Islandia pozostaje krajem największej równości płci 6-11-2017

Autor: Geir Finnsson

Już dziewiąty rok z rzędu Islandia została uznana za kraj największej równości płci – tak wynika z indeksu Global Gender Gap opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Kraje nordyckie znajdują się pod tym względem w światowej czołówce – w pierwszej piątce są również Norwegia, Finlandia i Szwecja – ale Islandia wciąż jest na najwyższej pozycji. Indeks nierówności wynosi tu tylko 12 procent.

Z danych wynika, że w skali ogólnej 68 procent globalnej luki nierówności zostało zamknięte, ale jest to lekkie cofnięcie się w stosunku do lat poprzednich, w których likwidacja nierówności osiągnęła poziom 68,1 procent. Zmiana ta wynika głównie z powiększenia się nierówności w obszarach szans gospodarczych i udziału we władzy, w których nierówność jest największa.

Przy obecnym tempie prognozowany termin zamknięcia globalnej luki nierówności wynosi 100 lat, podczas gdy w zeszłym roku były to tylko 83 lata. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że w ostatnich 12 miesiącach sytuacja poprawiła się w ponad połowie ze 144 zbadanych krajów.

W Islandii luka nierówności została zamknięta w 87 procentach. Od roku 2016 zmniejszyła się o 10 procent, co plasuje Islandię wśród krajów zmierzających do równości płci w najszybszym tempie. Postępy te zwróciły uwagę przedstawicieli Światowego Forum Ekonomicznego, którzy poprosili rząd Islandii o przygotowanie raportu w tej sprawie. Autorzy raportu stwierdzili, że wyrównywanie szans nie dokonuje się samo z siebie, lecz wymaga „zbiorowego wysiłku i solidarności obrońców praw kobiet, woli politycznej oraz zmian prawnych i budżetowych, a także systemu kwot”.
Z raportem można zapoznać się tutaj: www.weforum.org

Źródło:icelandreview.com
Zdjęcie: absfreepic.com

 

Projekt i wykonanie i2D