Z Helsinek do Tallinna w 15 minut – nowe możliwości transportu zrewolucjonizują życie w Finlandii 5-01-2018

Już za 30 lat Finowie będą mogli w 10 godzin dotrzeć pociągiem do Berlina lub w 15 minut dojeżdżać do pracy z Helsinek do Tallinna.

Jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ fiÅ„ski transport w roku 2050? Jak wpÅ‚ynie naÅ„ postÄ™pujÄ…ca automatyzacja i zmiany klimatu? FiÅ„ski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Yle stworzyÅ‚ ze studentami uniwersytetów Metropolia i Haaga-Helia zespóÅ‚, którego zadaniem byÅ‚o zastanowienie siÄ™ nad możliwoÅ›ciami, jakie za trzydzieÅ›ci lat bÄ™dÄ… mieli do dyspozycji fiÅ„scy podróżni.

PodstawÄ… wniosków sformuÅ‚owanych przez zespóÅ‚ byÅ‚y prognozy organizacji badawczej Bermuda Institute of Ocean Sciences i opinie specjalistów od transportu oraz futurologów.

Jego czÅ‚onkowie przewidujÄ…, że w 2050 roku podróż z Helsinek do Tallinna bÄ™dzie trwaÅ‚a 15 minut. Stanie siÄ™ to możliwe dziÄ™ki kapsule hyperloop przemieszczajÄ…cej siÄ™ z prÄ™dkoÅ›ciÄ… 1200 km/h w próżniowym tunelu. Ta sama technologia pozwoli w ciÄ…gu póÅ‚ godziny dotrzeć z Helsinek do Sztokholmu.
Tradycyjne pociągi będą się poruszać kilka razy szybciej niż obecnie. Dzięki tunelowi dojadą w 30 minut do Tallinna i po 10 godzinach dotrą dzięki sieci Rail Baltica przez Warszawę do Berlina.

Nowa koncepcja Jedwabnego Szlaku
W ciÄ…gu godziny bÄ™dzie można dotrzeć z Helsinek do Turku i w tym samym czasie z Turku do Tampere. Czas podróży z Jyväskylä do Oulu skróci siÄ™ o poÅ‚owÄ™.
Finlandia bÄ™dzie miaÅ‚a prawdopodobnie do tej pory system superszybkich torów magnetycznych, na których unoszÄ…ce siÄ™ nad nimi pociÄ…gi bÄ™dÄ… rozwijać prÄ™dkość do 600 km/h.

Uznano za rzecz oczywistÄ…, że w 2050 roku wszystkie Å›rodki transportu publicznego – autobusy, metro, pociÄ…gi i tramwaje – nie bÄ™dÄ… potrzebowaÅ‚y kierowców.
Usprawniona sieć transportu wpÅ‚ynie znaczÄ…co na fiÅ„skÄ… gospodarkÄ™, ponieważ coraz wiÄ™cej ludzi bÄ™dzie pracować i wypoczywać poza granicami kraju. Helsinki i Tallinn stanÄ… siÄ™ miastami symbiotycznymi, powiÄ…zanymi w podobny sposób, w jaki dziÅ› powiÄ…zane sÄ… Malmö i Kopenhaga.
Wraz z unowocześnieniem połączeń kolejowych zmniejszy się odczuwalny dystans do Chin. Chińska inicjatywa Pasa i Szlaku ma na celu odrodzenie dawnego Jedwabnego Szlaku łączącego Azję z Europą. Szybka droga z Chin do Moskwy ma zostać oddana do użytku w 2040 roku.

Korzyści dla dojeżdżających do pracy i dla środowiska

Gdy kosztowna infrastruktura nowych Å›rodków transportu bÄ™dzie już gotowa, wydatki na jej utrzymanie bÄ™dÄ… minimalne. Eksploatacja pociÄ…gów napÄ™dzanych energiÄ… odnawialnÄ… bÄ™dzie tania i nie bÄ™dzie generować emisji gazów cieplarnianych.
Podróż pociÄ…giem stanie siÄ™ również bardziej komfortowa. ZwiÄ™kszone zostanÄ… możliwoÅ›ci pracy podczas podróży, a w wagonach znajdÄ… siÄ™ pomieszczenia do uprawiania ćwiczeÅ„ fizycznych oraz przedziaÅ‚y prywatne. Wyeliminowane zostanÄ… zbÄ™dne postoje, ceny przejazdów spadnÄ…, a pasażerowie zacznÄ… rezygnować z transportu lotniczego na rzecz superszybkich pociÄ…gów, kapsuÅ‚ hyperloops oraz pociÄ…gów magnetycznych. To dobra wiadomość dla naszej planety.

ŹródÅ‚o: yle.fi
Zdjęcie: Kimmo Brandt/ VisitFinland.com

Projekt i wykonanie i2D