Jak podaje portal mojanorwegia.pl, w Norwegii powstaÅ‚a inicjatywa, której pomysÅ‚odawcy proponujÄ…, by Norwegia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez FinlandiÄ™, przekazaÅ‚a swojemu sÄ…siadowi górÄ™ Halti, a konkretnie jej szczyt.
W 2017 roku Finlandia bÄ™dzie obchodzić setnÄ… rocznicÄ™ wywalczenia sobie niezależnego paÅ„stwa. Tak ważnÄ… uroczystość należy uczcić dobrym prezentem. Pewien Norweg wpadÅ‚ na pomysÅ‚, aby z tej okazji podarować sÄ…siedniemu krajowi... górÄ™.
Góra Halti znajduje siÄ™ na granicy miÄ™dzy FinlandiÄ… i NorwegiÄ…. Oficjalnie jest uznawana jako najwyższy punkt w Finlandii. W praktyce jednak szczyt góry znajduje siÄ™ już za fiÅ„skÄ… granicÄ…, po stronie norweskiej. KÅ‚opotliwe poÅ‚ożenie sprawiÅ‚o, że przy podawaniu wysokoÅ›ci góry Finowie „obniżajÄ…” nieco swój najwyższy szczyt, podajÄ…c wartość o kilkadziesiÄ…t metrów mniejszÄ… niż w rzeczywistoÅ›ci.
Góra ma wysokość 1324 m.n.p.m na terytorium fiÅ„skim, ale po przekroczeniu norweskiej granicy i dotarciu na szczyt Halti, stanie siÄ™ na wysokoÅ›ci 1361 m.n.p.m. PomysÅ‚odawca akcji, Bjørn Geirr Harsson, emerytowany norweski geofizyk chce „przekazać” Finlandii kawaÅ‚ek tej góry.
– "SpotkaÅ‚em wielu Finów, których drażni to, że szczyt ich najwyższej góry znajduje siÄ™ tak naprawdÄ™ w Norwegii. Jestem przekonany, że nasi sÄ…siedzi cieszyliby siÄ™ z prezentu takiej wagi, a nasz kraj nie ucierpiaÅ‚by na tym terytorialnie. Chodzi o obszar obejmujÄ…cy 150 metrów na póÅ‚noc i 200 metrów na wschód" – przekonuje Harsson.
Harsson przez wiele lat pracowaÅ‚ dla Norweskiego UrzÄ™du ds. Kartografii (Statens kartverk). SiedemdziesiÄ™ciopiÄ™ciolatek opowiada, że pierwszy raz wpadÅ‚ na ten pomysÅ‚ w 1972 roku, kiedy lataÅ‚ samolotem nad granicÄ… norwesko-fiÅ„skÄ…. ZażartowaÅ‚ wtedy, że Norwegia mogÅ‚aby spokojnie odstÄ…pić jeden ze swoich szczytów, ponieważ w kraju znajduje siÄ™ już wiele majestatycznych wierzchoÅ‚ków. Od tego czasu ta myÅ›l nie dawaÅ‚a mu spokoju. W 2017 roku nadarzy siÄ™ niepowtarzalna okazja, aby wreszcie zrealizować szalony pomysÅ‚.
Aby poznać zdanie Norwegów na temat tego oryginalnego pomysÅ‚u, stworzono stronÄ™ facebookowÄ… „Halti som jubileumsgave” (tÅ‚um. „Halti jako jubileuszowy prezent”), gdzie można dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej o sposobie realizacji tego celu. WypowiadajÄ… siÄ™ tam zarówno Finowie, jak i Norwegowie. Obie strony sÄ… pozytywnie nastawione do pomysÅ‚u i deklarujÄ… wsparcie inicjatywy.
Jednak Harsson nie ograniczyÅ‚ siÄ™ wyłącznie do wirtualnej dziaÅ‚alnoÅ›ci. WystosowaÅ‚ już oficjalne pismo do norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie przedstawiÅ‚ swój pomysÅ‚. Politycy jednak na razie nie chcÄ… komentować sprawy.
O pomyśle entuzjastycznie wypowiadają się natomiast przedstawiciele Norweskiego Towarzystwa Kartograficznego.
– "Pan Harsson wpadÅ‚ na bardzo dobry pomysÅ‚. To piÄ™kny prezent dla kraju, któremu brakuje wysokich gór, a najwyższy punkt nie jest nawet szczytem" – mówiÅ‚a w wywiadzie dla NRK, Anna Catherinr Frøstrup, obecna przewodniczÄ…ca Towarzystwa.
Markku Markkula, przedstawiciel fiÅ„skiego towarzystwa geograficznego twierdzi, że przy realizacji celu mogÅ‚oby siÄ™ pojawić kilka problemów natury prawnej, jednak wszystkie sÄ… do rozwiÄ…zania.
– "Najważniejsze byÅ‚oby sporzÄ…dzenie i zawarcie formalnej umowy miÄ™dzy dwoma paÅ„stwami. PomysÅ‚ może zostać zrealizowany jeÅ›li osiÄ…gniemy porozumienie" – mówi Markkula.
Jeżeli oba kraje ustalÄ… wspólne, oficjalne stanowisko, to być może terytorium Finlandii powiÄ™kszy siÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci o kilka dodatkowych metrów.
ŹródÅ‚o: portal mojanorwegia.pl