Fiński minister środowiska proponuje, by do 2025 roku uwolnić Finlandię od węgla 24-01-2018

Minister środowiska i energii Kimmo Tiilikainen uważa, że Finlandia powinna przyspieszyć wprowadzenie przewidzianego na 2030 rok zakazu wykorzystywania węgla w branży energetycznej. Jego zdaniem można będzie to zrobić już w roku 2025.

Minister Kimmo Tiilikainen chce, żeby Finlandia pozbyła się elektrowni węglowych już za siedem lat. Minister pracy i gospodarki zamierza doprowadzić do tego w 2030 roku, ale Tiilikainen oświadczył, że będzie dążył do przesunięcia terminu na rok 2025.
W wywiadzie dla fiÅ„skiego radia minister uzasadniaÅ‚ swojÄ… inicjatywÄ™, cytujÄ…c liczby opublikowane przez FiÅ„ski UrzÄ…d Statystyczny, z których wynika, że emisja gazów cieplarnianych wciąż roÅ›nie. UrzÄ…d poinformowaÅ‚ w grudniu 2017 roku, że krajowa emisja dwutlenku wÄ™gla byÅ‚a o 6 procent wiÄ™ksza niż w roku 2016. GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… tego wzrostu byÅ‚o nieoczekiwane zwiÄ™kszenie iloÅ›ci wÄ™gla spalanego w celu produkcji energii elektrycznej i ogrzewania.

Czy jednak minister faktycznie wierzy, że Finlandia jest w stanie uwolnić siÄ™ od zależnoÅ›ci od energii wÄ™glowej w czasie krótszym od dekady?

Im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla Å›rodowiska. W raporcie, który przygotowujemy, okreÅ›limy wpÅ‚yw, jaki bÄ™dzie miaÅ‚o szybsze wprowadzenia zakazu – powiedziaÅ‚ Tiilikainen.
WÄ™giel wciąż jest powszechnie stosowany do ogrzewania domów w najwiÄ™kszych miastach poÅ‚udniowej Finlandi, takich jak Helsinki, Espoo, Vantaa i Lahti. Jest również podstawowym źródÅ‚em energii w poÅ‚ożonym na zachodnim wybrzeżu kraju mieÅ›cie Vaasa.

Jak Finowie ogrzejÄ… swoje domy?
Polityczne decyzje w sprawie przyszÅ‚oÅ›ci wÄ™gla bÄ™dÄ… miaÅ‚y wpÅ‚yw na życie wielu mieszkaÅ„ców kraju. OkoÅ‚o 1,2 miliona osób jest zależnych od lokalnych ciepÅ‚owni wÄ™glowych. Czy Finlandia zdoÅ‚a bez wÄ™gla utrzymać ciepÅ‚o w ich domach i dostarczyć do nich elektryczność?
Tiilikainen uważa, że na krótkÄ… metÄ™ rozwiÄ…zaniem problemu może być gaz ziemny, który emituje przy spalaniu o 60 procent mniej gazów cieplarnianych.
Można to zrobić, wykorzystujÄ…c istniejÄ…ce urzÄ…dzenia. W dÅ‚uższej perspektywie alternatywÄ… dla wÄ™gla bÄ™dzie energia geotermalna, ciepÅ‚o odzyskiwane z rozmaitych procesów przemysÅ‚owych, a także biomasa i biogaz – wyjaÅ›niÅ‚ minister.

Gaz jako czystsza alternatywa dla węgla
W ostatniej dekadzie zużycie gazu ziemnego w Finlandii zmniejszyÅ‚o siÄ™ o poÅ‚owÄ™ z powodu podwyższonej stawki podatkowej. Minister Tiilikainen zauważyÅ‚, że wiele elektrociepÅ‚owni gazowych pracuje poniżej swoich mocy, a niektóre zostaÅ‚y unieruchomione. W obecnej sytuacji – dodaÅ‚ – wÄ™giel staÅ‚ siÄ™ dla firm energetycznych wyborem taÅ„szym od gazu. Dlatego minister zamierza skorygować system podatkowy tak, by wyeliminować tÄ™ zachÄ™tÄ™.
JeÅ›li regionalne firmy ciepÅ‚ownicze majÄ… zastÄ…pić wÄ™giel gazem ziemnym, musimy już w 2019 roku zmienić stawki podatkowe tak, żeby zwiÄ™kszyć „konkurencyjność” gazu ziemnego – powiedziaÅ‚ Tiilikainen.
ZapowiedziaÅ‚ jednoczeÅ›nie, że w przygotowanym ministerialnym raporcie znajdzie siÄ™ analiza proponowanych zmian podatkowych i że rzÄ…d przedyskutuje je w czasie jesiennych rozmów w sprawie budżetu.

