WedÅ‚ug nowego wskaźnika wprowadzonego przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… paÅ„stwa czÅ‚onkowskie UE, które najlepiej wykorzystujÄ… możliwoÅ›ci stwarzane przez innowacje, to Szwecja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Dania i Finlandia.
Porównanie z niektórymi krajami spoza UE wskazuje, że UE jako caÅ‚ość wypada dobrze. Wyraźnie prowadzÄ… Szwajcaria i Japonia, ale UE jest mniej wiÄ™cej na tym samym poziomie co USA pod wzglÄ™dem rozwiÄ…zaÅ„ wprowadzanych w oparciu o innowacje, niewiele od tych wyników odbiega również Norwegia.
„Wskaźnik poziomu innowacyjnoÅ›ci” mierzy stopieÅ„, w jakim pomysÅ‚y opracowane w innowacyjnych sektorach trafiajÄ… na rynek, przyczyniajÄ…c siÄ™ przy tym do tworzenia lepszych miejsc pracy oraz zwiÄ™kszania konkurencyjnoÅ›ci Europy. Wskaźnik ten – opracowany na wniosek przywódców UE w celu umożliwienia analizy porównawczej krajowych strategii w zakresie innowacji – wskazuje na znaczÄ…ce różnice miÄ™dzy paÅ„stwami UE w tej dziedzinie. UE jako caÅ‚ość wypada dobrze na tle miÄ™dzynarodowym, mimo iż pozostaje w tyle za najbardziej innowacyjnymi gospodarkami Å›wiata (MEMO/13/782).
Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badaÅ„, innowacji i nauki, stwierdziÅ‚a: „Aby odgrywać wiodÄ…cÄ… rolÄ™ w gospodarce Å›wiatowej, Unia Europejska musi przekuwać wiÄ™cej dobrych pomysÅ‚ów na udane wyroby i usÅ‚ugi. Musimy również wyeliminować niepokojÄ…ce zjawisko, jakim jest „przepaść innowacyjna”. Zaproponowany wskaźnik pomoże ocenić skuteczność naszych staraÅ„ i wskaże dziedziny, w których poszczególne kraje muszÄ… podjąć dziaÅ‚ania.”
PaÅ„stwa, które znalazÅ‚y siÄ™ w czoÅ‚ówce, zawdziÄ™czajÄ… swojÄ… pozycjÄ™ sukcesom we wszystkich, bÄ…dź niektórych, nastÄ™pujÄ…cych obszarach: gospodarka charakteryzujÄ…ca siÄ™ dużym udziaÅ‚em sektorów opartych na wiedzy specjalistycznej, szybko rozwijajÄ…ce siÄ™ innowacyjne firmy, duża liczba patentów oraz konkurencyjny eksport.
Nowatorski charakter wskaźnika polega na tym, że koncentruje siÄ™ on na rozwiÄ…zaniach wprowadzanych w oparciu o innowacje. Jako taki stanowi on uzupeÅ‚nienie tablicy wyników Unii badaÅ„ i innowacji (IUS) i syntetycznego wskaźnika innowacyjnoÅ›ci (SII) (IP/13/270), które umożliwiajÄ… ocenÄ™ innowacyjnoÅ›ci paÅ„stw czÅ‚onkowskich oraz UE w szerszym kontekÅ›cie, w oparciu o obszerny zbiór 24 wskaźników innowacyjnoÅ›ci obejmujÄ…cych m.in. nakÅ‚ady, wydajność i wyniki innowacji.
Tworzenie innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ obejmuje wiele dziedzin i różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od sektora. Proponowany wskaźnik opiera siÄ™ na czterech komponentach wybranych ze wzglÄ™du na ich znaczenie dla polityki.
- Innowacje technologiczne mierzone za pomocÄ… liczby patentów.
- Poziom zatrudnienia w branżach wymagających specjalistycznej wiedzy jako odsetek całkowitego zatrudnienia.
- Konkurencyjność towarów i usÅ‚ug wymagajÄ…cych specjalistycznej wiedzy. Ten komponent uwzglÄ™dnia stosunek bilansu handlowego towarów wysoko i Å›rednio zaawansowanych technologicznie do ogólnego bilansu handlowego, jak również udziaÅ‚ usÅ‚ug wymagajÄ…cych specjalistycznej wiedzy w łącznym wywozie usÅ‚ug.
- Poziom zatrudnienia w szybko rozwijających się przedsiębiorstwach w branżach innowacyjnych.
Kontekst
Strategia „Europa 2020” na rzecz inteligentnego, trwaÅ‚ego i sprzyjajÄ…cego włączeniu spoÅ‚ecznemu wzrostu gospodarczego opiera siÄ™ na piÄ™ciu gÅ‚ównych wskaźnikach. Jednym z nich jest poprawa warunków dla badaÅ„ i rozwoju, tak aby zwiÄ™kszyć łączny poziom inwestycji publicznych i prywatnych w zakresie badaÅ„ i rozwoju do 3 % PKB. W celu uzupeÅ‚nienia tego wskaźnika dotyczÄ…cego badaÅ„ i rozwoju Rada Europejska upoważniÅ‚a KomisjÄ™ do opracowania jednolitego wskaźnika innowacyjnoÅ›ci.
ŹródÅ‚o: Komunikat Komisji „Mierzenie poziomu innowacyjnoÅ›ci w Europie: w kierunku nowego wskaźnika”
Tablica wyników Unii badaÅ„ i innowacji, zobacz>>>
Unia innowacji www.ec.europa.eu/innovation-union
„Europa 2020” www.ec.europa.eu/europe2020