W 2017 roku Finlandia wspiera jedenaście kluczowych projektów technologicznych w obszarze energii 22-02-2017

W styczniu fiÅ„skie Ministerstwo Gospodarki i Pracy ogÅ‚osiÅ‚o decyzjÄ™ dotyczÄ…cÄ… wsparcia projektów inwestycyjnych w obszarze energii odnawialnej i nowych technologii energetycznych. Kwota wsparcia w wysokoÅ›ci 39,7 mln euro zostaÅ‚a podzielona miÄ™dzy 11 kluczowych projektów w obszarze energii.

Cztery z wybranych projektów dotyczÄ… wykorzystania biogazu w branży transportowej, pięć nowych systemów energetycznych i efektywnoÅ›ci energetycznej, jeden energii sÅ‚onecznej, a jeden infrastruktury umożliwiajÄ…cej Å‚adowanie samochodów elektrycznych.

Subwencje obejmujÄ… okoÅ‚o 30 procent dozwolonych kosztów projektów, tj. okoÅ‚o 130 mln euro, jednak Å‚Ä…czna kwota inwestycji w projekty jest znacznie wyższa.

Celem procesu aplikacji jest identyfikacja projektów, które sÄ… najbardziej odpowiednie w kontekÅ›cie celów klimatycznych i energetycznych wyznaczonych w Finlandii i UE na rok 2030. ZÅ‚ożono 56 wniosków.
Projekty, które otrzymajÄ… dotacje, prezentujÄ… lub pilotujÄ… rozwiÄ…zania technologiczne uznane za niezbÄ™dne do osiÄ…gniÄ™cia celów na rok 2030. Ponadto w zaÅ‚ożeniu systemy te wykorzystujÄ… konkretny, krajowy know-how oraz majÄ… ogromny potencjaÅ‚ eksportowy.

Oprócz rozwiÄ…zaÅ„ dotyczÄ…cych sektora transportowego kluczowym celem byÅ‚a komercjalizacja nowych technologii w dziedzinie energii. DziÄ™ki temu wsparcie ma być skuteczniejsze, gdyż udzielane jest kilku różnym projektom.

Nacisk na ograniczenie emisji tworzy nowe szanse biznesowe
Presja na ograniczenie emisji w sektorze transportowym jest ogromna. IstotnÄ… rolÄ™ w wykorzystywanych w przyszÅ‚oÅ›ci w ruchu drogowym rozwiÄ…zaniach odgrywać bÄ™dzie biogaz. MożliwoÅ›ci wykorzystania pojazdów nim napÄ™dzanych można zwiÄ™kszyć poprzez wzrost produkcji biogazu i rozbudowÄ™ sieci miejsc, w których można go tankować. NowÄ… technologiÄ… w tych projektach jest skraplanie biogazu, konwersja dwutlenku wÄ™gla w metan oraz Å‚Ä…czenie biogazu z biodieslem.

Skroplony biogaz może być też wykorzystywany w ciężkim transporcie drogowym a także taniej dostarczany do stacji benzynowych. Rentowność projektów w przyszÅ‚oÅ›ci zwiÄ™kszÄ… kolejne innowacje i nowe rozwiÄ…zania technologiczne dotyczÄ…ce zakÅ‚adów produkujÄ…cych biogaz. Wiele z tych rozwiÄ…zaÅ„ wpisywać siÄ™ bÄ™dzie w zasady tzw. gospodarki okrężnej, czyli zakÅ‚adajÄ…cej minimalizacjÄ™ wpÅ‚ywu na Å›rodowisko wytwarzanych produktów poprzez wybór skÅ‚adników i projektowanie w sposób, który umożliwi ich ponowne wykorzystanie.

 - „Wsparcie udzielone tym kluczowym projektom jest także wyjÄ…tkowÄ… szansÄ… dla firm miÄ™dzynarodowych. Finlandia jest doskonaÅ‚ym miejscem do produkcji zaawansowanych biopaliw wykorzystywanych w transporcie. Odnotowujemy duży popyt na nowe możliwoÅ›ci produkcyjne, wdrożyliÅ›my dobrze funkcjonujÄ…ce regulacje i mamy dostÄ™p do Å›wiatowej klasy partnerów” - mówi Jari Tielinen, starszy doradca w fiÅ„skim oddziale Finpro Invest.

ŹródÅ‚o: www.investinfinland.fi
Zdjęcie: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D