Szwecja robi dla świata więcej niż jakikolwiek inny kraj 14-11-2017

Według publikacji portalu Business Insider „Gdyby ONZ dawało nagrody krajom robiącym najwięcej dla światowej wspólnoty, trofeum to z pewnością przypadłoby Szwecji”.

W przytoczonych w materiale wynikach ubiegłorocznego  raportu „Good Country Index”, w którym oceniono 163 kraje pod kątem ich wkładu w dobro globalnej wspólnoty, Szwecja znalazła się na pierwszym miejscu. Ten niewielki nordycki kraj był pierwszy w kategoriach Dobrobyt i równość oraz Zdrowie i jakość życia.

Szwedzi muszą być już znudzeni tym, że ich kraj trafia na szczyty tak wielu rankingów, ale tak właśnie się dzieje – powiedział magazynowi „Local” Simon Anholt, jeden z twórców indeksu.

Anholt zauważa, że Szwecja jest również w czołówce najbardziej innowacyjnych państw świata. W czerwcu tego roku znalazła się na drugim miejscu rankingu Global Innovation Index,  w znacznej mierze za sprawą poziomu szwedzkich wyższych uczelni. W ostatnich czterech latach zawsze mieściła się w pierwszej trójce tej klasyfikacji.

Opracowując Good Country Index, autorzy  uwzględnili 35 aspektów, które ostatecznie złożyły się na siedem „koszyków”: Nauka i technologia, Kultura, Światowy pokój i bezpieczeństwo, Ład światowy, Ziemia i klimat, Dobrobyt i równość oraz Zdrowie i jakość życia.

Dane pochodzą ze źródeł takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Bank Światowy. Pierwsze miejsce w dwóch ostatnich kategoriach Szwecja zawdzięcza swojej trosce o prawa człowieka, zarówno w kraju, jak i na świecie. Przypomnijmy: To właśnie Szwecja oferuje najdłuższe urlopy rodzicielskie dla matek i ojców. Mogą oni wykorzystać 480 dni, z czego 90 dni zarezerwowane jest wyłącznie dla ojców – ma to zachęcić ich do pozostania z dzieckiem i sprzyjać budowaniu więzi. Szwecjajest także państwem, które bardzo często kieruje własnych lekarzy do krajów dotkniętych kryzysami zdrowotnymi i epidemiami. 
 

Źródło: www.businessinsider.com
Zdjęcie: absfreepic.com

 

Projekt i wykonanie i2D