Opracowana w Finlandii metoda uzyskiwania białka przy udziale energii elektrycznej może ograniczyć głód na świecie 23-08-2017

W ramach wspólnego projektu badawczego Uniwersytetu Technologicznego Lappeenranta (LUT) i FiÅ„skiego OÅ›rodka BadaÅ„ Technicznych VTT udaÅ‚o siÄ™ uzyskać biaÅ‚ko z jednokomórkowych organizmów. W procesie tym potrzebna byÅ‚a tylko energia elektryczna i dwutlenek wÄ™gla. Wytwarzane w ten sposób biaÅ‚ko bÄ™dzie można w przyszÅ‚oÅ›ci wykorzystać do bezpiecznej dla Å›rodowiska produkcji żywnoÅ›ci oraz pasz i pozyskiwać je wszÄ™dzie tam, gdzie dostÄ™pna jest energia odnawialna, na przykÅ‚ad sÅ‚oneczna.

W praktyce wszystkie surowce znajdujÄ… siÄ™ w powietrzu. TechnologiÄ™ tÄ™ bÄ™dzie wiÄ™c można stosować na pustyniach i wszÄ™dzie, gdzie panuje gÅ‚ód. Jednym z alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„ jest reaktor domowy, czyli urzÄ…dzenie, dziÄ™ki któremu konsument sam wyprodukuje potrzebne mu biaÅ‚ko – wyjaÅ›nia Juha-Pekka Pitkänen z VTT.

BiaÅ‚ko uzyskane za pomocÄ… energii elektrycznej zastÄ…pi paszÄ™, co umożliwi wykorzystanie obszarów uprawnych na inne cele – na przykÅ‚ad ich zalesienie. Å»ywność bÄ™dzie produkowana wtedy, gdy bÄ™dzie potrzebna.

- W przeciwieÅ„stwie do tradycyjnego rolnictwa metoda, nad którÄ… pracujemy, nie wymaga lokalizacji sprzyjajÄ…cej uprawom – odpowiednich temperatur, wilgotnoÅ›ci czy okreÅ›lonego typu gleby. Ma to być w peÅ‚ni zautomatyzowana produkcja paszy w kilku kontenerach znajdujÄ…cych siÄ™ w gospodarstwie rolnym. ZbÄ™dne w niej bÄ™dÄ… Å›rodki do zwalczania szkodników. W zamkniÄ™tym procesie bÄ™dzie siÄ™ wykorzystywać jedynie niezbÄ™dne iloÅ›ci substancji odżywczych przypominajÄ…cych nawozy. Wyeliminowane zostanÄ… wiÄ™c zagrożenia dla Å›rodowiska naturalnego, takie jak wycieki szkodliwych substancji do rzek oraz emisja gazów cieplarnianych – mówi prof. Jero Ahola z LUT.

Dziesięciokrotnie większa wydajność energetyczna
Naukowcy szacujÄ…, że ten sposób tworzenia żywnoÅ›ci jest prawie dziesięć razy wydajniejszy energetycznie od zwykÅ‚ej fotosyntezy zachodzÄ…cej podczas uprawy soi i innych form biaÅ‚ka. Jeżeli produkt ma być konkurencyjny, proces produkcji musi stać siÄ™ jeszcze bardziej efektywny. Obecnie produkcja grama biaÅ‚ka zajmuje okoÅ‚o dwóch tygodni i wykorzystuje siÄ™ w niej sprzÄ™t laboratoryjny wielkoÅ›ci filiżanki do kawy.

Uczeni planujÄ… rozpoczÄ™cie produkcji pilotażowej w iloÅ›ciach wystarczajÄ…cych do dalszych prac badawczych i testów oraz do wstÄ™pnych kroków majÄ…cych na celu komercjalizacjÄ™ tego sukcesu.
Aktualnie skupiamy siÄ™ na opracowaniu technologii, projektowaniu reaktora oraz poprawie wydajnoÅ›ci i kontroli procesu. Zagadnienie kontroli obejmuje możliwość korygowania i modelowania wykorzystania energii odnawialnej, aby umożliwić drobnoustrojom jak najszybszy wzrost. Chcemy, by pomysÅ‚ ten przeksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ w masowy produkt, którego cena bÄ™dzie spadać wraz z upowszechnianiem siÄ™ technologii. Harmonogram komercjalizacji bÄ™dzie zależeć od sytuacji gospodarczej – mówi Ahola.

Zawartość białka na poziomie 50%

W dÅ‚uższej perspektywie biaÅ‚ko wytwarzane naszÄ… metodÄ… ma być wykorzystywane w potrawach i produktach spożywczych w formie, w jakiej zostaÅ‚o stworzone. Mieszanka jest bardzo odżywcza – zawiera ponad 50% biaÅ‚ka i 25% wÄ™glowodanów, reszta to tÅ‚uszcze i kwasy nukleinowe. KonsystencjÄ™ produktu koÅ„cowego można modyfikować, zmieniajÄ…c organizmy wykorzystywane w produkcji – wyjaÅ›nia Pitkänen.

Badania te sÄ… częściÄ… zakrojonego na szerokÄ… skalÄ™ projektu Neo-Carbon Energy, prowadzonego wspólnie przez LUT i VTT, który ma na celu jest stworzenie bezemisyjnego systemu energetycznego w peÅ‚ni opartego na źródÅ‚ach odnawialnych. Zaplanowany na cztery lata projekt „Å»ywność dziÄ™ki energii elektrycznej” finansowany jest przez AkademiÄ™ FiÅ„skÄ….

ŹródÅ‚o: www.lut.fi
Zdjęcie: Kimmo Brandt/ Helsinki Convention Bureau

Projekt i wykonanie i2D