JeÅ›li chodzi o dostawy gazu ziemnego Finlandia jest obecnie w znacznej mierze zależna od Rosji, ale jak zauważyÅ‚ minister, wkrótce pojawiÄ… siÄ™ nowi dostawcy, ponieważ dziÄ™ki gazociÄ…gowi Baltic Connector, który poÅ‚Ä…czy FinlandiÄ™ z EstoniÄ…, krajowy rynek gazu zostanie zintegrowany z rynkiem Unii Europejskiej. Buduje siÄ™ również terminale LNG, które umożliwiÄ… Finlandii przyjmowanie tankowców ze skroplonym gazem ziemnym.

Opór ze strony firm energetycznych

Rządowy plan eliminacji węgla kamiennego wywołał głośne protesty przedstawicieli krajowej branży energetycznej.
Przedstawiciele 260 fińskich firm zajmujących się energią elektryczną odnieśli się krytycznie do najnowszej propozycji ministra środowiska, zauważając jednocześnie, że w najbliższej dekadzie udział węgla w bilansie energetycznym kraju i tak będzie spadał, nawet jeśli nie zostanie wyznaczona data jego delegalizacji.
Ich zdaniem administracyjny zakaz może doprowadzić jedynie do wzrostu cen pÅ‚aconych przez konsumentów. Nie jest także wykluczone, że pojawiÄ… siÄ™ nieprzewidziane konsekwencje zaburzajÄ…ce funkcjonowanie krajowego rynku energii. Przedstawiciele branży ostrzegajÄ… również, że wyeliminowanie wÄ™gla w ciÄ…gu siedmiu najbliższych lat może okazać siÄ™ niemożliwe bez zagwarantowania należącym na ogóÅ‚ do samorzÄ…dów lokalnym zakÅ‚adom energetycznym wysokich rekompensat.

„Nie” dla subsydiów
Jakie rekompensaty dla korzystajÄ…cych obecnie z wÄ™gla przedsiÄ™biorstw przewiduje minister, żeby pomóc im w przestawieniu siÄ™ na inne źródÅ‚a energii?
Å»adnych. Polityka Å›rodowiskowa to poważna sprawa. Chodzi przecież o przyszÅ‚ość gatunku ludzkiego. Nie chcÄ™ widzieć przedstawicieli samorzÄ…dowych spóÅ‚ek żebrzÄ…cych o rekompensatÄ™ za to, że dziÄ™ki wyeliminowaniu wÄ™gla zmniejszyÅ‚a siÄ™ emisja gazów cieplarnianych – odpowiedziaÅ‚ Tiilikainen.
Inni krytycy jego planu zauważają, że elektrownie węglowe należą do europejskiego systemu handlu emisjami. Jeśli więc Finlandia wyjdzie przed szereg i wprowadzi tak szybko zakaz spalania węgla, to co powstrzyma kraje takie jak Polska od dwukrotnego zwiększenia ich emisji CO2?
Im wiÄ™cej paÅ„stw Unii Europejskiej poÅ‚Ä…czy wysiÅ‚ki zmierzajÄ…ce do eliminacji wÄ™gla i im szybciej do tego dojdzie, tym Å‚atwiej bÄ™dzie ograniczyć docelowe poziomy emisji w europejskim systemie handlu emisjami – stwierdziÅ‚ minister.

Rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie zakazu spalania węgla po ukończeniu ministerialnego raportu. Minister Tiilikainen ma nadzieję, że kwestia ta trafi do parlamentu w ciągu najbliższego roku.
  

ŹródÅ‚o: yle.fi
Zdjęcie: pixabay.com

Projekt i wykonanie i2D