Raport IEA – Dania zmierza do uniezależnienia się od paliw kopalnych do 2050 roku 15-12-2017

MiÄ™dzynarodowa Agencja do spraw Energii (International Energy Agency, IEA) zaprezentowaÅ‚a raport na temat polityki energetycznej Danii. Zwrócono w nim uwagÄ™ na starania, jakie podejmuje siÄ™ w tym kraju w celu dekarbonizacji branży energetycznej przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnych dostaw energii. ZnalazÅ‚y siÄ™ tam również zalecenia w sprawie przyszÅ‚ego kierunku rozwoju duÅ„skiej polityki energetycznej.

W liczÄ…cym 209 stron raporcie na temat polityki energetycznej Danii opublikowanym przez International Energy Agency za najważniejsze uznano dwie kwestie: dążenie do wÅ‚Ä…czenia do sieci energetycznej jeszcze wiÄ™kszej iloÅ›ci energii pochodzÄ…cej ze źródeÅ‚ odnawialnych (dziÅ› jej udziaÅ‚ wynosi 45 procent) oraz projekt dekarbonizacji branży ciepÅ‚owniczej. 

Dania od dawna stawia sobie ambitne cele w polityce energetycznej. Jednym z nich jest zamiar wyeliminowania do 2050 roku paliw kopanych i minimalizacja emisji dwutlenku węgla. Autorzy raportu IEA przyznali, że Duńczycy zmierzają konsekwentnie do ich realizacji.

W ciÄ…gu ostatnich dwóch dekad w Danii nastÄ…piÅ‚y istotne zmiany w sposobach wytwarzania elektrycznoÅ›ci. UdziaÅ‚ wÄ™gla jest coraz mniejszy – jest on zastÄ™powany przez turbiny wiatrowe i bioenergiÄ™.

Od 2011 roku, w którym dokonano równie obszernej analizy duÅ„skiej branży energetycznej, kraj poczyniÅ‚ duże postÄ™py, jeÅ›li chodzi o dekarbonizacjÄ™, zachowujÄ…c przy tym wysoki poziom stabilnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa dostaw energii. Dania jest jednym z krajów o najniższym zużyciu wÄ™gla i energii wÅ›ród paÅ„stw objÄ™tych rankingiem.

Dania światowym liderem integracji energii odnawialnej
Dania znalazÅ‚a siÄ™ również w Å›wiatowej czoÅ‚ówce pod wzglÄ™dem systemowej integracji niestabilnej  energii odnawialnej (variable renewable energy – VRE); może siÄ™ pochwalić najwyższym udziaÅ‚em elektrowni wiatrowych w produkcji prÄ…du oraz stabilnoÅ›ciÄ… dostaw zarówno na poziomie transmisji, jak i dystrybucji. Poza tym jest jednym z liderów wykorzystania energooszczÄ™dnych technologii, w tym kogeneracji (combined heat and power – CHP), z której pochodzi poÅ‚owa sprzedawanej w Danii elektrycznoÅ›ci i dwie trzecie ciepÅ‚a.

– To optymistyczne, gdy widzi siÄ™, że energia wiatrowa staje siÄ™ rynkowo konkurencyjna – powiedziaÅ‚ Paul Simons, jeden z dyrektorów w IEA, który przedstawiÅ‚ raport w Danii.

– Dania jest obecnie uznawana za jednego z globalnych liderów, jeÅ›li chodzi o integracjÄ™ niestabilnych źródeÅ‚ energii odnawialnej. JednoczeÅ›nie, dziÄ™ki niezawodnoÅ›ci i elastycznoÅ›ci sieci domowych oraz poÅ‚Ä…czeÅ„ z sieciami paÅ„stw sÄ…siednich, utrzymuje ona stabilność i bezpieczeÅ„stwo dostaw – dodaÅ‚ Simons.

Elektrociepłownie a energia odnawialna
W raporcie zauważono, że dla dekarbonizacji gospodarki duże znaczenie bÄ™dzie miaÅ‚a branża ciepÅ‚ownicza. Lokalne ciepÅ‚ownie już przestawiajÄ… siÄ™ z wÄ™gla na biomasÄ™, a wÅ‚aÅ›ciciele domów rezygnujÄ… z oleju opaÅ‚owego i gazu na rzecz źródeÅ‚ odnawialnych. Autorzy raportu przestrzegli, że jeÅ›li Dania ma zrealizować swoje cele, ten trend musi zostać utrzymany.

Dania stosuje na dużą skalÄ™ kogeneracjÄ™ i posiada elektrociepÅ‚ownie o dużych możliwoÅ›ciach magazynowania ciepÅ‚a, co w poÅ‚Ä…czeniu z rozwiniÄ™tÄ… energetykÄ… wiatrowÄ… stwarza szansÄ™ na efektywnÄ… integracjÄ™ systemów dostarczajÄ…cych ciepÅ‚o i energiÄ™ elektrycznÄ…, na przykÅ‚ad przy zastosowaniu dużych pomp cieplnych. Å»eby wykorzystać ten potencjaÅ‚, potrzebna jest mÄ…dra polityka paÅ„stwa. Szczególne znaczenie bÄ™dzie miaÅ‚o wÅ‚aÅ›ciwe opodatkowanie paliw i energii elektrycznej.

Raport potwierdza również, że dziÄ™ki zwiÄ™kszonej efektywnoÅ›ci wykorzystania energii i coraz powszechniejszemu stosowaniu jej odnawialnych źródeÅ‚ zmniejszyÅ‚a siÄ™ generowana przez branżę emisja CO2. Dania jednak, podobnie jak wszystkie kraje, wciąż ma wiele do zrobienia w kwestii emisji CO2 generowanej przez transport.

ŹródÅ‚o: stateofgreen.com

Projekt i wykonanie i2D