W Danii liczba „zielonych” miejsc pracy nadal rośnie 16-11-2017

Duński Urząd Statystyczny podał, że w 2016 roku liczba miejsc pracy przy ekologicznych produktach i usługach wzrosła o 4 procent. Wzrostowi zatrudnienia towarzyszył podobny wzrost przychodów w branży.

Publikowane corocznie dane na ten temat dotyczą działalności gospodarczej związanej z ochroną środowiska naturalnego i oszczędzaniem zasobów. Wynika z nich, że wzrosła nie tylko liczba miejsc pracy oraz przychody. Od roku 2015 zwiększyła się również o 14 procent sprzedaż energii odnawialnej, która stanowi pond 50 procent łącznych obrotów firm z tej branży. Główną przyczyną wzrostu jest zwiększona produkcja turbin wiatrowych, chociaż energię odnawialną uzyskuje się także z innych źródeł, takich jak biomasa, energia słoneczna itp.

Zielone miejsca pracy – od 2014 roku ich liczba wzrosła o 20 procent

Obecnie w duńskiej branży zielonych produktów i zatrudnionych jest 71 400 osób. W roku 2015 było ich 69 000, co oznacza wzrost o 4 procent. W roku 2014 w branży tej pracowało 59 000 osób. A zatem w ostatnich trzech latach pojawiło się w niej o 20 procent więcej miejsc pracy. Duński Urząd Statystyczny łączy ten wzrost zatrudnienia ze wzrostem przychodów w branży. Najwięcej miejsc pracy powstało w ekologicznym rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie – było ich o ponad 10 procent więcej niż w 2015 roku. Inne obszary wzrostu zatrudnienia to przemysł maszynowy (8,3 procent) i budownictwo (4,2 procent). Szybki rozwój budownictwa wymusił stworzenie nowych miejsc pracy przy produkcji materiałów izolacyjnych, odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków oraz rozbudowie sieci ciepłowniczej. Obecnie w branży zielonych produktów i usług pracuje 3 procent wszystkich osób zatrudnionych w Danii.

Duńskie zielone rachunki narodowe
Dane te stanowią część tak zwanych zielonych rachunków narodowych. Rachunki te (grønt nationalregnskab) są prowadzone na polecenie duńskiego parlamentu od 2015 roku. Zielone rachunki, po angielsku nazywane Environmental-Economic Accounts, czyli rachunkami środowiskowo-ekonomicznymi, są dodatkiem do sporządzanych wcześniej rachunków narodowych. Identyfikuje się w nich działalności związane z ochroną środowiska, wytwarzaniem ekologicznych produktów i usług, uwzględnia się podatki ekologiczne i proekologiczne subsydia. Zielone rachunki narodowe oferują więc pełniejszy, bardziej zniuansowany obraz rozwoju gospodarczego i jego kosztów ekologicznych. Pozwalają na przykład ocenić, czy wzrostowi gospodarczemu towarzyszyła proporcjonalna do niego degradacja środowiska naturalnego, czy też procesy produkcyjne stały się bardziej przyjazne środowisku i umożliwiły efektywniejsze wykorzystanie zasobów. 

Dania jest dziś jednym z pięćdziesięciu krajów sporządzających częściowe lub pełne zielone rachunki narodowe. W Danii sporządza się je zgodnie z międzynarodowym standardem, jakim jest System of Environmental Economic Accounting Central Framework opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Monetarny i Unię Europejską.

Duński Urząd Statystyczny we współpracy z Uniwersytetem Kopenhaskim pracuje obecnie nad stworzeniem tak zwanego zielonego Produktu Krajowego Brutto, w którym poza elementami uwzględnianymi tradycyjnie przy obliczaniu PKB – takimi jak wielkość produkcji, zakupy i płace – zostaną uwzględnione ekonomiczne koszty szkód środowiskowych i zużycia zasobów. Projekt ten jest finansowany przez KR Foundation. Ma zostać zakończony w 2019 roku.

Źródło: stateofgreen.com
Zdjęcie: pixabay.com

Projekt i wykonanie i2D