Polska jest jednym z tych państw Unii Europejskiej, w których odsetek osób kończących zbyt wcześnie naukę jest najmniejszy i gdzie dość szybko rośnie liczba absolwentów wyższych studiów – wynika z danych Eurostatu dotyczących realizacji celów edukacyjnych strategii „Europa 2020”.
Odsetek młodych ludzi przedwcześnie porzucających naukę wynosi obecnie w UE średnio 12,8 proc.,
co oznacza niewielką poprawę w porównaniu z 13,5 proc. z roku 2011.
W 2012 roku 35,8 proc. osób w wieku 30-34 lat w UE ukończyło studia wyższe; rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 34,6 proc.
Celem strategii „Europa 2020” jest osiągnięcie nie więcej niż 10-procentowego poziomu osób zbyt wcześnie kończących naukę.
Dziś osiągnięto go jedynie w 12 państwach członkowskich, w tym w Danii, Finlandii, w Szwecji i w Polsce.
W Polsce mało kto rzuca szkołę, bo tylko 5.7% młodzieży, ale brak nam wyższego wykształcenia.
W 12 państwach (w tym w Danii, Finlandii, Szwecji) odsetek osób w wieku 30-34 lat z wykształceniem wyższym
przewyższał unijny cel ustalony na poziomie 40 proc. Oczekuje się, że Polska przekroczy go w kolejnym roku.
Niski odsetek młodych ludzi z wykształceniem wyższym utrzymuje się we Włoszech (21,7 proc.) i w Rumunii (21,8 proc.).
Płeć piękna górą
Z badań Eurostatu wynika, że dziewczęta lepiej sobie radzą z nauką – odsetek przedwcześnie kończących naukę szkolną jest w ich przypadku o 24 proc. niższy niż wśród chłopców. Największe różnice pod tym względem występują na Cyprze, (+58 proc.), na Litwie, w Luksemburgu (+57 proc.) i w Polsce (+55 proc.), gdzie chłopców przedwcześnie kończących naukę jest dwa razy więcej niż dziewcząt.
Również jeśli chodzi o studia wyższe, to kobiety mają większe (o 27 proc.) szanse je ukończyć. Największe różnice między kobietami a mężczyznami odnotowuje się na Łotwie (+85 proc.) i w Estonii.
Dane zebrał Eurostat w ramach badania aktywności ekonomicznej ludności, które dostarcza danych na temat sytuacji i tendencji na rynku pracy UE (w tym na temat uczestnictwa w edukacji i szkoleniu oraz o poziomie osiągnięć w tej sferze). (bba)
źródło: KE
Eurostat
www.euractiv.pl/przedsiebiorczosc-i-praca/artykul/eurostat-polska-niele-...
zdjęcie: Cecilia Larsson Lantz/imagebank.sweden.se