny raport:
Eurostat, 19.03.2014
kk
www.euractiv.pl/gospodarka/artykul/dzie-szczcia--ale-czy-europa-jest-szczliwa-005608
Zdjęcie:
H. Steinn, visitdenmark.com